Vydejte se zpátky do digitální minulosti

0
1689

Napadla vás někdy otázka, jak některé stránky organizací, institucí, či nějakých projektů, vypadaly třeba před dvaceti lety? Na webu existuje několik nástrojů a aplikací pomocí nichž se můžete vypravit do minulosti a vidět, jak se postupně vyvíjely webové technologie, design webu, ale i třeba úplně první verze některých stránek.

Asi ten nejznámější nástroje se skrývá v rámci největšího internetového archivu (Archive.org), a to WayBack Machine. Jeho unikátnost spočívá především v jeho globálním záběru, zaznamenané digitální stopě, a potom samozřejmě v jednoduchosti jeho využití.

V roce 2019 tato služba indexovala přes 390 milionů webových stránek, a jak již bylo zmíněno, využití je velmi jednoduché. Do adresního řádku stačí vložit vámi požadovanou doménu, a systém vám předloží všechny dostupné zachycené verze stránke v historii včetně časové osy, resp. možností výběru specifického dne z historie, pokud je dostupný.

Pokud byste tak chtěli například vidět jednoho z předchůdců Google, tedy Altavistu, zadejte adresu www.altavista.com. Můžete se potom vypravit až do října roku 1996. Nebyla to nádherná doba?

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno