Sobota, 20 července, 2024

Zdraví na dosah kliknutí: Objevujte svět zdravotních informací s MedlinePlus

Sdílet

Úvod

V současné době se stále více a více lidí uchyluje k internetu jako zdroji informací o svém zdraví a různých nemocích. Každý z nás se již určitě dostal do situace, kdy se pokusil najít odpovědi na své zdravotní problémy online. Nicméně, často došel k informacím, které byly příliš obecné, zastaralé, nebo dokonce nepřesné, což mohlo vést k zbytečnému znepokojení. Proto je důležité najít spolehlivý zdroj informací, který nabízí důvěryhodné a aktuální informace o zdravotních problémech. Tím může být právě MedlinePlus

MedlinePlus je online informační zdroj zaštiťovaný největší lékařskou knihovnou na světě NLM, která je součástí Národního institutu zdraví (NIH). Tato služba je veřejnosti dostupná zcela zdarma a bez reklam. Poskytuje širokou škálu snadno srozumitelných, důvěryhodných informací o zdraví, pocházející z přibližně 500 vybraných organizací. V roce 2021 tuto stránku používalo přes 418 milionů uživatelů.[1]

Nabízené informace[1]

Webová stránka na hlavním menu nabízí pět základních funkcí.

1. ZDRAVOTNÍ TÉMATA

Sekce zdravotní témata poskytuje informace o více než 1000 nemocích, včetně jejich symptomů, příčin, léčeb a možnostech prevence. Daná témata můžeme hledat dle abecedního řazení, oblasti těla, poruchy, diagnózy či demografické skupiny. 

Obrázek 1: Možnosti hledání zdravotních témat, Zdroj: autor, dostupné z https://medlineplus.gov/healthtopics.html

Po vybrání konkrétního tématu se nám zobrazí souhrnná tabulka s výčtem všeho, co se na dané stránce nachází. Součástí stránky jsou odkazy z NLM, NIH, dalších federálních agentur USA, ale také vybraných nevládních webů, které nám poskytnou další informace k danému problému. Odkazy jsou každý den kontrolovány, pro případ, že by přestaly být funkční.

Obrázek 2Příklad konkrétního zdravotního tématu, Zdroj: autor, dostupné z https://medlineplus.gov/acutelymphocyticleukemia.html

2. LÉKY A DOPLŇKY

Na této stránce se dočteme o lécích na předpis, volně prodejných lécích, doplňcích stravy a léčivých bylinách. Konkrétně pak o jejich vedlejších účincích, dávkování, bezpečnostním opatření a skladování. Informace o 1500 lécích jsou poskytovány americkou společností AHFS. Informace o alternativní léčbě poskytuje komplexní databáze přírodních léčiv (NMDH).

Léky a doplňky stravy společně s léčivými bylinami můžeme znovu hledat dle abecedy, ovšem odděleně. Léky se dají hledat jak dle názvu, tak dle konkrétní značky. 

Obrázek 3: Možnosti hledání léků, léčivých bylin a doplňků, Zdroj: autor, dostupné z https://medlineplus.gov/druginformation.html

Veškeré informace týkající se daného léku nebo doplňku stravy již najdeme přímo na stránce MedlinePlus a nemusíme se přes odkazy proklikávat na jiné stránky.

3. GENETIKA[2]

Genetika je nejnovější součástí MedlinePlus, která se v říjnu roku 2020 přesunula z Genetics Home Reference. Pro laiky poskytuje informace o 1300 genetických onemocněních, 1400 genech, 23 párů chromozomů a mitochondriálním DNA. Předtím než jsou informace nahrány na MedlinePlus, jsou zkontrolovány experty na genetiku.

Znovu můžeme konkrétní onemocnění a geny hledat dle abecedy. Jinak tomu je v tomto případě u chromozomu a mtDNA. V tomto případě se nám zobrazí ilustrace s jednotlivými páry a mitochondriálním DNA, přes které se můžeme prokliknout na konkrétní informace.

Obrázek 4: Možnosti hledání chromozomů a mtDNA, Zdroj: autor, dostupné z https://medlineplus.gov/genetics/chromosome/

Součástí Genetiky je také vzdělávací příručka „Help Me Understand Genetics“, která je užitečná pro každého, kdo chce rozšířit své znalosti v této oblasti nebo porozumět svému onemocnění. Zahrnuje 11 okruhů od základních konceptů DNA a genetické dědičnosti až po pokročilé informace o genetických onemocněních a jejich léčbě.

Obrázek 5: Okruhy vzdělávací příručky, Zdroj: autor, dostupné z https://medlineplus.gov/genetics/understanding/

4. LÉKAŘSKÉ TESTY

V této sekci webové stránky MedlinePlus se nachází informace o téměř 300 lékařských testech, které jsou alespoň jednou za tři roky kontrolovány. Každý z těchto testů má podrobný popis, který vysvětluje, k čemu se test používá, v jakých situacích je nezbytný, jakým způsobem probíhá a co znamenají jeho výsledky. Opět můžeme jednotlivé testy hledat dle abecedy.

5. LÉKAŘSKÁ ENCYKLOPEDIE

Lékařská encyklopedie od A.D.A.M nabízí rozsáhlou sbírku lékařských obrázků a videí spolu s více než 4 000 články zaměřenými na různé nemoci, testy, příznaky, zranění a chirurgické zákroky. Nové a aktualizované články jsou přidávány každý měsíc. V této sekci můžeme jednotlivé články vyhledávat pomocí abecedního řazení.

Vyhledávání[3]

Pokud hledáme konkrétní informace na webu, nemusíme se proklikávat přes celou domovskou stránku, ale můžeme použít vyhledávací pole v pravém horním rohu webu. Stačí zadat klíčové slovo nebo frázi v uvozovkách a kliknout na tlačítko „GO“. Pro zkoušku zadáme do vyhledávače slovo „Bone“. Zobrazí se nám náhledová tabulka s textem z prvního nabízeného výsledku. Pod ní vidíme konkrétní počet výsledků vyhledávání a krátké náhledy prvních deseti článků, které odpovídají našemu dotazu. Pokud je počet shod větší než deset, můžeme dole na stránce překliknout na další stránky. 

Na levé straně máme také možnost upřesnit vyhledávané výsledky tak, aby se nám zobrazovaly pouze v daném formátu nebo typu tématu. Konkrétní výčet nabízených typů a formátů můžeme vidět na následujícím obrázku. 

Obrázek 6: Výsledky vyhledávání slova „Bone“, Zdroj: autor, dostupné z https://medlineplus.gov

OPERÁTORY

K vyhledávání můžeme taktéž využít následující operátory. 

  • OR (pokud chceme, aby se zobrazil jeden ze zadaných termínů)
  • NOT, or – (pokud chceme, aby se daný termín ve výsledcích nezobrazoval)
  • + (pokud chceme, aby všechny výsledky přesně obsahovaly daný termín)
  • * (pokud chceme, aby za nás bylo slovo doplněno, v tomto případě je nutné zadat alespoň 3 písmena)

Operátor AND není potřeba používat, neboť vyhledávač automaticky zobrazí pouze výsledky obsahující všechny zadané výrazy. V případě, že chceme vyhledávání omezit na konkrétní stránku, stačí do vyhledávání připsat ‚site:‘ a název domény nebo URL.

Vyhledávač nerozlišuje velká a malá písmena a ani diakritiku. Taktéž má vestavěný tezaurus, který obsahuje seznam synonym. To znamená, že při hledání informací nám vyhledávač může zobrazit i jiná slova s podobným významem. To se hodí zejména v situacích, kdy si nejsme jisti, zdali jsme použili správné slovo. Pokud hledaný výraz napíšeme pravopisně špatně, vyhledávač automaticky navrhne slovo k tomu nejbližší.

Licence[4]

MedlinePlus obsahuje jak autorsky chráněné, tak i nechráněné materiály, a pro každý z nich platí odlišná pravidla. Informace poskytované federální vládou a další nechráněné materiály mohou být volně reprodukovány a redistribuovány. Nicméně, některé části, jako jsou materiály z A.D.A.M. lékařské encyklopedie, informace o léčivech a doplňcích stravy, některé obrázky, ilustrace a fotky jsou chráněny autorskými právy a jsou licencovány speciálně pro použití na MedlinePlus.

Možnosti využití

MedlinePlus představuje pro pacienty a jejich rodinné příslušníky cenný zdroj informací. Pacienti mohou získat informace o svých nemocech, možnostech léčby, vedlejších účincích léků a mnoho dalšího. Díky tomu se tak mohou lépe připravit na danou léčbu a porozumět svému problému. 

Taktéž mohou být poskytované informace užitečným zdrojem pro zdravotnické pracovníky a studenty medicíny, kteří potřebují aktuální a ověřené informace. Mohou tak přispět ke zlepšeni jejich znalostí, pomoci při diagnostice a léčbě pacientů.

V neposlední řade může být MedlinePlus využit jako zdroj competitive intelligence v oblasti farmaceutického průmyslu. Farmaceutické společnosti mohou využít informace k analýze trhu a porovnání svých produktů s konkurencí. 

Shrnutí

Celkově lze říci, že MedlinePlus je vynikajícím zdrojem informací o zdravotních tématech, lécích, doplňcích stravy a genetice. Jeho snadno srozumitelné, důvěryhodné a aktuální informace v angličtině a španělštině, poskytují užitečnou pomoc nejen laikům, kteří hledají odpovědi na své zdravotní problémy, ale také pro odbornou veřejnost. 


Použité zdroje:

[1] MEDLINEPLUS. Linking to and Using Content from MedlinePlus [online]. Dostupné z: https://medlineplus.gov/about/using/usingcontent/

[2] MEDLINEPLUS. information about MedlinePlus Genetics [online]. Dostupné z: https://medlineplus.gov/about/general/aboutmedlineplus/

[3] MEDLINEPLUS. Search Tips [online]. Dostupné z: https://medlineplus.gov/about/using/searchtips/

[4] MEDLINEPLUS. Learn about MedlinePlus [online]. Dostupné z: https://medlineplus.gov/about/general/aboutmedlineplus/

Seznam obrázků

Obrázek 1: Možnosti hledání zdravotních témat, dostupné z https://medlineplus.gov/healthtopics.html

Obrázek 2: Příklad konkrétního zdravotního tématu, dostupné z https://medlineplus.gov/acutelymphocyticleukemia.html

Obrázek 3: Možnosti hledání léků, léčivých bylin a doplňků, dostupné z https://medlineplus.gov/druginformation.html

Obrázek 4: Možnosti hledání chromozomů a mtDNA, dostupné z https://medlineplus.gov/genetics/chromosome/

Obrázek 5: Okruhy vzdělávací příručky, dostupné z https://medlineplus.gov/genetics/understanding/

Obrázek 6: Výsledky vyhledávání slova „Bone“, dostupné z https://medlineplus.gov

Číst více

Další články