Čtvrtek, 20 června, 2024

Quanthockey.com – ráj hokejových fanoušků

Sdílet

Lední hokej je jedním z nejpopulárnějších sportů na celém světě a v České Republice je dle průzkumů Českého národního panelu považován za národní sport 60% dotázaných obyvatel. Nejen, že jsou po celém světě desítky hokejových lig, ale ve velké části z nich hrají i hráči z naší země, které by mohli chtít někteří fanoušci sledovat.

Slovo o Quanthockey.com

Quanthockey.com je internetová stránka, která byla založena v roce 2011 za účelem sledování statistik z NHL (National Hockey League), která byla brzy rozšiřována o statistiky KHL (Континентальная хоккейная лига) a dále i o jednorázové mezinárodní turnaje (MS, Olympijské hry) další menší ligy, včetně České Extraligy.

Quanthockey.com zároveň má založené účty na populárních sociálních sítích Facebook, Instagram a Twitter, na které byly pravidelně přidávány příspěvky o zajímavých datech či zajímavých záznamech akcí z odehraných zápasů.

Co můžeme najít na Quanthockey.com

Na Quanthockey jsou dostupná veškerá data o hrách, hráčích, draftování a i o průběhu jednotlivých turnajů či sezon. Časově sahají data na stránce u některých lig až do jejich počátků a u té největší a nejpopulárnější, NHL, se mohou návštěvníci podívat na kompletní data za posledních 25 sezon.

Vyhledávání na webové stránce Quanthockey.com

Hned na první pohled si každý návštěvník všimne, že Quanthockey nemá úvodní stránky s informacemi, ale její úvodní stránka jsou data o NHL – což nemusí vadit, jelikož informace o NHL bude destinací valné většiny návštěvníků.

K vyhledávání na stránce jsou použitelné dva způsoby. Prvním z nich je možnost napsat do vyhledávací lišty entitu, o které chceme více vědět a nebo můžeme využít horní dvě lišty, abychom se „proklikali“ k požadovaným informacích.

Statistiky hokeje
Obrázek 1: Úvodní stránka Quanthockey.com s oběmi možnostmi vyhledávání. [zdroj obrázku: autor]

Nejvýše položená lišta (s první hodnotou „NHL“ )má pevně dané hodnoty a umožňuje nám se dostat na titulní stránku jen několika hokejových lig/turnajů. Lišta, kterou můžeme vidět pod ní (s první hodnotou „stats“) se přizpůsobuje vždy vybrané hokejové lize, na níž se právě díváme a ukáže nám vždy pouze hlavní nefiltrované obory informací, ke kterým se můžeme dostat.

Jakmile si vybere nějakou hokejovou ligu, tak se objevíme na její domovské stránce. Tato stránka obsahuje možnosti se dostat k informacím, ke kterých bychom měli přístup i z horní lišty, ale ještě i se základními filtry, jako je třeba výběr v jakém roce se hrálo či třeba výběr národnosti u statistik hráčů.

Druhou možností je využít vyhledávací panel, který je vidět kdykoliv na jakékoliv subdoméně a můžeme do něj napsat cokoliv chceme vyhledat – jméno hráče, jméno týmu či jméno ligy, která není na hlavní liště.

Data u týmů

Pokud nás zajímá jeden určitý tým tak u něj najdeme hned několik informací, které můžeme nadále filtrovat. Základními informacemi o týmu jsou statistiky hráčů, rekordy za celou historii, rekordy v sezoně, nejlepší hry a seznam hráčů pro vybranou sezónu. U NHL se dají také najít informace jako jsou záznamy her či v kterém kole byli hráči draftováni.

Veškeré informace se dají filtrovat časově (nejen na sezóny, ale také můžeme chtít informace pouze z minulého měsíce), dají se filtrovat pozice hráčů, část sezóny (základní část, play-off) či zda nás zajímají pouze aktivní hráči a nebo všichni. Pokud se díváme na rekordy tak máme možnost si upravovat sloupce tabulky podle toho, které informace nás zajímají. Těmito sloupci, které můžeme skrýt jsou celkové statistiky hráče, čas na ledě, góly, asistence, body, statistiky zprůměrované na 60 minut, statistiky zprůměrované na hru, střely, definzivní aktivity a vhazování. Veškeré tyto sloupce obsahují více hodnot, které jsou popisovány zktratkami. Těmito zkratkami jsou:

  • Overall: GP – počet odehraných her, G – góly, A – asistence, P – body, PIM – trestné minuty, +/- – přítomnost na ledě při vstřelení/inkasování branky
  • Time on Ice: TOI – průměrný čas na ledě, ES – průměrný čas na ledě při stejném počtu hráčů, PP – průměrný čas na ledě při přesilových hrách, SH – průměrný čas na ledě při oslabení
  • Goals/Assists/Points: ESG/A/P – vstřelené góly/asistence/body při stejném počtu hráčů, PPG/A/P – vstřelené góly/asistence/body při přesilových hrách, SHG -vstřelené góly/asistence/body v oslabení, vsřelené góly/asistence/body v prodloužení
  • Even-Strenght/Power-Play/All Situations per 60: ES/PP G/A/P/60 – zprůměrované vstřelené góly/asistence/body při při stejném počtu hráčů/přesilových hrách/jakékoliv situaci na 60 odehraných minut
  • per Game: G/A/P/GP – zprůměrované vstřelené góly/asistence/body na hru
  • Shots: SHOTS – střely, SH% – úspěšnost střel
  • Defensive: HITS – zastavení protivníka vlastním tělem, BS – zablokované střely
  • Faceoffs: FOW – vyhrané vhazování, FOL – prohrané vhazování, FO% – precento vyhraných vhazování
Obrázek 2: Ukázka statistik týmu na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

Zajímavá věc, kterou najdeme u většiny tabulek s informacemi z větších hokejových lig na této stránce je, že nám dovoluje exportovat zobrazené informace do excelu, tudíž do souboru s příponou .xlsx, ve podobě, pro jakou máme nastavené filtry na webové stránce.

Data u hráčů

Pokud si vybereme individuálně hráče tak nám ukáže stránka tři karty s informacemi. Těmito kartami jsou hlavní profil, NHL profil a NHL game log ukazující záznamy her hraných v NHL.

V části NHL profil můžeme najít stejně informace, které jsou vyzobrazené na obrázku 2, ale pouze pro vybraného hráče rozdělené podle sezón, u kterých je také napsáno za který tým hrál. Dalšími informacemi, které můžeme zjistit v této části, jsou nejčastější spoluhráči a nejčastější protihráči. Všechny informace jsou také rozděleny na základní část sezóny a play-off.

Obrázek 3: Ukázka NHL profilu hráče na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

První věc, kterou uvidíme v částí hlavní profil jsou úspěchny a medaile, které úkažou umístění na medailových pozicích na mezinárodních turnajích či výtězství s týmem v hrané lize. V další části jsou základní statistiky z her za celou kariéru hráče rozdělenou opět do sezón a také je vyzobrazeno za jaký tým hrál hráč v těchto sezónách. Na hlavním profilu najdeme také grafy s kumulativním a nebo zprůměrované vyzobrazením odehraných her/vstřelených gólú/asistencí/bodů v čase (pouze pro NHL hry) a tyto grafy můžeme také porovnat s jinými hráči NHL. Poslední tabulky na hlavním profilu hráče nám ukazují statistiky z mezinárodních turnajů za reprezentaci.

Obrázek 4: Ukázka hlavního profilu hráče s úspěchy a medailemi na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]
Obrázek 5: Ukázka hlavního profilu hráče s porovnáním hráčů na grafech na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

Souhrn

Stránka Quanthockey.com nám umožňuje nalést téměř všechny statistiky z ledního hokeje na jednom místě. Veškeré informace, které můžeme nalézt na této stránce jsou možné najít i na stránkách samotných lig, ale stránka Quanthockey.com dodává přidanou hodnotu přehlednosti, propojenosti mezi ligami a také funkcionalitami jako je třeba porovnávání hráčů NHL či možnost si jedním kliknutím exportovat vyzobrazená data do excelu, ve kterém si z nich můžeme udělat dataset použitelný třeba pro vizualizace v některém vizualizačním nástroji. Data na Quanthockey.com jsou u většiny hokejových lig aktuální a u NHL jsou dokonce aktualizována denně.

Zdroje

Quanthockey.com [online]. 2022. [Cit. 6.12.2022]. Dostupné z https://www.quanthockey.com/

Český národní panel – Českým národním sportem je hokej, ale každý šestý Čech nesportuje. [online]. 2018. [Cit. 6.12.2022]. Dostupné z https://www.narodnipanel.cz/default/news/detail/Ceskym-narodnim-sportem-je-hokej-ale-kazdy-sesty-Cech-nesportuje-

Seznam obrázků

Obrázek 1: Úvodní stránka Quanthockey.com s oběmi možnostmi vyhledávání. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 2: Ukázka statistik týmu na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 3: Ukázka NHL profilu hráče na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 4: Ukázka hlavního profilu hráče s úspěchy a medailemi na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 5: Ukázka hlavního profilu hráče s porovnáním hráčů na grafech na stránce Quanthockey.com. [zdroj obrázku: autor]

Číst více

Další články