Vím, kde publikuji. Bitva s predátorskými žurnály pokračuje

0
1949

Pokud se věnujete tvůrčí vědecké práci, publikační činnost je její nedílnou součástí. Díky projektu OpenAccess.cz a spolupráce několika univerzit vznikla před nedávnem česká verze iniciativy Think. Check. Submit, která vede zejména mladé vědce k obezřetnému výběru žurnálů pro jejich odborné články. Najdete ji na stránkách Vimkdepublikuji.cz.

Jedná se především o snahu eliminovat predátorská periodika, které nabízejí pochybné možnosti indexace, mnohdy požadují poplatky za vložení a nebo slibují nápadně rychlé recenzní řízení. Faktem přitom je, že strategie těchto časopisů k získávání odborných článků bývá často promyšlená a marketingově profesionální. Není proto snadné podobná periodika od těch renomovaných odlišit.

Pro úspěšné vložení článku do vhodného žurnálu dle Vimkdepublikuji.cz vedou tři základní kroky:

    • Přemýšlím
    • Prověřím
    • Publikuji

Na české verzi se podílely také následující instituce: VUT, ČVUT, UPa, VŠB-TUO, UK.

Predátorskými žurnály se rovněž zabývá stránka Akademický antipredátor VĚDA ŽIJE! Případně můžete prozkoumat Beallův seznam těchto žurnálů. Jedná se o poslední zaznamenaný přehled před uzavřením stránky Scholarlyoa.com, kde Jeffrey Beall, knihovník z University of Colorado, tento seznam vytvořil a aktualizoval.

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno