BrickLink: Až do poslední kostičky

0
563

Úvod

Oblíbenou stavebnici LEGO není třeba dlouze představovat. Stavebnice LEGO rozvíjejí tvořivost a představivost zábavnou formou a už dávno neplatí, že se jedná pouze o hračku pro děti. LEGO milují malí i velcí stavitelé. Velmi zapálení stavitelé, pro které je tato stavebnice velkou vášní, potřebují spousty různých kostiček pro své megalomanské projekty. Jednou z nejoblíbenějších a nejdostupnějších možností, kde nakupovat kostičky a sety stavebnic je internetové tržiště zvané BrickLink. Tento článek vám poskytne stručný přehled o platformě BrickLink a o tom, jakými způsoby lze na této platformě vyhledávat.

Co je BrickLink

BrickLink je největší online tržiště originálních výrobků LEGO a komunita fanoušků na světě. Na této platformě můžeme také nalézt rozsáhlý katalog všech možných dílů a sad LEGO, na které si vzpomeneme. Navíc BrickLink zahrnuje digitální stavební software LEGO (Studio 2.0), kde můžeme navrhovat a prezentovat své výtvory (Marsh, 2022).

Historie BrickLink

Společnost BrickLink založil v roce 2000 Daniel Ježek (Lego, 2019). Původně měla sloužit jako síť, která by propojovala dospělé fanoušky stavebnice LEGO po celém světě. Ovšem krátce po založení se na Ježka obrátilo několik uživatelů, kteří by chtěli některé součástky LEGO prodávat, a tak Daniel přišel s nápadem vytvořit z této stránky jednu centrální platformu, kde by každý mohl mít funkční obchod s produkty LEGO (Brickipedia, 2019).

BrickLink se brzy stal velkým neoficiálním online obchodem se stavebnicemi LEGO. Prvních pár let byl také provozován pod názvem BrickBay, což byl zřejmý odkaz na formát eBay, a však v roce 2002 společnost eBay donutila Ježka změnit název webu zpět na původní (Brickipedia, 2019).

Skupina LEGO Group 26.11.2019 oznámila, že koupila společnost BrickLink – největší světové online tržiště stavebnice LEGO (Lego, 2019). Společnost BrickLink se tak stala dceřinou společností skupiny LEGO Group. Platforma BrickLink má v současnosti více než milion členů a zahrnuje online tržiště s více než 10 000 obchody ze 70 zemí a online komunitu, kde fanoušci sdílejí nápady a stavby (Lego, 2019).

Jak funguje vyhledávání na BrickLink

K vyhledávání na BrickLink můžeme přistupovat různými způsoby, podle toho, co zrovna hledáme. Můžeme využít rychlé vyhledávání, nebo pokročilejší vyhledávací formuláře, pro vyhledávání položek na prodej, vyhledávání v katalogu a vyhledávání obchodů. Zmíněné způsoby vyhledávání jsou popsány v následujících kapitolách.

Rychlé vyhledávání

V horní části každé stránky je textové pole pro rychlé vyhledávání a seznam sekcí, ve kterých je možné vyhledávat. Na Obrázku 1 můžete vidět ukázku pole pro rychlé vyhledávání a seznam sekcí.

Obrázek 1 Sekce rychlého vyhledávání [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/v2/main.page]

Vyhledat můžeme v následujících sekcích:

 • All Items – stačí zadat klíčové slovo nebo více klíčových slov pro vyhledávání ve všech sekcích na BrickLink. Patří sem katalogové položky, položky vytvořené komunitou stavitelů a designové návrhy.
 • Catalog Items – slouží pro vyhledání položek v katalogu. Další možnosti vyhledávání a filtrování můžeme zadat v pokročilém vyhledávání. Pokročilému vyhledávání v katalogu je věnována kapitola – Pokročilé vyhledávání v katalogu.
 • Store Items – tato sekce slouží k vyhledání všech položek, které jsou aktuálně na prodej. V rámci vyhledávání v této sekci jsou automaticky odfiltrovány položky z katalogu, které aktuálně nejsou dostupné v žádném obchodě.
 • Store Name – tato sekce slouží pro vyhledávání obchodů. Další možnosti vyhledávání obchodů jsou uvedeny v kapitole – Pokročilé vyhledávání obchodů.
 • Forum – slouží k prohledávání diskusního fóra BrickLink.
 • Advanced Search – slouží k pokročilému vyhledávání položek na prodej. Popisem této sekce se detailněji zabývá následující kapitola.

Pokročilé vyhledávání položek na prodej

Obrázek 2 Formulář pro vyhledávání položek na prodej [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/searchAdvanced.asp]

Pro vyhledávání mezi položkami, které jsou na prodej, slouží vyhledávací formulář. Ten je zobrazen na Obrázku 2. Ve formuláři můžeme vyhledávat buď podle klíčových slov nebo podle uživatelského jména prodávajícího. Dále můžeme specifikovat celou řadu dalších údajů, mezi které patří:

 • identifikační číslo položky,
 • identifikační číslo sady položek,
 • minimální a maximální množství,
 • minimální a maximální cena,
 • výše slevy (0–100 %),
 • typ položky,
 • kategorie,
 • barva,
 • rok vydání,
 • stav položky (nová, nová – nerozbalená, použitá),
 • datum zveřejnění nabídky,
 • z jakého regionu a země pochází prodávající,
 • kam je prodávající ochotný zboží odeslat (je možné odfiltrovat všechny prodávající, kteří neposílají zboží do vybrané země),
 • platební metoda a měna, kterou akceptuje prodávající.
Obrázek 3 Kritéria řazení [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/searchAdvanced.asp]

Vyhledané položky je možné řadit podle následujících kritérií:

 • nejlepší cena,
 • nejvyšší cena,
 • nejnižší cena,
 • největší množství,
 • nejnižší množství,
 • nejnovější položky.

Pokud máme vytvořen účet na BrickLink a jsme k němu přihlášeni, můžeme si vyplněný vyhledávací formulář přidat do svých oblíbených hledání.

Pokročilé vyhledávání v katalogu

Obrázek 4 Formulář pro vyhledávání položek v katalogu [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/catalogSearch.asp?utm_content=subnav]

V katalogu lze vyhledávat podle položek. Do vyhledávacího pole Search můžeme zadat klíčové slovo, číslo položky nebo případně obojí. Pod tímto vyhledávacím polem ještě můžeme specifikovat, jestli vyhledávané klíčové slovo nebo slova mají být součástí názvu vyhledávané položky (Whole word in field) nebo jestli chceme vyhledat plný název položky (Whole field). Položky lze filtrovat dle jejich typu, kategorie, barvy, roku vydání, počtu dílů a počtu minifigurek, jak je vidět na Obrázku 4. Výsledek vyhledávání lze zobrazit jako seznam, seznam s obrázky, galerii miniatur, přehled kategorií nebo roční přehled. Dále je možné vyhledané položky seřadit dle názvu položky, čísla položky, data, roku vydání a počtu dílů, to vše buď sestupně nebo vzestupně.

Obrázek 5 Vyhledávání v katalogu dle kategorií [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/catalogList.asp?v=3&pg=1&catLike=W]

V katalogu, lze vyhledávat také podle kategorií. Do prvního textového pole Find je možné zadat slovo, které se vyskytuje v názvu kategorie. Dále je možné specifikovat jakého typu má být hledaná kategorie, máme zde na výběr celkem z 8 kategorií, které jsou na Obrázku 5. Výsledky vyhledávání je možné seřadit dle názvu položky, čísla položky, data, roku vydání a počtu dílů, to vše buď sestupně nebo vzestupně.

Pokročilé vyhledávání obchodů

Pokud chcete prodávat sady nebo součástky LEGO na BrickLink, budete si muset založit svůj online obchod. K otevření obchodu potřebujete získat alespoň jednu zpětnou vazbu jako kupující, což je nutné z důvodu ochrany tržiště (TMM, 2019). I když to znamená, že si nemůžete obchod založit okamžitě, je to skvělá příležitost udělat si průzkum trhu, podívat se, jak jsou nastaveny ostatní obchody a jak posílají zásilky.

Obrázek 6 Formulář pro vyhledávání obchodů [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/storeFilter.asp#?utm_content=subnav]

Pokud jste v roli kupujícího, tak se vám bude hodit záložka pro vyhledávání obchodů. Na Obrázku 6 můžeme vidět formulář pro pokročilé vyhledávání obchodů na BrickLink. Nejjednodušší možností je vyhledávání podle názvu obchodu, jedná se o pole ve spodní části. Vpravo od tohoto pole je možné specifikovat, jestli vyhledávané klíčové slovo nebo slova mají být součástí názvu vyhledávané položky (Any Part of Field) nebo jestli chceme vyhledat plný název položky (Whole field). Dále je možné vyhledávat dle klíčových slov. Mezi další a pokročilé možnosti vyhledávání obchodů patří například vyhledávání dle:

 • data založení obchodu,
 • čísla dílů ze sady (díly a celé minifigurky, části minifigurek),
 • typu položek,
 • kategorie,
 • barvy,
 • roku vydání,
 • stavu položky (nová, nová – nerozbalená, použitá),
 • z jakého regionu a země pochází prodávající,
 • kam je prodávající ochotný zboží odeslat,
 • platební metoda a měna, kterou akceptuje prodávající.

Vyhledané obchody lze řadit podle názvu, země, data založení, počtu prodávaných sad, počtu prodávaných položek a podle zpětné vazby, která je pro kupující obzvláště důležitá. Na základě zpětné vazby mohou kupující odlišit spolehlivé prodejce od těch méně spolehlivých.

Příklad použití

V následujícím příkladu si ukážeme použití pokročilého vyhledávání položek. Budeme hledat LEGO stavebnici ze série Rock Raiders z roku 1999. V tomto roce vyšla i stejnojmenná počítačová hra. Ve formuláři pro pokročilé vyhledávání položek na prodej vybereme typ položky Sets, kategorii Rock Raiders a rok vydání 1999. Dále zaškrtneme Exclude Incomplete Sets, protože chceme vyhledat pouze kompletní sady. Následně omezíme vyhledávání na prodejce z EU a na ty, kteří jsou ochotni poslat zboží do České republiky. Po kliknutí na tlačítko Search Now! se zobrazí seznam vyhledaných položek. Když při vyhledávání položek narazíme oblíbený set, kterým je v mém případě chrómový mačkač (Chrome Crusher), tak se vrátíme zpět do vyhledávacího formuláře a doplníme slovo Chrome do pole pro klíčová slova. Na Obrázku 7 můžeme vidět výsledek nového vyhledávání.

Obrázek 7 Výsledek vyhledávání [zdroj: autor, dostupné z: https://www.bricklink.com/search.asp]

Byla nalezena jedna položka, která odpovídá zadaným kritériím. Vyhledaná stavebnice je dostupná v obchodě s názvem Bricks And Love, do tohoto obchodu je možné přejít prostřednictvím hypertextového odkazu. Zajímavý je také odkaz Catalog Entry, který otevře detail vyhledané položky v katalogu. Na katalogové stránce vyhledané položky se nachází spousta užitečných informací. Můžeme si například zobrazit všechny obchody, ve kterých je vyhledaná položka dostupná, historii cen a všechny díly, ze kterých se stavebnice skládá.

Závěr

BrickLink je největší a nejoblíbenější online tržiště s produkty LEGO. V tomto článku jsou popsány možné způsoby vyhledávání na této platformě. Na BrickLink lze najít všechny druhy produktů LEGO, od nových až po použité. Součástí této platformy je také velká komunita fanoušků stavebnice LEGO, kteří sdílí své návrhy staveb mezi ostatní členy. V současné době má tato komunita více než 1 milion členů. Hlavní předností této platformy je, že všem LEGO nadšencům i sběratelům umožňuje bezpečně nakupovat a prodávat unikátní sady nebo součástky LEGO. Na BrickLink můžeme najít historické i vzácné sady této populární stavebnice.

Zdroje

BRICKLINK, 2022. BrickLink – Buy and sell LEGO Parts, Sets and Minifigures [online] [vid. 2022-12-05]. Dostupné z: https://www.bricklink.com/v2/main.page

BRICKIPEDIA, 2019. BrickLink. Brickipedia [online] [vid. 2022-12-05]. Dostupné z: https://brickipedia.fandom.com/wiki/BrickLink

LEGO, 2019. LEGO BrickLink – About Us – LEGO.com. Lego [online] [vid. 2022-12-05]. Dostupné z: https://www.lego.com/en-us/aboutus/news/2019/november/lego-bricklink

MARSH, Lisa D., 2022. BrickLink Review: 10 Important Answers You Should Know! [online] [vid. 2022-12-05]. Dostupné z: https://brickmechanics.com/bricklink-review/

TMM, 2019. How To Start A Bricklink Store. The Mini Millionaire [online]. [vid. 2022-12-06]. Dostupné z: https://theminimillionaire.com/set-bricklink-store-terms/

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno