Sobota, 20 července, 2024

Science.org: jeden z nejvlivnějších časopisů pro propagaci vědy

Sdílet

Úvod

Pokud jste odborník nebo zájemce o vědu a hledáte informace o kvalitním zdroji informací, je tento článek právě pro vás. V článku je stručně popsán zdroj samotný, jaké možnosti nabízí a jakým způsobem je zájemcům k dispozici. Věřím, že vám tento článek pomůže s vašim hledáním.

Asociace AAAS a portál science.org

Science vychází pod organizací AAAS (American Association for the Advancement of Science), což je jedna z největších a nejstarších vědeckých organizací na světě, založena v roce 1848 ve Spojených státech amerických. V současné době má členství u této organizace okolo 10 miliónů vědců, akademiků a inženýrů z více než 90 zemí světa. Mezi její aktivity patří tvorba platformy pro lidi se zájmem o vědu, propagování vědy a toho dosahuje primárně vydáváním časopisu Science. [1][2]

Jedná se o recenzovaný multidisciplinární časopis, který vychází jednou týdně a obsahuje nejnovější články z různých odvětví. Vychází v 6 podobách: Science zaměřený na mnoho disciplín, Science Signaling zaměřený primárně na biologii, Science Translational Medicine zaměřený na medicínu, Science Advances zaměřený na více disciplín a je volně dostupný, Science Immunology zaměřený na imunologii a Science Robotics zaměřený na výzkum robotiky. [2]

Jedná se o jeden z nejcitovanějších [3] a nejvlivnějších [4] vědeckých zdrojů, který kromě v papírové podobě vychází na webu v online verzi a kde je dostupná databáze vydaných článků a novinek, pojďme se tedy podívat co nabízí blíže.

Představení stránky a jejich možností

Jak už bylo uvedeno v nadpisu webovou stránku můžeme nalézt na adrese science.org. Tato stránka je přehledná a velmi jednoduchá k  orientaci.

Úvodní stránka webu science.org, Zdroj: Autor
Obrázek 1: Úvodní stránka webu science.org, Zdroj: Autor

Po rozkliknutí menu v levém horním rohu se objeví téměř totožné možnosti jako v hlavním menu, je však doplněno o odkazy na blogy, podcasty a videa, která jsou zaměřena na nějakou problematiku a té se věnují. Dále se tam nachází informace pro uživatele, autory, recenzenty a jiné poskytovatele služeb.

Po návratu na úvodní stránku v záložce news jsou k dispozici novinky ze světa vědy. V záložce careers jsou publikovány články, které jsou zaměřeny na rozvoj kariéry a pracovního života primárně akademických a vědeckých pracovníků. Jsou zde inzerovány i volné pozice v prestižních institucích jako je Harvard, Columbia University a jiné výzkumné instituce.

Další položkou je commentary, kde jsou publikovány články, reportáže, komentáře a různé pohledy na danou problematiku.Poslední je položka journals, která slouží jako rozcestník mezi jednotlivými vydáními časopisu Science, kromě těch se lze dostat i k partnerským publikacím, kterou jsou většinou volně dostupné.

Vyhledávání na webu a v databázi článků

Základní vyhledávání na webu, Zdroj: Autor
Obrázek 2: Základní vyhledávání na webu, Zdroj: Autor

K vyhledávání v databázi slouží ikonka lupy v pravém horním rohu základní obrazovky. Do vyhledávání lze zadat požadovaný termín a v tento moment filtrovat podle požadovaného vydání Science. Jak už bylo zmíněno, v databázi je možné vyhledávat pouze z množiny článků, reportů, komentářů, reportáží, atd., které byly vydány nebo publikovány jednou z publikací Science.

Rozšířené vyhledávání, Zdroj: Autor
Obrázek 3: Rozšířené vyhledávání, Zdroj: Autor

V případě pokročilého vyhledávání je možné zadat několik požadovaných termínů, u kterých je možné specifikovat kde se v požadovaném dokumentu nachází (kdekoliv, autor, název, klíčová slova, abstrakt). Při vyhledávání je také možné používat logické operátory AND, OR a NOT, pokud uživatel neuvede při zadání více termínů operátor, tak je automaticky použit operátor AND.

Pokud by uživatel neměl jasno v jakém tvaru je požadovaný termín, může využít znaky „?“ pro jakýkoliv jeden znak a „*“ pro 1 a více libovolných znaků. Například Europe* pokryje slovo Europe i European. [5] Dotaz kromě termínů lze specifikovat o typ článku, publikaci a datum ve kterém byl vydán.

Výsledek vyhledávání na téma covid, Zdroj: Autor
Obrázek 4: Výsledek vyhledávání na téma covid, Zdroj: Autor

Pro demonstraci vyhledávání jsem zadal termín covid tak, aby se nacházel pouze v názvu a byl vydán v posledním měsíci. Každý takovýto výsledek je popsán typem článku, názvem, autory, publikací, datumem vydání a jak je to z jeho dostupností.

Dostupnost článků se liší podle předplatného uživatel, které bude popsáno později. Pokud se uživatel k článku dostane může jej používat v online verzi nebo si jej stáhnout ve formátu PDF. U článků je také možnost získání dalších informací o autorech, historii dokumentu, kolikrát byl citován, stažen, přečten a použitých zdrojích. U článku je také možnost vygenerování jeho citace.

Jeden z článků předchozího vyhledávání, Zdroj: Autor
Obrázek 5: Jeden z článků předchozího vyhledávání, Zdroj: Autor

Členství a přístup k obsahu

Pro přístup se využívá AAAS členství, které zahrnuje kromě přístupu k science.org a všem jeho verzím zahrnuje i jiné. Cena se liší podle kategorie uživatele a způsobu distribuce. Způsoby distribuce jsou digitální a tištěná. Oba tyto způsoby zahrnují přístup ke všemu online obsahu, jen v druhém případě zájemci chodí na jeho adresu i tištěná kopie týdeníku. Další možností je koupě jednotlivých článků jejichž cena se pohybuje okolo $30 nebo využití volně přístupných článků ze Science Advances nebo partnerských publikací. Ceník členství bude uveden níže.

Pro přístup k obsahu lze využít i členství v rámci jiných institucí, nejčastěji knihoven nebo jiných vzdělávacích a výzkumných organizací. Tento přístup například poskytuje Národní technická knihovna v rámci svého členství.

Ceník dostupných členství, Zdroj: [6], Autor
Obrázek 6: Ceník dostupných členství, Zdroj: [6], Autor

Závěrem

Tento portál může být využíván každým se zájmem o vědu a znalostí anglického jazyka. Odborníci i ostatní zde najdou články a zprávy z aktuálního výzkumu. Velkou výhodou tohoto portálu je jeho zpracování, které je podobné jiným informačním webům, co jsou běžně využívány pro získávání zpráv a informací. Což může být oproti zdrojům a databázím jako IEEE Xplore, ScienceDirect nebo Scopus pro mnoho lidí zajímavější.

Co se naopak může jevit jako nevýhoda je relativně malý rozsah disciplín oproti jiným zdrojům. Jsou zde publikovány články primárně z přírodních věd nebo medicíny. Humanitní, sociální nebo i některé technické obory jsou zde zastoupeny buď velice okrajově nebo téměř vůbec. Takto malý rozsah je však možným předpokladem pro udržení kvality obsahu, který je v tomto případě znám po celém světě.

Zdroje

[1]       Mission and History | American Association for the Advancement of Science [online]. [vid. 2022-05-06]. Dostupné z: https://www.aaas.org/mission

[2]       SCIENCE.ORG. About Science & AAAS [online]. 2022 [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://www.science.org/content/page/about-science-aaas

[3]       CLARIVATE.COM. Journal Citation Reports – Browse Journals [online]. 2020 [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://jcr.clarivate.com/jcr/browse-journals

[4]       CLARIVATE.COM. Journal Citation Reports – Journal Profile [online]. 2020 [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://jcr.clarivate.com/jcr-jp/journal-profile?journal=SCIENCE&year=2020&fromPage=%2Fjcr%2Fbrowse-journals

[5]       SCIENCE.ORG. Advanced search. AAAS [online]. 2022 [vid. 2022-05-07]. Dostupné z: https://www.science.org/search/advanced

[6]       AAAS. Join AAAS Today! | AAAS Membership [online]. 2022 [vid. 2022-05-07]. Dostupné z: https://purchase.aaas.org/order/523/1

Seznam obrázků

Obrázek 1: Úvodní stránka webu science.org, Zdroj: Autor

Obrázek 2: Základní vyhledávání na webu, Zdroj: Autor

Obrázek 3: Rozšířené vyhledávání, Zdroj: Autor

Obrázek 4: Výsledek vyhledávání na téma covid, Zdroj: Autor

Obrázek 5: Jeden z článků předchozího vyhledávání, Zdroj: Autor

Obrázek 6: Ceník dostupných členství, Zdroj: [6], Autor

Číst více

Další články