Databáte periodik

Existují informační zdroje, které dokáží splnit i specifické informační potřeby. Jednou z takových může být například zjištění módních trendů nejenom v oblékání v různých částech světa. V tomto článku si představíme dva zdroje, ve kterých můžeme tuto naši informační potřebu vyřešit.

Hned v úvodu je třeba zmínit základní ekonomickou rozdílnost informačních zdrojů: jsou zdroje placené (komerční) a neplacené (také open-access). Pro náš úkol tedy potřebujeme zjistit nějakou šikovnou globální databázi módních časopisů.

PressReader

PressReader (dřívější PressDisplay) je unikátním místem pro zkoumání periodik různého charakteru. Lze tu dohledávat deníky a magazíny. Jeho hlavní předností je nicméně kategorizace a následně právě zmiňovaný globální charakter (peridodika z více jak 100 zemí).

Systém PressReader
Kategorie Móda obsahuje stovky titulů z celého světa.
Kategorie Móda v systému PressReader
V systému PressReader[index company=PressReader] naleznete i čínské módní časopisy. Neváhejte však hledat třeba v Angole.

Ačkoli se jedná o systém komerční, v Česku naleznete mnoho míst, kde můžete do systému přistupovat, a to zejména v knihovnách. Podívejte se na mapu měst, v kterých je PressReader dostupný.

Mapa PressReader
Podívejte, kde je PressReader dostupný v Česku.

Systém jako takový je poté velmi intuitivní a nabízí možnost vyhledávání v základním rozhraní a následně poté zpřesňováním jazyka a kategorie, popř. typem periodika. A kolik v této databázi nalezneme časopisů týkající se módy? V únoru 2017 tu bylo zpřístupněno 202 titulů, od nejznámějších po lokální.

Issuu

Jedná se o další globální systém, tentokrát ovšem se zaměření na více druhů periodik. Na Issuu naleznete také mainstreamová periodika, ale i místní magazíny (obecní, městské, striktně oborově zaměřené, ale i školní). Na tuto publikační platformu, která je v základní verzi zdarma, měsíčně vydavatelé uploadují přes 20 tisíc čísel nových titulů, přičemž měsíční návštěvnost dosahuje cca 100 milionů uživatelů.

Vyhledávat můžete podle kategorií, nebo zadáním klíčového slova v základním vyhledávání. V případě módy je tato sekce rozdělena na další podkategorie.

Shrnutí:

  • Periodika lze hledat ve fulltextu v rámci komerčních, ale i open-access systémech.
  • PressReader je globální placený systém zpřístupňující periodika.
  • Issuu je vydavatelská platforma s desetitisíci vložených periodik měsíčně.

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno