Twitter Elona Muska jako open-source? Vrátí se Trump na tuto platformu? Nejsou to jediné závažné otázky těchto dní

0
1155
Elon Musk převzal Twitter. Co bude dál?
Elon Musk, serial entrepreneur, at TED2013: The Young, The Wise, The Undiscovered. Wednesday, February 27, 2013, Long Beach, CA. Photo: James Duncan Davidson

Převzetí mikroblogovací platformy Elonem Muskem v posledních dnech zaměstnává pozornost de facto celého světa. Kam Twitter bude směřovat z hlediska svobody slova a projevu se jeví jako klíčová otázka. Musk se několikrát vyjádřil k absolutní svobodě vyjadřování v rámci zákonů, jakýsi konstantní veřejný hydepark, náměstí de facto bez limitů. Jedna otázka tak přichází velmi snadno? Co se stane se zablokovanými účty známých osobností, které „starý Twitter“ odstřihl zejména, jak bylo zdůvodněno – kvůli šíření dezinformací a potažmo k dalšímu nebezpečnému jednání.

Ano, řeší se především účet Donalda J. Trumpa, bývalého prezidenta Spojených států, na jehož účtu stále čeká přes 80 milionů sledovatelů, tedy obrovský potenciál vzhledem k jeho možné znovukandidatuře na nejvyšší post USA. A že to je reálná úvaha. Trump se „prozatím“ vyjádřil, že se nehodlá na Twitter vracet, nicméně se můžeme shodnout, že daných několik desítek milionů sledovatelů se marketingově nedá jen tak škrtnout. Zvláště, pokud byste znenadání dostali možnost být zpět. A to v takové době, kterou nyní procházíme se všemi jejími souvislostmi.

Další kladivo. Digital Services Act

Trump se soustřeďuje na vlastní sociální síť TRUTH (v překladu PRAVDA), která při svém prvním testovacím spuštění byla snadno během krátké doby prolomena a opět stažena do vývojového módu. V dalším kole lze předpokládat, že podobnou chybu se budou lidé kolem Trumpa eliminovat, nicméně se spuštěním dané sítě přichází další otázka – jak moc zasáhne držení komunikačních platforem jednotlivými miliardáři do globální pojetí práce s (dez)informacemi, šíření nebezpečného obsahu, případně páchání trestné činnosti. Půjde o další novou úroveň vztahů státní moci a soukromých osob.


Co víc, na půdě Evropského parlamentu došlo ke konsensu nad klíčovým dokumentem ovlivňující pravidla veřejného prostoru posledních let. Jedná se o Digital Services Act (DSA), tedy Akt o digitálních službách, který zasáhne zprostředkovatele a poskytovatele hostingových služeb, ecommerce a právě velkých online platforem (např. sociálních sítí, vyhledávačů, které většina z nás využívá na denní bázi). Bude poměrně zajímavé sledovat, jak se nová pravidla, ale řekněme si na rovinu také trestání, projeví. DSA si totiž klade za cíl poměrně hodně bodů, které cituji: výrazně zdokonaluje mechanismy, na jejichž základě se odstraňuje nezákonný obsaha které zajišťují účinnou ochranu základních práv uživatelů v online prostředí, včetně práva na svobodu projevu. Rovněž vytváří silnější veřejný dohled nad online platformami, zejména nad platformami, které oslovují více než 10 % obyvatel EU (Evropská komise, 2022) 

Pokuta i 6 % z obratu, nebo vypnutí služby

Tady se blíží další milník našeho světa dat a informací, v kterém žijeme. Pokud si totiž pečlivě pročtete již zmíněný dokument (odkaz najdete dole pod článkem) naleznete několik bodů, které jsou minimálně zajímavé. Za prvé, Komise hodlá zřídit systém dohledu, který bude řešit komplexní povahu online prostoru, přičemž se posílí dohled na velkými platformami a bude se vymáhat dodržování povinností. Tentokrát však mají být finanční postihy drsnějšího charakteru. Doposud se některým hráčům (v kontextu GDPR) vyplácelo a vyplácí platit pokuty. Data o nás a o našem informačním chování měla pořád větší hodnotu. Nyní však je ve hře opatření, které povede třeba až k pokutě ve výši až 6 % ročního obratu firmy, nebo úplný zákaz činnosti. Prostě vypnuto.

Důmyslný systém sledování

Jak to má souvislost s „novým Twitterem?“ Předně nepůjde jen o něj, ale důmyslná představa Elona Muska o platformě, která slouží k produkci stovek milionů tweetů, bude v Evropě brzy čelit povinnosti oznamovat online chování, u nějž je podezření, že by mohlo vést ke zločinu. Pokud se podíváme pouze na tento jediný bod, už samotné řešení je poměrně komplikované, nikoli pozice technického řešení, ale podstaty toho, kdo, nebo co, bude dané informování provádět, tedy ten finální rozhodovací prvek, který označí nějaký typ chování za potažmo kriminální. Minimálně dva kontroverzní scénáře tu jsou na pořadu dne:

  1. Zahlcení bezpečnostních složek irelevantním obsahem, případně obrovské nároky na lidský kapitál s odbornými znalostmi na posouzení daných signálů.
  2. Etablování schváleného algoritmu na vyhodnocování daného obsahu s aplikací strojového učení, umělé inteligence vedoucí k možným etickým otázkám, ale samozřejmě také zneužití.

Druhý scénář  sám o sobě přináší už v samotné představě problém u společnosti Meta, TikToku a dalších, nicméně v případě Twitteru bude bude hrát významnou roli fakt, že Elon Musk chce rozhodně jít cestou otevření algoritmu platformy, přičemž kdokoli bude moci například vidět a analyzovat jakoukoli manipulaci s jednotlivými tweety. To, co se před pár měsíci zdálo jako nesmysl, se nyní mění ve velký potenciál, ale i výzvu. A to nejenom v ohledu bezpečnosti.

Trendy v sekundách

Pokud skutečně budeme moci využít Twitter jako otevřenou platformu v kontextu generovaných dat, ale i samotného kódu, přináší tento moment zcela zásadní průlom v analýze jevů ve společnosti v jakýchkoli časových souvislostech včetně predikce. Doposud máme možnost analyzovat retrospektivu tweetů v řádu dní, případně musíme využít linuxová řešení pro sofistikovanější, ale zároveň pro hlubší analýzu. Nyní by se koncept okamžitého vyhodnocení našeho online chování stal realitou de facto pro každého bez nutnosti oplývání expertních, odborných znalostí pro práci s větším než obvyklým množstvím dat. Toto má ještě jinou perspektivu – a to využití dat státy, potažmo pro účely open-source intelligence (OSINT) a to je dost zásadní.

Změny světa nejsou u konce

Zauvažujme závěrem na souvislostmi posledních dvou let. Skutečně megetrendy Covid-19, války na Ukrajině, blížící se změna na hřišti sociálních sítí posledními velkými změnami a chvíli můžeme čekat klid? Pravděpodobně nikoli. Absence kritického myšlení, informační gramotnosti ve společnosti a blížící se masové užívání deep fake svět opět zvrátí do dalších nových směrů. Otázkou je, zdali jsme na toto připraveni.

Autor je odborným asistentem na KIT VŠE.

EVROPSKÁ KOMISE, 2022. Akt o digitálních službách: zajištění bezpečného online prostředí odpovědného vůči uživatelům [online] [vid. 2022-04-27]. Dostupné z: https://ec.europa.eu/info/digital-services-act-ensuring-safe-and-accountable-online-environment_cs

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno