Dezinformace a jejich redukce jsou další výzvou nejen Facebooku

Několik měsíců Facebook testoval novou funkci v rámci kanálů příspěvků a nyní oficiálně zahájil ve Spojených státech tažení pro proti dezinformacím, informačním šumům, nebo, jak často slýcháváme v angličtině – fakenews.

Trend zavádějících informací extrémně zesílil v průběhu amerických prezidentských voleb a stal se negativním jevem zejména z důvodu málo zavedených praktik na ověřování informací.  V této souvislosti nicméně hrálo a hraje významnou roli každodenní informační zahlcení a neschopnost lidí racionálně zvládat kontrolu informací, které se jim dostávají.

Jak vymýtit dezinformace

Facebook v uplynulé době nastartoval spolupráci se společnostmi, které se zabývají kontrolou faktů (jako například Snopes.com nebo Factcheck.org) a další aktivitou je nyní nově nabízení souvisejících článků.

Techradar na svém Twitteru zveřejnil podobu této funkce v rámci mobilní aplikace Facebooku.


Tato funkce má za cíl nabídnout alternativy k možným zavádějícím článků k okamžitému přečtení bez nutnosti dohledávání. To je klíčová vlastnost. Lidé si tak budou zvolit, zda si informace prověří.  Proti dezinformacím tak bojuje ještě větším množstvím informací. Zároveň však Facebook deklaroval, že zavádějící články nebudou podléhat smazání. Jak z ní ze společnosti, nechtějí zavádět metody cenzury, nebo být „arbitry pravdy“.

Facebook však není sám. Do boje vyrazil i Google, který v rámci spolupráce se společnostmi ověřující fakta, eliminuje z top výsledků vyhledávání zavádějící články, hoaxy a konspirační teorie. K těmto aktivitám se přidal také Microsoft v rámci svého vyhledávače Bing.

Zdroje:

ANON., 2017. Facebook Drowns Out Fake News With More Information — Update. Dow Jones Newswires [online]. B.m.: Fox Business, 3. 8. [vid. 2017-08-04]. Dostupné z: http://www.foxbusiness.com/features/2017/08/03/facebook-drowns-out-fake-news-with-more-information-update.html

MOSSERI, Adam, 2017. News Feed FYI: Showing More Informative Links in News Feed | Facebook Newsroom [online] [vid. 2017-08-04]. Dostupné z: https://newsroom.fb.com/news/2017/06/news-feed-fyi-showing-more-informative-links-in-news-feed/

Photo by Alessio Jacona

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno