Patent Amazonu budí emoce. Jeho drony budou skenovat váš dům

0
2202
Amazon testuje dodávky drony již několik let. Nyní patentuje technologie sběru informací při této činnosti.

Již delší dobu se svět logistiky soustřeďuje na vývoj technologií, které by zrychlily a zefektivnily dodávku zboží až ke koncovému zákazníkovi. Mezi lídry této oblasti samozřejmě patří i Amazon, globální poskytoval prakticky jakéhokoli spotřebního zboží (a nejenom jeho). Pro Česko má tato společnost navíc i další rozměr. Nedávno v Dobrovízi u Prahy vznikl obří logistický park, který nyní slouží jako významný evropský bod v další distribuci objednávek koncových zákazníků.

V posledních dnech je nicméně jméno Amazonu citováno ve velmi specifických souvislostech sběru osobních informací a doručení zboží. Ve zveřejněné patentové přihlášce v bázi Patentového a známkového úřadu Spojených států (USPTO) lze totiž vyčíst, kam Amazon míří. Diskuze probíhající prakticky na všech sociálních sítí totiž vedou k zásadní otázce: Kolik soukromí nám vlastně v budoucnu zbude?

Drony zjistí a předají informaci, co vám v domě chybí

Specifické technologie dodávek (myšleno do domu) uskutečňované drony jsou nyní podrobovány četným testům. Faktem navíc je, že masový nástup této technologie do sféry logistiky je blízko. Přesto by ale dopředu měly být zodpovězeny některé diskutabilní body, a to hlavně:

  • Vzdušný prostor v ochranných pásmech letišť v souvislosti s dodávkami
  • Předávání, zpracovávání, uchovávání osobních informací
  • Možnost monitoringu průmyslových podniků při cestě za zákazníkem

 

patent informační gramotnost amazon
Takto vypadá technických nákres řešení nového patentu Amazonu.

Pojďme se ale podívat, co se přesně píše v detailním popisu patentu, který rozvášnil diskuze. Předně, drony Amazonu budou vybaveny zařízeními, která umožňují zachycovat data ze svého okolí, tedy videokamery, fotoaparáty, mikrofony, zvukové senzory. Sebraná data mohou být dočasně, či trvale uchována a využita pro analýzu aktuální potřeb zákazníka. V patentu se tedy například uvádí, že pokud je zařízením rozpoznána poškozená střecha, zákazník dostane doporučení ji opravit včetně informace o poskytovatelích této služby, a to v e-mailu nebo SMS zprávě.

Pro představu, na níže uvedeném videu může zhlédnout, jak bude služba vypadat v reálné situaci (Video Amazon Prime Air od Dutch Drone Team na platformě Vimeo). Na videu není zajímavá ani tak proklamovaná rychlost uspokojení zákazníkových potřeb, ale především cesta dronu za zákazníkem včetně procesu samotného dodání.

V dalším bodě patentové přihlášky je totiž další zajímavost. V případě zjištění neblahého stavu stromů na vašem pozemku vám Amazon dokonce doporučí účinný typ hnojiva pro nápravu situace. Opět je nasnadě otázka úrovně pokročilosti monitorovacích technologií. Co vlastně vše Amazon, resp. jeho drony budou moci odhalit za nedostatky kolem vašeho domu. Detail patentové přihlášky můžete vidět zde.

Ilustrační foto: Vimeo printscreen

 

 

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno