Mikroblogovací platforma Twitter patří mezi nejrychlejší šiřitele informací na světě. Odhaduje se, že od začátku roku 2017 do dnešního dne (28.3. 2017) proletělo světem cca 57 miliard tweetů (InternetLiveStats.com 2017).   Takové množství generovaného obsahu lze využít pro mnoho zajímavých projektů. Podívejme se na některé z nich, které využívají Twitter data a zkusme se dnes podívat, kde všude na světě přeji k narozeninám Lady Gaga.

Trends24.in

Nezastavitelný tok dat umožňuje detailně sledovat trendy v rámci Twitteru v průběhu celého dne, ale rovněž v rámci států. Trends24.in vám v přehledném streamu ukáže zejména v rámci #hashtagů, o čem lidé tweetují. Posléze si lze sledování upravit dle dostupných států.

Trends24.in
Analyzujte, co nyní letí světem za témata. Trends24.in vám napoví…

Trendsmap odpoví, kde se přeje Lady Gaga

Aktuální dění na Twitteru ale s vizuálním rozměrem lze sledovat v rámci projektu Trendsmap, který mapuje posledních sedm dní. Tato funkce je nicméně dostupná v placené verzi, kterou ovšem můžete týden plnohodnotně zkoušet. Trendsmap poskytuje rovněž analytické služby, v rámci nichž můžete sledovat vývoj vámi specificky zadaného dotazu v uplynulém dnu spolu s tweety. Zkusme se tedy podívat, kde se dnes (28. 3. 2017) přálo na světě zpěvačce Lady Gaga.

Trendsmap - Lady Gaga
Kde se již popřálo v rámci Twitteru Lady Gaga. Zdroj: Trendsmap

MapD (Twitter)

Projekty společnosti MapD Technologies předkládají možnosti analýzy dat v mnoha oborech. Skrze jejich webové stránky se tak můžete dostat třeba na mapování provozu taxíků v New Yorku, nebo na zobrazení toku peněz mezi sponzory a americkými politiky, ale také můžete zkoumat trendy na Twitteru pomocí #hashtagů nebo samotných tweetů. Demonstrační verze, která k dnešnímu dni čítá několik set milionů tweetů tak nabízí zkoumání výskytu slov v geografickém rozhraní s určením konkrétních krátkých zpráv obsahující relevantní informaci.

Rozhraní MapD Tweet Map
Rozhraní MapD Tweet Map

Shrnutí:

  • Twitter nám umožňuje odhalovat trendy zjevující se napříč světem
  • Množství dat lze účinně analyzovat také pomocí vizualizace.
  • Dobrými nástroji jsou například: Trends24.in, Trendsmap nebo projekty od společnosti MapD Technologies.

Použité zdroje:

INTERNETLIVESTATS.COM, 2017. Twitter Usage Statistics [online] [vid. 2017-03-28]. Dostupné z: http://www.internetlivestats.com/twitter-statistics/

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno