Sobota, 20 července, 2024

Když neznáte slova: Hledání pomocí obrázků

Sdílet

Existují specifické systémy, které vám umožní vyhledávat pomocí obrazových dokumentů. Představíme si několik užitečných nástrojů, které by nám v tomto směru mohly významně pomoci.

Google Images

Společnost Google nám předkládá možnost vyhledat podobné obrazové dokumenty, které jsme obdrželi na základě našeho slovního dotazu. Tato funkce je tu proto, že hledáme například varianty nalezených dokumentů a naleznete ji v sekci Google Images (Google Obrázky v české verzi) u jednotlivých obrázků.

google similar image search
Kliknutím na Vyhledávání pomocí obrázku vám předloží varianty této fotografie.

 

TinEye

Tato firma se zabývá vývojem aplikací pro rozpoznávání obrazových dokumentů, přičemž jejich cílem je, aby byly např. fotografie vyhledatelné. Nikoli skrze popisná data (klíčová slova, metadata), ale ze samotného jejich obsah. V základním vyhledávání můžete nahrát obrázek, který jste uložili na svém počítači, nebo vložit URL adresu obrázku. Mezi hlavní funkce patří možnost zjištění, zda váš obrázek někdo nepoužil v rámci jiné webové stránky bez vašeho vědomí včetně modifikovaných verzí. Nebo naopak můžete zjišťovat, kde všude se používá a v jaké podobě.

tineye search engine
Výsledky hledání fotografie Sochy svobody z Wikipedia v systému TinEye.

V současné době TinEye zpřístupňuje prověřování téměř 18 miliard souborů. Mimo jiné firma nabízí i komerční produkty jako rozpoznávání etiket vín, alertní služby a další.

Image Raider

Nástroj, který pracuje na stejném principu jako TinEye, přičemž sbírá informace o obrazových dokumentech indexovaných na vyhledávačích Google, Bing a Yandex. V přehledné výsledné tabulce vám systém prozradí, kde je obrázek či fotografie používán.

imageraider
Image Raider je vhodný ke kontrolnímu hledání, pokud byla rešerše v TinEye neúspěšná.

Shrnutí

  • Existují systémy, které vyhledávají obrázky na základě vložené fotografie či jiného obrazového dokumentu.
  • Nepotřebujete k nim znát klíčová slova.
  • Prvenství v tomto oboru má společnost TinEye.

Číst více

Další články