Sobota, 27 července, 2024

whosampled.com: Analýza originality skladeb na základě dat

Sdílet

Úvod

Hudba je v dnešní době přítomna v životě každého z nás, avšak je každá skladba čistý originál, nebo se hudebníci nechávají inspirovat od svých kolegů?

V rámci hudební terminologie existuje pojem „samplování“, což je označení pro techniku, kdy se již dříve nahraný zvuk převezme (vyjme) z původní zvukové nahrávky a vloží se do nové. Tento pojem vznikl z anglického slova „sample“, což v českém překladu znamená vzorek či ukázka. (1) Možná tato technika může někomu připadat jako „vykrádání“ jiného díla, ale opak je pravdou. Sampling je za určitých podmínek zcela legální, ba naopak v dnešní době je téměř nemožné složit hudbu, která bude zcela unikátní. (2) Další možností, jak mohou umělci využít skladbu svého kolegy, je vytvořením remixu či coveru. Remix znamená vytvoření alternativní verze skladby obvykle za použití původních prvků skladby, ale například je pozměněn hudební styl, nebo tempo. (3) Vytvořit cover skladby znamená přetvoření již vydané skladby, nebo vytvoření nové nahrávky jiným hudebníkem. (4)

Abychom zjistili, zda je v naší oblíbené skladbě využit sample z jiné skladby, zda je remixem jiné skladby, coverem či z ní čerpají další umělci, můžeme využít databázi s názvem WhoSampled.

Popis databáze WhoSampled

WhoSampled je web, případně i mobilní aplikace obsahující databázi o samplované hudbě, coververzích a remixech. Byl založen v roce 2008 a nynější slogan zní „Zkoumání DNA hudby“. Databáze aktuálně obsahuje přes 919 000 skladeb od 286 813 umělců a na jejím plnění se podílí 29 381 přispěvatelů, které následně kontroluje tým 70 ověřených moderátorů (ověřených kvalifikovaných osob). WhoSampled je podporován hudebním průmyslem i akademickou sférou – spolupracuje například s hudebními vydavatelstvími jako jsou Universal Music Group, Sony Music či Warner Music Group a z akademické sféry spolupracuje kupříkladu s New York University, Berklee College of Music nebo s Grammy.com. (5)

Úvodní stránka webu WhoSampled

Web WhoSampled je dostupný na adrese https://www.whosampled.com/. Při otevření této webové stránky je zobrazen odkaz na stažení aplikace WhoSampled. Následují základní informace o webu, které jsou ještě podpořeny vysvětlujícím videem.

Pod základními informacemi návštěvník webu již zjistí první zajímavé informace, jelikož se zde nachází aktuální žebříček, obsahující kategorie Hot Samples, Hot Artists, Top Rated a Latest Additions. Kategorie Hot Samples zobrazuje vzorky hudby, které byly nejvíce sledovány za posledních 24 hodin. Při rozkliknutí tohoto žebříčku se uživateli zobrazí prvních sto samplů, ale zároveň také vyhledávání může ještě upravit na zobrazení coverů, či remixů. V rámci kategorie Hot Artists lze zjistit nejsledovanější umělce za posledních 24 hodin. Top Rated kategorie zobrazuje skladby podle jejich hodnocení od uživatelů. Zde lze obdobně jako u Hot Samples dále filtrovat, zda chceme žebříček samplů, coverů, nebo remixů. V kategorii Latest Additions nalezneme nejnovější skladby, které byly do databáze přidány. Můžeme je dále filtrovat opět podle samplů, coverů, remixů, nebo si nechat zobrazit žebříček všech skladeb bez ohledu na typ inspirace z jiných skladeb.

Obrázek 1: Zobrazení žebříčku na úvodní stránce webu [zdroj obrázku: autor]
Obrázek 2: Filtrace v žebříčku Hot Samples [zdroj obrázku: autor]

Úvodní stránka dále obsahuje odkazy na nejnovější články na webu. Avšak pro uživatele webu WhoSampled je nejdůležitější hlavní menu nacházející se hned v záhlaví této stránky. Obsahuje 5 kategorií: News, Discover, Sample Packs, Submit a 6D sloužící jako rozcestník. Dále je zde vyhledávácí pole, kam uživatel může psát název skladby, interpreta, film či televizní pořad. Hlavní menu obsahuje i odkazy na sociální sítě WhoSampled a možnost přihlášení se/registrace na web.

Obrázek 3: Hlavní menu webu [zdroj obrázku: autor]

Registrace a poplatky

Číst si aktuální články na webu, prozkoumávat aktuální žebříčky či vyhledávat skladby, které nás zajímají, je možné na webu bez registrace a zcela zdarma. Pokud bychom ale chtěli přispívat do databáze nalezenými shodami a také hodnotit skladby, je nutné se zaregistrovat. Registrace na webu je bezplatná. Stačí uvést pouze e-mailovou adresu, heslo a uživatelské jméno. Pokud bychom chtěli mít web bez reklam a rychlejší, existuje možnost zakoupit si Premium členství. To zahrnuje další výhody, jako například prioritu v řešení technických problémů. Toto členství stojí 3 $ měsíčně, případně 30 $ ročně. (6)

Využívání aplikace WhoSampled je zpoplatněno. Již za stažení aplikace v rámci App Store zaplatíme 99 Kč a dále je možné si v aplikaci pořídit balíček Unlimited Track ID za 269 Kč. (7) V rámci Google Play jsou uvedeny nákupy v aplikaci v rozmezí 2,99 $ – 9,99 $, přičemž cena 9,99 $ by měla být za variantu Pro roční členství. (8)

Hlavní menu

News

V rámci kategorie News uživatel na webu nalezne nejaktuálnější vydané články. Výchozím nastavením je zobrazování všech článků od nejnovějších po nejstarší. Dalšími možnostmi, jak lze zobrazovat články, je podle kategorií:

  • Top 10s,
  • Interviews,
  • Mixes,
  • Competitions a
  • Events.

V rámci těchto kategorií se články také řadí od nejnovějších po nejstarší a není zde žádná jiná možnost, jak články řadit.

Discover

Kategorie Discover slouží k prozkoumávání hudby a je rozdělena na pět skupin, které se ještě dále dělí. Základním dělením zde je hledání hudby pomocí:

  • žebříčků samplů, remixů a coverů (odkazují na žebříčky popsané a uvedené v rámci úvodní stránky webu),
  • žebříčků umělců a skladeb (např. aktuálně nejpopulárnějších umělců , nejvíce remixujících či samplujících umělců, nejvíce samplovaných skladeb),
  • žánrů (např. Rock/Pop, Jazz/Blues, Electronic/Dance),
  • jednotlivých let nebo dekád (např. 2022, 2021, 2020, 2010s, 2000s),
  • tagů (např. Grammy Award Winner, Signature Song, Spanish).

Sample Packs

Sample Packs odkazují na webovou stránku https://crates.whosampled.com/, na které je možné zakoupit balíčky samplů. Aktuálně je v nabídce 13 různých balíčků pohybujících se v cenovém rozmezí od 0 $ do 29,99 $.

Submit

Jak již bylo zmíněno, návrhy na přidání obsahu do databáze WhoSampled mohou vkládat pouze přihlášení uživatelé, z tohoto důvodu je kategorie Submit dostupná pouze po přihlášení. Uživatelé by si před odesláním návrhu měli přečíst pravidla pro podání návrhu. Jedním z pravidel je, že by si uživatel měl být svým návrhem stoprocentně jistý. Pokud návrh uživatele je v souladu s pravidly, je zapotřebí vyplnit všechna pole formuláře, která jsou označena hvězdičkou. Vzor formuláře je zobrazen na následujícím obrázku číslo 4.

Obrázek 4: Formulář na návrh vložení zápisu do databáze [zdroj: autor]

6D

Kategorie 6D neboli Six Degrees of Music Separation představuje „hru“ založenou na principu propojení dvou umělců přes maximálně pět dalších. Tato funkcionalita tedy umožňuje zadat jména dvou umělců a 6D odhalí, jak jsou propojeni. Zároveň uživatele vyzývá, ať zadá co možná nejobtížnější kombinaci umělců, která ho napadne.

Obrázek 5: Příklad vyhledávání 6D [zdroj: autor]

Vyhledávání

V rámci vyhledávání je možné vyhledávat skladby, umělce, firmy a televizní pořady. Vyhledávání nepodporuje operátory. Pokud vyhledáme konkrétního umělce, můžeme nalezené skladby následně filtrovat. V případě že nechceme zobrazit všechny jeho skladby, lze ve výsledcích skladeb třídit podle toho, jaké umělcovy skladby využívají samplů, jsou remixy či covery, ale můžeme také filtrovat podle toho, které skladby samplují z jeho skladeb, jsou remixy na jeho skladby či covery. Dále je zde možnost filtrace, zda zvažujeme vyhledaného umělce z role producenta, zpěváka či z obou rolí a také, jak chceme skladby třídit – podle nejznámějších, od nejnovějších po nejstarší, od nejstarších po nejnovější, abecedně či podle posledního přidání do databáze. U umělce je rovněž vidět celková jeho statistika skladeb v databázi WhoSampled.

Obrázek 6: Ukázka filtrace a celkové statistiky při vyhledání konkrétního umělce [zdroj: autor]

Při vyhledání konkrétního filmu či televizního pořadu lze výsledky skladeb seřadit pouze od nejpopulárnějších, abecedně a podle naposledy přidaných.

Jakmile vybereme konkrétní skladbu, zobrazí se základní informace o skladbě – název a autoři, producent, případně i její zařazení a tagy. Následně je již vypsán výčet skladeb, ze kterých byl do vybrané skladby použit sample, zda jiné skladby samplovaly vybranou skladbu, zda byla píseň zremixována, či je remixem jiné, a to stejné i z pohledu coverů. U každého vyhledaného samplu je uvedeno, z jakého pohledu je píseň samplovaná (např. z pohledu textu, basů aj.) a jakého je žánru. U některých skladeb jsou na konci výčtu uvedeny i fakty a příběhy jejího vzniku.

Obrázek 7: Zobrazení z jakého pohledu je skladba samplovaná [zdroj: autor]

Pokud nás zajímá, v jakém konkrétním místě vybraná skladba využívá samplu nalezených skladeb, máme možnost kliknout na název nalezené skladby. Po jejím rozkliknutí se zobrazí videa vybrané skladby a nalezené skladby i s časovou stopáží míst, ve kterých je shoda. Uživatel má možnost přehrání příslušných videí a v případě kliknutí na časovou stopáž je okamžitě přesunut do místa shody. O obou skladbách zároveň máme možnost zjistit základní informace a také zde nechybí možnost zakoupení skladby či vinylu/CD. Následně jsou na stránce ještě výčty skladeb příbuzných k oběma porovnávaným skladbám.

Obrázek 8: Porovnání skladby a samplu [zdroj: autor]

Příklady využití WhoSampled

Hudební databáze WhoSampled může být vhodným zdrojem informací jak pro posluchače hudby, tak umělce. Posluchačům poskytuje detailnější informace o jejich oblíbených skladbách a díky podobnosti skladeb mohou narazit na skladby nové, které se jim budou pravděpodobně také líbit. Pro umělce je databáze užitečná například ze strategického hlediska, kdy mohou díky získaným informacím využít aktuálně nejoblíbenější samply ve své vlastní skladbě s vidinou větší atraktivnosti u posluchačů. Zároveň tento informační zdroj může umělcům sloužit pro další vzdělávání se v rámci hudby, jelikož lze zkoumat, jak se jejich kolegové nechávají inspirovat od ostatních a komponují své skladby.

Závěr

WhoSampled je databáze s více než 919 000 skladbami. Poskytuje informace o skladbách, které byly samplované, remixované či jsou coverem. Skladby lze objevovat z pohledu dostupných žebříčků či je přímo vyhledat díky vyhledávacímu poli. Při vyhledání konkrétní skladby jsou uživateli poskytnuty informace, zda je vyhledaná skladba podobná jiným (ať již z pohledu samplu, remixu či coveru) nebo zda jiné skladby z vybrané skladby čerpají. Tento informační zdroj je užitečný jak běžným posluchačům hudby, tak i lidem z hudebního průmyslu.

Zdroje

  1. MUCHA, Jiří. Samplování v hip hopové hudbě Co je to samplování [online]. 2016 [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://www.academia.edu/22685357/Samplov%C3%A1n%C3%AD_v_hip_hopov%C3%A9_hudb%C4%9B_Co_je_to_samplov%C3%A1n%C3%AD
  2. WIEBE, David Andrew. Is sampling legal? How to legally sample music for producers [online]. 2020 [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://www.musicindustryhowto.com/is-sampling-legal-how-to-legally-sample-music-for-producers/
  3. WHOSAMPLED. Remixes [online]. [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://www.whosampled.com/remixes/
  4. WHOSAMPLED. Cover Songs [online]. [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://www.whosampled.com/cover-songs/
  5. WHOSAMPLED. WhoSampled is the Leading Destination for Sample-Based Music, Cover Songs and Remixes. [online]. 2022 [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://www.whosampled.com/about/
  6. WHOSAMPLED. Go Premium! [online]. 2022 [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://www.whosampled.com/subscription/premium/
  7. APPS APPLE. WhoSampled [online]. 2022 [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://apps.apple.com/cz/app/whosampled/id529092671?ign-mpt=uo%3D4
  8. GOOGLE PLAY. WhoSampled [online]. 2022 [cit. 2022-12-03]. Dostupné z: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.whosampled&hl=en_GB&gl=US

Seznam obrázků

Obrázek 1: Zobrazení žebříčku na úvodní stránce webu [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 2: Filtrace v žebříčku Hot Samples [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 3: Hlavní menu webu [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 4: Formulář na návrh vložení zápisu do databáze [zdroj: autor]

Obrázek 5: Příklad vyhledávání 6D [zdroj: autor]

Obrázek 6: Ukázka filtrace a celkové statistiky při vyhledání konkrétního umělce [zdroj: autor]

Obrázek 7: Zobrazení z jakého pohledu je skladba samplovaná [zdroj: autor]

Obrázek 8: Porovnání skladby a samplu [zdroj: autor]

Číst více

Další články