Booleovská logika má za sebou dlouhou historii. První zmínky sahají do poloviny 19. století. I přesto je pro dnešní informační svět nepostradatelná. V tomto článku si vysvětlíme podstatu booleovských operátorů a jejich funkci při vyhledávání.

Abychom mohli informačním (rešeršním) systémům vysvětlit, co potřebujeme vyhledávat, využíváme k tomu určitou formu jazyka. Některé systémy nám umožňují vyhledávat v přirozeném jazyce, v některých je nutné znát speciální dotazovací nebo příkazový jazyk, které mají specifickou podobu. Co však lze označit za společnou vlastnost většiny vyhledávacích systémů? Jedná se o booleovskou logiku. Ta vám určitě nebude cizí, neboť v ní nalezneme principy množin a další části základní logiky jako oboru.

Operátor AND

Uveďme si hned v počátku velmi jednoduchý příklad. Chcete zjistit (informační potřeba) nějaké informace týkající se automobilů a motocyklů. První booleovský operátor AND (znamenající spojku A) vám umožní vyhledat množinu informací (stránky, časopisy, dokumenty, prezentace, videa,…), které obsahují obě zadaná klíčová slova (podmínka).

Pro náš příklad tedy dotaz zadáme takto:

automobily AND motocykly

Zopakujme si, že systém nám vrátí výsledky dokumentů, které musí obsahovat obě slova, tedy motocykly A automobily. Abychom si daný informační problém představili v rámci množin, pa je to následovně:

Booleon operator AND
Booleovský operátor AND

Operátor OR

Další booleovský operátor nám pomůže rozšířit počet výsledků, pokud ji dostaneme málo. Označuje se jako OR (znamenající spojku NEBO) a umožní vyhledat obě zadaná klíčová slova spolu, nebo i dokumenty, které obsahují jedno z nich.

Zadáme dotaz takto:

automobily OR motocykly

Výsledky vyhledávání tedy budou obsahovat dokumenty obsahující automobily NEBO motocykly, popř. obě slova. Podívejme se na množiny.

Boolean operator OR
Booleovský operátor OR

Operátor NOT

Třetím booleovským operátorem je NOT (znamenající NE) a funguje především pro vyloučení určitých klíčových slov z našeho vyhledávání. Náš příklad tedy můžeme definovat následovně: Chceme nějaké informace o automobilech, ale NECHCEME informace o motocyklech. Zapíšeme takto:

automobily NOT motocykly

A množiny vypadají následovně.

Booleovský operátor NOT
Booleovský operátor NOT

Pozor na zápis operátorů

Zápisy booleovských operátorů mohou být v informačních systémech různé. Například Google považuje za operátor AND mezeru. V systému Patentscope zase můžete zapsat negaci NOT, nebo ANDNOT apod. Je nutné sledovat příslušnou dokumentaci před vyhledáváním pro korektní zápis těchto operátorů. Principy jsou však dané.

Shrnutí:

  • V informačních systémech můžeme využít tři základní booleovské operátory.
  • AND zajistí výsledky obsahující obě spojená klíčová slova.
  • OR zajistí ve výsledcích alespoň jedno vyhledávané slovo.
  • NOT vyloučí z výsledku požadované slovo.

 

Photo by patchtok

+ posts

1 komentář

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno