T.G.M. u Hrobu neznámého vojína v Londýně v roce 1923. Autor: Spaarnestad Photo

Česko si tento rok připomene vznik první republiky, která se samozřejmě mimo mnoha dalších osobností pojí s Tomášem Garriguem Masarykem. Zkusme se nyní vypravit za dobovými snímky, nicméně i takovými, které nenajdete v rámci hesla Wikipedia – T.G.M. Hledáme unikátní fotografie zachycující prvního prezidenta v jeho různých životních situacích.

Masaryk v Paříži i na vojenské přehlídce v Rakousku

Tento úkol zdá se být samozřejmě snadný, pokud bychom zůstali v rámci povrchového webu a hledali například přes rozhraní Google Images klíčové spojení Tomáš Garrigue Masaryk. Zkusme ovšem jít za hranice roboty indexovaných fotografií a nahlédněme do možností evropské kulturního digitálního projektu Europeana.

Tomáš Garrigue Masaryk v Paříži
Tomáš Garrigue Masaryk v Paříži (1923). Fotografie dostupná v rámci Europeany.               Autor: Spaarnestad Photo

Europeana si klade za cíl sjednotit evropské kulturní dědictví do jednoho místa a zpřístupnit ho každému, kdo má internetové připojení. Celý systém tak máme k dispozici zcela bezplatně.

Zkusme si jednoduché vyhledání a v rámci základního rozhraní vložme příjmení prvního prezidenta, přičemž filtrováním omezíme zobrazení výhradně obrazových dokumentů. Nechybí archivní fotografie například z Nizozemí, Rakouska a dalších zemí. Naleznete Masarykovu návštěvu našeho jižního souseda, kdy první republika slavila svých deset let existence? Určitě ano.

Zajímavostí jsou samozřejmě i audiovizuální dokumenty o T.G.M. z dílny České televize. Samozřejmě, že vás jistě napadlo, že v případě zadání klíčového slova „masaryk“, nemusí dojít k vyhledání dokumentů týkající se výhradně prezidenta Masaryka. Máte pravdu. Můžete navnímat například norský filmový záznam návštěvy jeho syna této severské země v roce 1947.

+ posts

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno