Pátek, 14 června, 2024

Dimensions.ai – Pokročilá A&I DB aneb jak efektivně hledat vědecké publikace

Sdílet

Úvod

V dnešní době existuje nespočet vydavatelů vědeckých výstupů a je tedy velmi těžké vyhledávat mezi všemi vydavateli. A proto na trh vstupují také A&I databáze (DB abstrakce a indexování), které umožnují veřejnosti jednoduše vyhledávat skrz stovky vydavatelů. Jednou z těchto databází je i Dimensions.ai.

Dimensions.ai

Původním cílem týmu bylo vytvořit unikátní A&I databází, která by zahrnovala nejenom základní data o výzkumu, ale také propojovala s dostupnými daty, jaké jsou citované a citující dokumenty, informace související s granty, patenty, klinické studie, soubory dat a další informace související s daným výzkumem.

Postupem času tým Dimension dále vyvinul další produkty vylepšující základní myšlenku. Momentálně Dimensions nabízí celkem pět produktů.

 1. Dimensions – Free version
 2. Dimensions Analytics
 3. Dimensions Profiles
 4. Dimensions on Google BigQuery
 5. Dimensions Life Sciences & Chemistry

Dimensions – Free version

Dimensions.ai uvodní obrázek
Obrázek 1: Úvodní stránka. [zdroj obrázku: autor]

Jedná se o webovou aplikaci, kterou může uživatel použít k vyhledávání vědeckých publikací. Webová aplikace je velmi uživatelsky přívětivá, a tak práce s ní je velmi snadná a není vyžadována žádná registrace. Hned po vstupu do webové aplikace můžeme všimnout několika klíčových funkcí první z nich je rozdělení typů dokumentů do několika kategorií.

 • Publikace
 • Datasety
 • Granty
 • Patenty
 • Klinické studie
 • Politické dokumenty

Uživatel bez předplatného má přístup pouze do dvou kategorií, a to publikace a datasety.

Obrázek 2: Základní kategorie vyhledávání. [zdroj obrázku: autor]

Dále si po levé straně můžeme všimnout jednotlivých filtrů. Pomocí kterých můžeme jednoduše zúžit počet vyhledávaných výsledků. Uživatel se nemusí omezovat pouze na používání filtrů, může filtry zadávat přímo do vyhledávacího pole.

 • Rok publikace
 • Filtrace podle výzkumníka
 • Kategorie výzkumu
 • Typ publikace
 • Název zdroje
 • Časopis
 • Přístup
Obrázek 3: Filtry vyhledávání. [zdroj obrázku: autor]

Na pravé straně aplikace si můžeme rozbalit nástroj pro analytické pohledy. Nástroj obsahuje 4 možnosti. Viz obrázek 4.

 • Kategorie výzkumu
 • Přehled
 • Vědci
 • Zdrojové názvy

Pomocí toho nástroje můžeme vytvářet základní výstupy z databáze dimensions a rozhodnout se, jestli je pro nás určená v případě výběru možnosti Kategorie výzkumu a překlepnutí do nabídky sloupcového grafu můžeme vidět, že databáze obsahuje zejména výzkum týkající se zdravotnictví.

Obrázek 4: Analytický pohled [zdroj: autor]

Výsledek vyhledávání

V momentě, kdy jsme si vyfiltrovali výsledek vyhledávání v mém případě „Online study“, „Sustainable Development“, „Quality education“ můžeme vidět všechny vědecké výstupy, které se zaobírali tímto problémem. Velkou výhodou Dimensions je že hned na první pohled je možné vidět, jak moc byla daná studie citována či sdílena na sociálních sítích.

Obrázek 5: Pohled na publikaci [zdroj: autor]

V případě veřejně dostupné studie nám dimensions umožní si ji stáhnout jako pdf. Naopak u placené studie nalezneme na stránce odkaz přímo na studii u vydavatele.

Dimensions – Analytics

Dimensions analytics je placená verze Dimension – Free version. Uživatel má přístup k všem funkcím dimensions, jako například granty, patenty, klinické studie a další. Dalším rozdílem od free verze je lepší nastavení filtrů, možnosti exportů a větší limit pro stahování.

Dále uživatel dostane přístup k Dimension API, které následně může použít při pracovní integraci s interními systémy pro plnou automatizaci procesu.

Závěr

Dimensions.ai je úžasný nástroj pro snadné nalezení vědeckých výstupů a k nim potřebných informací. bohužel obsahuje zejména studie z oboru zdravotnictví čímž dosti omezuje využití v dalších oborech, avšak to se může do budoucna změnit, jelikož tým Dimension stále rozšiřuje svou databázi o nové vydavatele.

Momentálně Dimensions nabízí 124 milionů publikace, 6 milionů grantů, 11 milionů datasetů, 193 milionu online zmínění, 743 tisíc politických dokumentů, 682 tisíc klinických studií a 142 milionů patentů.

Dimensions dále nabízí další produkty, které jsem zmínil víše bohužel k otestování těchto produktů je nutné zažádat Dimensions o demo verzi.

Zdroje

[1] dimensions.ai – The next evolution in linked scholarly information [online]. [cit. 10.2.2022]. Dostupné z: https://www.dimensions.ai/

Seznam obrázků

Obrázek 1: Úvodní stránka. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 2: Základní kategorie vyhledávání. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 3: Filtry vyhledávání. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 4: Analytický pohled [zdroj: autor]

Obrázek 5: Pohled na publikaci [zdroj: autor]

Číst více

Další články