Nový espacenet: efektivní vyhledávání v milionech patentů

0
1521

A je to tady. Nový espacenet přestává být beta verzí a jde do ostrého provozu. O co jde? O klíčovou, volně dostupnou databázi patentových dokumentů. Nutno podotknout s globálním záběrem. A nyní Evorpský patentový úřad spustil její verzi v novém kabátě. Je zde několik zásadních novinek, které si rozebereme, nicméně v bodech?

  • Nový koncept vyhledávání
  • Filtrování výsledků včetně unikátních vhledů
  • Přehlednější set výsledků
  • Propojení právních stavů v kontextu rodin
  • Prostředí využitelné napříč zařízeními.

Můžete  dosáhnout na 110 milionů patentů

Ale popořadě. Bezesporu zásadní a zcela jasně identifikovatelnou změnou jsou možnosti ve vyhledávání patentových dokumentů. Na výběr je ze základního (smart), pokročilého, a vyhledávání pomocí klasifikace. Chytré vyhledávání je uzpůsobeno začínajícím rešeršérům a de facto umožňuji rychlý průzkum určité oblasti. Fungují zde samozřejmě booleovské operátory, ale rovněž lze využít i kódy pole, které jsou popsány v tomto základním referenčním materiálu. Pokud tak chceme vědět poslední publikované dokumenty od společnosti Google, zadejme do vyhledávacího pole:

pa=google

A pokud bychom tento dotaz chtěli zpřesnit na nějakou oblast techniky, můžeme přidat některou z patentových klasifikací, tedy např. jaké Google má zveřejněné patentové dokumenty v oblasti vozidel (myšleno všeobecná třída vehicles):

pa=google AND ipc=A63*

Nové možnosti vyhledávání

Pokročilé vyhledávání prošlo významnými změnami a nyní je možná jeho konfigurace polí.

Velmi intuiitivním způsobem volíte vazby mezi jednotlivými entitami, přičemž jim přiřazujete vztah opět pomocí booleovských operátorů.

Klasifikační vyhledávání umožňuje poměrně rychle zvolit přesnou technologii, či oblast technologií a nechat si zobrazit všechny výsledky v dané kategorii.

Výsledky a možnosti jejich zobrazení jsou velmi příjemným překvapením nové verze espacenet. V prvé řadě nadchne velmi rychlé prostředí, které dokáže pracovat efektivně s mnoha výsledky a v několika málo okamžicích analyzovat určité trendy. Je k dispozici řada filtrů, vždy s kvantitativním vyjádřením počtu patentových dokumentů.

Samotné výsledkové okno posléze nabízí rychlou analýzu právních stavů včetně rozkladu patentových rodin.

V souhrnu tak lze espacenet v této podobě považovat za opravdu silný patentový nástroj, který rozhodně nebude stát na okraji zájmu (ostatně i jeho původní verze byla silně propagována zejména patentovými úřady). Naopak komerčním nástrojům přibyla konkurence.

 

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno