Jak vyhledat vzdálenost na Jižní pól.

Zajímavá otázka pro všechny, kteří vyznávají nejenom informační dobrodružství. Po prvních těžkých teoretických průpravách informační gramotnosti přijde trocha odlehčení s geniálním systémem, který si říká WolframAlpha.

Za jeho vznikem stojí Stephen Wolfram, počítačový vědec a fyzik, který si říkal, že by šlo se soudobým množství dat, informací a znalostí pracovat rozhodně lépe a zpřístupňovat je v mnohem sofistikovanější formě než ostatní tradiční systémy, např. vyhledávače.

Stvořil proto WolframAlpha, který jich využívá více jak 10 trilionů (Wolfram Alpha LLC—A Wolfram Research Company 2017), jsou prověřeny, hodnoceny a nadále kontinuálně sbírány. Jeho předností je především také možnost zadávat své dotazy v přirozeném jazyce (anglickém).

Např.:

What is the biggest city in Brazil? (Jaké je největší město v Brazílii?)

WolframAlpha vyhledávání
Takto systém WolframAlpha řeší dotaz týkající se největšího města v Brazílii.

Pokud se podíváte na rozložení dotazu, vidíte logiku uvažování systému WolframAlpha, resp. jeho cestu k vyřešení dotazu.

To však je jen začátek. Tento systém nám pomůže vyřešit i mnohem sofistikovanější problémy. Chce například vědět, jak daleko je dnes od Země planeta Venuše? Stačí napsat následující dotaz a dostanete o tomto tělesu podrobné informace včetně té o vzdálenosti: Venus 18 Feb 2017

Informaci, který je zpřístupňována v této formě, se říká faktografická.

Mezi další oblasti dotazů, které lze do systému pokládat patří mimo jiné: matematika, fyzika, chemie, jídlo, osobní finance, informace o letech, hudební teorie a mnoho dalších.

O WolframAlpha se budeme zmiňovat i v budoucnosti, protože pro průzkum informačního světa znamená opravdu unikum. Podrobně například provedeme analýzu využitelnosti pro podnikové účely. Lze například zkoumat zaměstnanost v jednotlivých státech, porovnávat ekonomickou úroveň zemí, či jednoduše využívat tento nástroj pro analýzu velkého množství dat, kterému dodáte ve strukturované formě.

Nicméně na závěr úkol pro vás: Využijte tento systém a zjistěte, jak daleko je Jižní pól od vašeho města. Určitě to zvládnete. Podělte se o vaše výsledky.

Photo by eliduke

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno