Shazam – účinný nástroj nejen k identifikaci multimediálního obsahu

0
74
Person Wearing Black Apple Watch

Úvod

S nástupem internetu v 90. letech minulého století se zcela proměnila celá společnost. Dopady jeho rozšíření dnes můžeme pozorovat téměř v celém spektru průmyslových odvětví. Jednou z nejvíce zasažených oblastí je zábavní průmysl, který sám o sobě zahrnuje široký výčet umělecké tvorby. Jednou z jeho součástí je i hudební průmysl, který se díky internetu od základů transformoval. V dnešní době není žádným překvapením, že je denně publikováno tisíce nových skladeb, hudebních videí, nebo jiné multimediální tvorby od známých či neznámých tvůrců z různých koutů světa. Přirozeným vyústěním takové situace je, že se lze jen těžko v takové změti neustále přibývajících děl zorientovat.

Poměrně zajímavý koncept řešení této situace přinesla aplikace Shazam, která dokáže identifikovat hudbu, filmy, reklamy a televizní pořady na základě krátké audio ukázky zachycené pomocí mikrofonu použitého zařízení.

Vznik a současnost

Shazam byl vyvinut společností Shazam Entertainment Limited, která byla založena v roce 1999. Aplikace se stala oblíbeným prostředkem pro miliony lidí po celém světě, umožňujícím snadné rozpoznání hudby prostřednictvím chytrých telefonů a jiných zařízení. Od svého vzniku se Shazam vyvinul z prostého nástroje na identifikaci písní do komplexního hudebního ekosystému, který má zásadní vliv na způsob, jakým lidé objevují a interagují s hudbou. (Shazam web, 2023), (Wikipedia., 2023. Shazam (application))

Nepříliš známým faktem je, že Shazam byl dostupný již v roce 2002. V této době (a ve své původní podobě) fungoval následovně: stačilo vytočit na telefonu číslo „2580“ a nezavěšovat, dokud v okolí telefonu hrála zkoumaná skladba. Uživatel následně obdržel SMS zprávu s názvem skladby a jménem interpreta. (Shazam web, 2023)

V roce 2008 se Shazam stal jednou z prvních nabízených aplikací v dnes již světoznámém obchodu s aplikacemi firmy Apple – App Store. S tehdy čerstvě uvedeným mobilním telefonem iPhone se jednalo o kompletní transformaci dosud provozovaného modelu funkčnosti – nově se v aplikaci objevilo tlačítko, které stačí stisknout a aplikace už se postará o zbytek práce, podobně jako je tomu i dnes. (Shazam web, 2023)

S příchodem roku 2011 se funkcionalita rozpoznávání rozšířila i o možnost „Shazamování“ televizních pořadů, filmů a reklam. To otevřelo nové možnosti využití této aplikace, a pomohlo jí dále se rozšiřovat mezi jiné sociální skupiny. (Shazam web, 2023)

Apple a Shazam několik let úzce spolupracovaly (Shazam byl dokonce integrován do aplikace Apple Music). Přirozeným vyústěním této spolupráce se nakonec stala akvizice společnosti Shazam společností Apple. V roce 2018 byla společnost zakoupena firmou Apple Inc. za údajných 400 milionů dolarů. Od té doby se Shazam stal součástí ekosystému Apple a je dostupný na různých platformách, včetně iOS, macOS a jako rozšíření pro Google Chrome. (Wikipedia., 2023. Shazam (application))

Jak to funguje?

Stalo se Vám někdy, že jste se ocitli například v obchodě, a zaujala Vás skladba, která hrála v pozadí, ale neměli jste možnost zjistit její název? Tato aplikace zajistí, že se během několika sekund dozvíte název skladby a jméno interpreta. Můžete také získat text skladby, videoklip, biografii interpreta, informace o koncertech nebo tipy na další skladby, které by se vám mohly líbit.

Základem funkce je vytváření tzv. “audio otisků prstů” (audio fingerprints), které jsou unikátními digitálními souhrny zvukových signálů. Tyto otisky jsou vytvořeny pomocí spektrogramu ­ trojrozměrného grafu reprezentující zvuk a jeho vlastnosti. Spektrogram poskytuje vizuální reprezentaci frekvence, intenzity a času zvuku, což umožňuje identifikovat jedinečné charakteristiky každé nahrávky. (AWA-ABUON, John, 2021)

Když uživatel aplikaci “Shazamuje”, aplikace vytvoří audio otisk aktuálně slyšeného zvuku a porovná ho s databází uložených otisků. Pokud je nalezena shoda, aplikace vrátí informace o písni, včetně názvu skladby, interpreta a dalších dostupných údajů. (GATEWAY, Music, 2019), (DEMAREST, Abigail Abesamis, 2021)

Rozhraní Aplikace

Aplikaci je možné si jednoduše stáhnout z distribučních obchodů App Store, Obchod Play apod. K jejímu použití není nutné si vytvářet žádný účet, nicméně bez uživatelského účtu je uživatel ochuzen o některé funkce, jako je synchronizování uživatelské knihovny hledaných písní, skladeb uložených do knihovny apod. Aplikaci je rovněž možno využít bez připojení k internetu – zvukový otisk se jednoduše uloží do paměti a vyhledá se později po opětovném připojení k internetu. (DEMAREST, Abigail Abesamis, 2021)

Obrázek 1: Úvodní stránka aplikace [zdroj obrázku: autor]

Při otevření aplikace se otevře úvodní stránka, na které nalezneme dva způsoby vyhledávání shody – pomocí poslechu a pak běžné fulltextové vyhledávání. V případě že klepneme na tlačítko s logem Shazamu, započne nahrávání zvukovéhootisku a jeho následné porovnávání s databází na serveru Shazam.

Obrázek 2: Stránka nalezené shody audio otisku [zdroj obrázku: autor]

V případě že aplikace nenalezne shodu (ať už z důvodu příliš neznámého vzorku, špatné audio kvality nahrávky, ruchů v okolí apod.), budete na tento fakt jednoduše upozorněni chybovou obrazovkou. (AWA-ABUON, John, 2021)

Pokud se shoda najde, aplikace zobrazí obrazovku s nalezenou skladbou. Aplikace Shazam také umožňuje uživatelům procházet seznamy nejpopulárnějších skladeb a umělců, prohlížet texty písní, sledovat videoklipy a přejít na odkazy streamovacích služeb. Tato data jsou získávána ze spolupracujících zdrojů, jako jsou hudební databáze, online obchody, streamovací služby a webové stránky interpretů. (Wikipedie., 2023. Shazam (software))

Obrázek 3: Fulltextové vyhledávání [zdroj obrázku: autor]

Aplikace Shazam nabízí i fulltextové vyhledávání, které umožňuje uživatelům hledat písně umělce nebo konkrétní texty. Stačí tedy zadat část textu písně nebo název, a Shazam poskytne seznam možných shod.Vyhledávání je podporováno i pro méně populární písně a umělce, což uživatelům umožňuje objevovat novou hudbu. Výsledky vyhledávání zahrnují informace o nadcházejících koncertech, nejoblíbenějších skladbách, či umístění v žebřících. (GATEWAY, Music, 2019)

Žebříčky a Knihovna

Obrázek 4: Obrazovka s žebříčky [zdroj obrázku: autor]

Aplikace poskytuje žebříčky, které jsou klíčovým prvkem celého ekosystému Shazam. Tyto žebříčky zobrazují nejčastěji identifikované (vyhledávané) písně po celém světě. Žebříčky jsou aktualizovány v reálném čase. Vyzdvihnout můžeme Global Top 200, který je seznamem 200 nejčastěji identifikovaných skladeb na světě za uplynulý týden. Shazam nabízí uživatelům i přehled o tom, jak se popularita skladeb mění v čase. Uživatelé si mohou písně přímo přehrát v aplikaci Apple Music nebo Spotify. (GATEWAY, Music, 2019)

V oblasti Competitive Intelligence mohou žebříčky Shazamu poskytnout cenné informace. Tato data mohou analytikům pomoci identifikovat vzestupné trendy, hodnotit úspěšnost skladeb a sledovat vývoj v hudebním průmyslu. Žebříčky také mohou odhalit regionální preference a umožnit porozumění globálním hudebním trendům. Shazam a jeho žebříčky tedy představují důležitý nástroj pro analytiky, kteří se zabývají sledováním a analýzou prostředí v hudebním průmyslu.

Obrázek 5: Obrazovka Knihovny a její volby [zdroj obrázku: autor]

Uživatelská knihovna v aplikaci Shazam je místo, kde si uživatelé mohou ukládat a spravovat písně, které identifikovali nebo které si chtějí přehrát později. Tato knihovna poskytuje snadný přístup k historii vyhledávání a umožňuje uživatelům vytvářet vlastní seznamy skladeb. Tato historie je synchronizována napříč všemi zařízeními, pokud je uživatel přihlášen ke svému účtu. Pokud má uživatel předplatné Apple Music, může si písně z knihovny přehrát v plné délce přímo v Shazamu. (Shazam web, 2023), (GATEWAY, Music, 2019)
V sekci Seznamy skladeb pro vás jsou uživateli navrhovány balíčky skladeb, které jsou podobné těm, které dříve vyhledával.

Další možnosti aplikace

Obrázek 6: Nastavení aplikace [zdroj obrázku: autor]

V nastavení aplikace nalezneme další možnosti, jako je možnost rychlého vyhledávání písní rovnou při spuštění aplikace, případně možnost provést hledání pomocí widgetu v oznamovací části vašeho telefonu. Nabízí se zde i propojení s účtem Spotify a Apple Music.

Poměrně čerstvou novinkou je i možnost využít Shazam v integraci s aplikací Snapchat, kdy je možné z rozhraní kamery hledání vyvolat. Při natačení videa tak lze i rovnou připojit odkaz a název písně, která Vám hraje v pozadí, a sdílet ji s Vašimi sledujícími. (GATEWAY, Music, 2019)

Webové rozhraní

Shazam je možné využít také přes webové rozhraní na stránce https://www.shazam.com/cs, nicméně neumožnuje funkci vyhledávání podle audio otisku. Na to je zapotřebí plugin do prohlížeče Google Chrome, který tuto funkcionalitu zajišťuje. Web pak dále nabízí stejnou funkcionalitu žebříčků, knihovny a informací o nadcházejících koncertech, žebříčky napříč zeměmi a městy, nebo Vaši knihovnu (pro její plné využítí a synchronizaci je zapotřebí být přihlášený účtem, který využíváte).

Příklady možného využití z hlediska Competetive Intelligence

Aplikace může být použita k identifikaci skladeb, které se hrají v obchodních podnicích, na veřejných místech nebo v médiích. Tyto informace mohou být použity k analýze trendů v populární hudbě, nebo k získání přehledu o marketingových aktivitách konkurence.

Velmi důležitým aspektem je i zjištění popularity skladeb v určité zemi/oblasti nebo v určité demografické skupině. Tyto informace mohou být použity k analýze tržních trendů, k identifikaci nových příležitostí nebo k vývoji nových produktů nebo služeb.

Nabízí se i použití k předvídání poptávky po určitých skladbách nebo žánrech hudby. Tyto informace mohou být použity k plánování skladeb, nebo k předpovídání prodeje hudebních produktů.

Závěr

Aplikace Shazam se stala významným informačním zdrojem pro uživatele, kteří hledají způsoby identifikace hudby. S využitím spektogramu a rozsáhlé databáze zvukových otisků umožňuje Shazam rychle a přesně identifikovat neznámé skladby a poskytnout uživatelům doplňující informace.

Shazam je příkladem aplikace, která využívá pokročilé technologie k poskytování přesných a rychlých informací o hudbě. Nabízí se i využítí nástroje pro Competitive Intelligence, protože umožňuje sledovat a analyzovat hudební trh, což je neocenitelné pro pochopení trendů a strategií v tomto rychle se měnícím odvětví. Shazam a jeho žebříčky tak představují důležitý informační zdroj pro každého, kdo se zabývá analýzou konkurenčního prostředí v hudebním průmyslu.

Zdroje

Anon., 2023a. Shazam (application) [online]. [vid. 2023-12-06]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Shazam_(application)&oldid=1187986730

Anon., 2023b. Shazam (software) [online]. [vid. 2023-12-06]. Dostupné z: https://cs.wikipedia.org/w/index.php?title=Shazam_(software)&oldid=23194155

Anon., [b.r.]. Shazam – objevování hudby, žebříčky a texty skladeb. Shazam [online] [vid. 2023-12-05]. Dostupné z: https://www.shazam.com

AWA-ABUON, John, 2021. How Does Shazam Recognize Music Accurately? MUO [online] [vid. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.makeuseof.com/how-does-shazam-work/

DEMAREST, Abigail Abesamis, [b.r.]. What is Shazam? Here’s what you need to know about the music-identification app. Business Insider [online] [vid. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.businessinsider.com/guides/tech/what-is-shazam

GATEWAY, Music, 2019. A Complete Guide To The Shazam Music App. Music Gateway [online] [vid. 2023-12-06]. Dostupné z: https://www.musicgateway.com/blog/music-industry/a-complete-guide-to-shazam-music-app

Obrázky

Obrázek 1: Úvodní stránka aplikace [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 2: Stránka nalezené shody audio otisku [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 3: Fulltextové vyhledávání [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 4: Obrazovka s žebříčky [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 5: Obrazovka Knihovny a její volby [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 6: Nastavení aplikace [zdroj obrázku: autor]

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno