zatmění - informační gramotnost

Nedávné úplné zatmění Slunce ve Spojených státech bylo nádherným přírodním úkazem, který vyvolal otázku – Kdy se zase budeme moci kochat my Češi? Existuje několik informačních zdrojů, které se touto problematikou zabývají. Můžete samozřejmě nastudovat pro příštích pár let heslo v rámci Wikipedie, nebo se podívat na kalkulačku, kterou nyní zpřístupnila BBC, případně zavítat na podrobnou analýzu v rámci České astronomické společnosti.

Kdy čekat úplné zatmění v Česku? Zkuste nástroj NASA

Pokud byste nicméně chtěli jít ještě dále a nastudovat, kdy ČR čekají zatmění do roku 3000, za navnímání stojí JavaScript Solar Eclipse Explorer od úřadu NASA. Ten zpřístupňuje data o zatměních v rámci celého světa. Pro Česko si můžete zvolit Prahu, Brno nebo Ostravu a zjistit, kdy nás čekají zatmění (částečná, úplná, prstencová) včetně délky času, po který budeme moc úkaz sledovat. Ostrava je na tom prozatím nejlépe z hlediska čekání.

zatmění_informační gramotnost
V rozhraní JavaScript Solar Eclipse Exploreru můžete volit Prahu, Brno nebo Ostravu v kombinaci se zvoleným stoletím.

Ačkoli předbíháme, pro Prahu bude poměrně zajímavé 28. století, přesně roky 2726 a 2732. Prvně jmenovaný rok bude z metropole k vidění úplné zatmění Slunce trvající dle předpokladu 2 minuty 22 sekund. Za čtyři roky poté přijde prstencové zatmění trvající úctyhodných 5 minut 14 sekund.

 

Photo by ajmexico

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno