Pondělí, 24 června, 2024

Fulsoft: 100% českých zákonů a judikatury na jednom místě!

Sdílet

Co je to Fulsoft?

Stalo se Vám někdy, že jste museli hledat zákony či s právem spojené odborné články a měli jste problém je najít? Míváte problém se zorientovat ve všech různých právních změnách? Hodilo by se Vám mít všechny věci spojené s právem komfortně na jednom místě? Online a optimalizované pro všechna rozlišení obrazovek, dokonce telefonů?

Pak je Fulsoft přesně pro Vás!

Fulsoft je vlastnictvím firmy Fulsoft s.r.o. Jedná se o online právní systém, ve kterém uživatel může nalézt sbírku zákonů české republiky, související judikaturu, vzory směrnic, odborné články, videosemináře a další. Mimo jiné i vzory různých smluv. Databáze je aktualizována každý den a zprostředkovává všechny informace v doslovném podání. Kdy data jsou odebírána na základě smlouvy a platných právních předpisů přímo od zdrojů.

Firma Fulsoft s.r.o. byla založena již v roce 1997 a webová stránka nabízí texty od roku 1945 do současnosti.

Jak ve Fulsoft vyhledávat?

Na levé straně hlavní stránky se nachází rychlý přístup k zákonům dle oboru, a níže i praktické informace jako kalkulačky, daňový kalendář, kurzy měn, sazby CNB a cestovní náhrady, ale i třeba probíhající semináře spojené s tématikou serveru. Na pravé straně si uživatel může projít další služby, nejnovější a nejbližší změny v zákoníku, judikatury, vzory smluv a další obsah systému.

Co když chci ale vyhledávat přímo? Ve Fulsoft existuje jak jednoduché základní vyhledávání, tak pokročilé. V rámci základního vyhledávání může uživatel zadat slovo, více slov či vyloženě číslo zákonu, který hledá. Přitom v případě zadávání čísla zákona již systém nabízí možnosti automatického doplnění, a v případě kliknutí na doplnění daný zákon či soubor automaticky otevře. Uživatel může dokonce zadat celou větu ze zákona, a vyhledávač najde, ve které literatuře či zákoně tato věta zazněla.

Na obrázku je vidět našeptávání možných hledaných zákonů dle prvních zadaných čísel do vyhledávání. Je možné i přidat lomítko a doplnit i další čísla dále identifikující přesný zákon.

Webová stránka Fulsoft. Našeptávač. Zdroj: Fulsoft, obrázek: Autor
Obrázek 1: Našeptávač čísla předpisu ze Sbírky zákonů. [Zdroj obrázku: Autor]

Na den vydání tohoto článku vyhledává v přes 53083 záznamech. Fulsoft vrátí, kolik záznamů odpovídá nejen přesnému textu, ale i ty výsledky, které obsahují daná slova obecně.

Je možné vybrat, kolik výsledků se zobrazí na stránku (10, 20 nebo 50) a zda uživatel chce zkrácený výpis. To znamená pouze název u výsledku, nebo plný výpis, který zobrazí i ty části výsledku, které se shodují se zadaným textem. Lze řadit dle relevance, čísla předpisu nebo data.

Webová stránka Fulsoft. Vyhledávání. Zdroj: Fulsoft, obrázek: Autor
Obrázek 2: Základní vyhledávání. [Zdroj obrázku: Autor]

U výsledků vyhledávání se v levém honím rohu se nachází popis typu dokumentu: Zákon, odborný článek, judikatura apod.

V pravém horním horu ukazují dvě slova: Garance nebo Archiv.

Garance znamená, že Fulsoft garantuje správnost a aktuálnost dokumentu, tedy že se skutečně jedná o nejnovější doslovné znění. Oproti tomu Archiv je, jak slovo napovídá, neaktualizovaný dokument, a může se jednat o již neplatné, nebo nepřesné informace.

Jak zpřesním výsledky?

Základní způsob vyhledávání máme, ale co když potřebujeme zpřesnit vyhledávání? Fulsoft nabízí přesně takovou funkci filtru. Po zadání do vyhledávání má uživatel navíc možnost na levé straně použít filtry pro zpřesnění výsledků.

Možné filtry jsou:

  • Aktuálnost – garance nebo archiv, význam slov v tomto kontextu byl vysvětlen výše.
  • Typ dokumentu – zákon, judikát, literatura, videosemináře… zkrátka veškeré druhy souborů a textů uložených v systému
  • Rok vydání – rok, ve kterém byl dokument zveřejněn. Základně upřesní dle 10 let, pak lze vybrat přesný rok.
  • Obor – oblast, kterou se text či soubor zabývá. Seznam lze vidět na obrázku 3.
  • Moje – vlastní obsah.
  • Mně dostupné – uživateli dostupné dokumenty.

V následujícím obrázku je vidět, jaké možnosti bližších filtrů má například v rámci oboru uživatel po vyhledání slova „pokus“.

Webová stránka Fulsoft. Možnosti filtru dle oboru. Zdroj: Fulsoft, obrázek: Autor
Obrázek 3: Filtry pro zpřesnění výsledků dle oboru. [Zdroj obrázku: Autor]

Jak lze Fulsoft získat ?

Stránka lze navštívit zdarma, avšak v případě jakýchkoliv úkonů mimo vyhledávání a otevření části jednoho článku na stránce je příchozímu sděleno, že k zobrazení zbytku článku se musí přihlásit bezplatně k k bezplatnému odběru e-mailových novinek. Má k tomu zdarma i otevření dalších 2 článků mimo ten první během dalších 24 hodin. Další úkony jsou pak otázkou zkušebního přístupu (tzv. trial verze) a předplatného. Aktuální výše předplatného je od 3970 korun ročně (rok 2022).

Po registraci, i kdyby pouze pro trial verzi, je možné si nechat posílat změny v zákonech mailem a mít tak přehled o jakýchkoliv změnách v zákoníku. V základu se jedná o možnosti všech zdrojů, všech oborů a jednou týdně. ale pokud má uživatel předplacenou vyšší verzi služby právní servis, pak má více možností pro čas (denně, týdně, měsíčně či při změně) pro Obor (všechny nebo vybrané) zdroj (všechny/vybrané) a může si nechávat třeba zasílat i jen oblíbené, znovu s vlastními možnostmi pro čas.

Webová stránka Fulsoft. Průvodce Fulsoft reportem. Zdroj: Fulsoft, obrázek: Autor
Obrázek 4: Přihlášení se k odběru novinek s možnostmi. [Zdroj obrázku: Autor]

Závěr

Fulsoft je komplexní systém se vším, co by člověk který potřebuje jakékoliv právní informace potřeboval. Ať se jedná o pracovníka či studenta v oblasti práv, nebo lajka jako jsem já, co si hledá věci pouze pro osobní použití.

Samotné se mi v něm vyhledává velmi dobře, a věřím, že bude stejně prospěšný i ostatním!

Zdroje

[1] fulsoft.cz – Fulsoft [online]. [cit. 07.05.2022]. Dostupné z: https://www.fulsoft.cz

Seznam obrázků

Náhledový obrázek – zdroj: Mateus Campos Felipe/Unsplash

Obrázek 1: Našeptávač čísla předpisu ze Sbírky zákonů. [Zdroj obrázku: Autor]

Obrázek 2: Základní vyhledávání. [Zdroj obrázku: Autor]

Obrázek 3: Filtry pro zpřesnění výsledků dle oboru. [Zdroj obrázku: Autor]

Obrázek 4: Přihlášení se k odběru novinek s možnostmi. [Zdroj obrázku: Autor]

Číst více

Další články