PressReader: Tisíce periodik z celého světa na jednom místě

0
853

PressReader je platforma, která umožňuje přístup na bázi subscription k více než 7 tisícům novin a časopisů až ze 120 zemí a v 60 jazycích.

Společnost se původně jmenovala NewspaperDirect a zaměřovala na to, aby cestovatelé měli přístup k fyzickým kopiím tisku jejich země i na svých cestách. Společnost se dále rozšířila na platformu, která nabízí svůj katalog k přečtení kdykoliv a kdekoliv na počítači nebo v aplikaci na mobilu či tabletu. Platforma se později přejmenovala na PressReader a dnes má měsíčně až 12 miliónů aktivních uživatelů.

Co PressReader nabízí

PressReader nabízí noviny a časopisy dostupné v den jejich vydání, někdy i o několik hodin dříve, než je možné je zakoupit v tištěné podobě. Publikace může uživatel číst, přehrát, sdílet, přeložit do 18 jazyků a stáhnout si je do zařízení k pozdějšímu přečtení offline. Platforma nabízí přečtení publikací zpětně až do roku 2003, a to i u českých novin.

Zdarma jsou dostupné pouze titulní strany novin a časopisů a dále vybrané články z nejpopulárnějších publikací. PressReader nabízí několik možností předplatného, umožňuje 7 dní zdarma na vyzkoušení, poté 29,99 €/měsíc za přístup k celé jeho databázi nebo je možnost zaplatit si pouze jednotlivé vydání oblíbených novin, například jedno vydání MF Dnes stojí 2,29 €. Dále se PressReader zaměřuje na distribuci své databáze pomocí partnerů, kterými jsou knihovny, hotely, letecké společnosti, výletní lodě a kavárny, které poté nabízí přístup k databázi svým hostům zdarma.

Webová stránka PressReaderu má moderní design a poměrně jednoduchou navigaci, jazykové rozhraní je defaultně v angličtině, ale dá se změnit na dalších 14 jazyků, například na francouzštinu, němčinu, ruštinu, čínštinu a další. Uprostřed stránky se zobrazují aktuální nejpopulárnější publikace podle lokalizace uživatele, po přihlášení se zde zobrazují personalizované publikace. Po pravé straně můžeme personalizovat zobrazení stránky, primární nastavení je podle popularity článků, dalšími jsou podle abecedy a od nejnovějších. Můžeme také nastavit v jaké formě se nám budou publikace zobrazovat, ve velkých nebo malých ikonách, anebo přes celou stránku „jako v novinovém stánku“. Dále se dá nastavit Festive mód, kdy například v zimě padají přes obrazovku sněhové vločky. PressReader má také Accessibility mód, který nabízí jednoduší zobrazení stránky, a umožňuje tak, aby stránka byla čitelná pomocí nástrojů, například pro zrakově postižené.

Po levé straně můžeme „brouzdat“ publikacemi podle našich preferencí, můžeme si vybrat jazyk, zemi, ve které se publikace vydávají, typ publikace (noviny, časopis) nebo kategorii, do které publikace spadá. Na výběr je z kategorií Animals & Pets (Zvířata a Mazlíčci), Art (Umění), Automotive (Auto Moto), Boating & Aviation (Lodě a Letectví), Business & Current Affairs (Business), Computers & Technology (Počítače a Technologie), Craft & Hobbies (Hobby), Design, Entertainment & TV , Fashion (Móda) , Food & Drinks (Jídlo a Pití), For Kids & Tweens (Pro Děti), For Men (Pro Muže), For Women (Pro Ženy), Gaming (Hry), Health & Fitness (Zdraví a Fitness), History & Science (Historie a Věda), Home & Garden (Domov a Zahrada), LGBTQ, Local Living, Magazine Expo, Music (Hudba), News (Zprávy), Outdoors (Pobyt v přírodě), Parenting & Family (Rodičovství a Rodina), Photography (Fotografie), Religion & Spirituality (Náboženství a Spiritualita), Sports, Travel & Culture (Cestování a Kultura)
(Obrázek 1).

Obrázek 1- Úvodní strana platformy PressReader

 

Po vybrání publikace se zobrazí náhled nejnovějšího vydání v tištěné podobě. Publikace se dá vytisknout, uložit na pozdější přečtení a sdílet na sociálních sítích nebo přes email. Dále se dá publikace zobrazit v rozložení, které je uzpůsobeno čtení na obrazovce. Publikaci je také možné přehrát nahlas, což funguje dobře i v českém jazyce.
Na dolní liště je přehled rubrik, které publikace obsahuje, což umožňuje rychlou orientaci v textu. Po rozkliknutí rubriky se zobrazí titulky článků s krátký úryvkem a případně s fotografií.
Na horní liště je zobrazené datum vydání a název publikace. Po kliknutí na datum lze vybrat jiné datum té samé publikace (Obrázek 2).

Obrázek 2- Zobrazení jednotlivých publikací

Vyhledávání

Na horní liště vpravo je vyhledávací pole pro zadání klíčových slov. Po zadání klíčového slova se zobrazí suggestions (návrhy), jak by se vyhledávání mohlo upřesnit, a dále se zobrazí publikace, které obsahují klíčové slovo v názvu (Obrázek 3).

 

Obrázek 3- Příklad základního vyhledávání

 

 Pokud vyhledávání dále nijak neupřesníme, zobrazí se nám všechny publikace, které klíčové slovo obsahují, kdekoliv v textu, ve všech jazycích a za neomezenou dobu vydání. Články se zobrazí podle relevance, mohou to být i články, které ještě nejsou vydané a mají datum vydání v budoucnu, ale na platformě PressReader se už dají přečíst (Obrázek 4).  Prvotně se zobrazí články v angličtině.

Po levé straně se dají výsledky seřadit podle data a může se tam nastavit, pokud chceme, aby ve výsledcích byly podobné články. Dále si můžeme klíčové slovo uložit, takže by se nám po přihlášení zobrazovaly primárně články ve feedu s tímto klíčovým slovem.

Obrázek 4- Příklad výsledků základního vyhledávání

 

Rozšířené vyhledávání:

PressReader umožňuje také rozšířené vyhledávání v článcích a publikacích.
Uživatel si může nastavit v jakých jazycích se články vyhledávají, v části Publications si může vybrat zemi, ve které mají publikace vycházet anebo kategorii, jakou tématiku má publikace mít. Dále může uživatel vyhledávat podle jména autora a datum, kde je možný pouze výběr z možností dnes, poslední 3 dny, tento týden, tento měsíc a kdykoliv, nelze nastavit datum třeba na určitý rok, což velmi omezuje možnosti uživatele (Obrázek 5).

Obrázek 5- Rozšířené vyhledávání

 

Dalším nástrojem pokročilého vyhledávání je možnost vybrat si, které slova musí publikace obsahovat, poté umožňuje vyhledávat publikace, které mají alespoň jedno slovo ze zadaných.
Při vložení slov do uvozovek se vyhledají přesně tak, jak jdou za sebou. A poslední možností je vybrat si, které slovo publikace nemá obsahovat.

Na svých stránkách PressReader uvádí i možnost vyhledávat slova jen v titulku nebo jen textu publikace, každopádně při zkoušení nástroje se tato možnost nezobrazila.

 

Obrázek 6- Rozšířené nastavení klíčových slov

  

Závěr

Nástroj PressReader považuji za velmi užitečný, jak pro jednotlivce, který pokud má hodně oblíbených novin a časopisů, hlavně v cizích jazycích, může výrazně ušetřit a má k nim přístup kdykoliv i offline, tak pro firmy, které mohou těžit z obrovské databáze článků na nejrůznější témata a zůstat informované o tom, co se v jejich sektoru děje. Tím, že si mohou uložit klíčová slova a nechat si do feedu posílat jen pro ně relevantní články, jim umožní sledovat trendy a inovace v oboru a zároveň mohou dříve rozpoznat hrozby a lépe se na ně připravit. Každopádně i rozšířené vyhledávání má velmi málo možností a nejde ho dostatečně personalizovat, takže nástroj není vhodný
na hlubší rešerši.

 

Zdroje:

PressReader. PressReader [online]. PressReader, 2021 [cit. 2021-2-10]. Dostupné z: https://www.pressreader.com/

PressReader. PressReader [online]. PressReader, 2021 [cit. 2021-2-10]. Dostupné z: https://www.pressreader.cz/

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno