Domů Blog

CarVertical, aneb jak se z pohodlí domova vyhnout podvodníkům s ojetými vozy

0
CarVertical

Úvod

Při koupi ojetého auta se může člověk snadno spálit. Pokud nemáte zkušené oko, pak je velice těžké odhadnout, zda má auto najeto sto tisíc či dvě stě tisíc kilometrů. Právě toho často využívají podvodníci, kteří tachometry těchto vozů tzv. stáčejí, aby se takováto auta mohla nabízet za vyšší cenu. S tímto se v dnešní době už tak často nesetkáme, a to právě i díky službě od společnosti CarVertical (a dalších poskytovatelů), která po zadání VIN (vehicle identification number) umí zjistit, zda skutečný stav kilometrů odpovídá tomu, co udává tachometr. Dále vám například umí zjistit, zda je vozidlo hledané, zda bylo v minulosti poškozené nebo jestli je na vozidle ještě leasing.

Jak to funguje?

CarVertical je služba založená na technologii blockchainu, podobné té, kterou využívá kryptoměna Ethereum. Společnost si tedy stahuje záznamy z různých databází od národních registrů vozidel přes databáze pojišťoven, policejní databáze, data výrobců a prodejců, aukčních společností a v neposlední řadě i značkových servisů. Všechny tyto záznamy jsou následně ohashovány a uloženy do blockchainu. Pro větší kredibilitu záznamů jsou tato data „podepsána“ pomocí EDS (electronic digital signature). Samotná data jsou uložená v datovém skladu společnosti CarVertical a jsou spojená s blockchainem právě pomocí tzv. hashů. Výhodou tohoto řešení je, že data uložená pomocí blockchainu nemohou být pozměněna a tím pádem mohou být považována za důvěryhodná.

V datovém skladu je každý záznam spojen s VINem vozidla, díky čemuž je systém schopen relativně rychle vyhledat veškeré informace o vozidle. CarVertical dokonce tvrdí, že každý přehled, který se vytvoří kontroluje datový analytik, nicméně to mi přijde relativně nepravděpodobné.

Struktura reportu

No a jaké informace se tedy konkrétně můžeme dozvědět o vozidle v mutaci CarVerticalu pro český trh? Na to se můžeme podívat na jejich stránkách, kde nabízejí vzorový přehled o vozidle Volkswagen Passat.

 1. V prvním kroku se nám nabídne celkový přehled informací, které byly o vozidle nalezeny. Tedy zda bylo manipulováno s počtem kilometrů, jestli je vozidlo hledáno nebo jestli bylo nabouráno:
Celkový přehled informací o vozidle zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. V dalším kroku se zobrazí chronologicky řazený přehled zaznamenané aktivity od výroby přes registraci až po současný stav. Zajímavostí zde je, že u tohoto konkrétního případu například není záznam o registraci v Litvě, ale až o první technické kontrole, což je poněkud zvláštní. Nicméně v poznámce pod čarou zde CarVertical přiznává, že seznam nemusí být úplný například z důvodu chybějícího napojení na databázi (v tomto případě pravděpodobně na litevský národní registr vozidel):
Přehled zaznamenané aktivity, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. Následuje kontrola odcizených vozidel, ve které se dozvídáme, které databáze byly službou prohledány, a zda je naše vybrané vozidlo hledáno v některé z těchto zemí. Důležité je to zejména z toho důvodu, že pokud bychom takové vozidlo koupili, tak se vystavujeme riziku, že nám bude následně odebráno a vráceno právoplatnému majiteli:
Kontrola odcizení vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. Další zajímavou informací je zde analýza počtu najetých kilometrů, která nám graficky promítne průběh nájezdu a je zde i označeno případné stočení. V tomto konkrétním případě vozidlo tzv. „nacouvalo“ zhruba devatenáct tisíc kilometrů. Nicméně zpravidla se vozidla stáčejí výrazně více. Jak se dozvíme dále, toto přetočení by mohlo souviset s nehodou, která se vozidlu stala v dubnu 2017, po které bylo vozidlo opraveno a pravděpodobně z důvodu prodeje byl následně upraven i stav kilometrů:
Analýza počtu najetých kilometrů, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. Dále následují záznamy o poškození, kdy CarVertical našel celkem tři u kterých detailně zobrazuje, kterých částí vozu se týkají a kolik byla odhadovaná částka pojišťovny na opravu:
Záznamy o poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. V následujícím přehledu se dozvíme, za jakou cenu se vozidlo v minulosti nabízelo. Zde opět CarVertical čerpá data buď přímo od jednotlivých dealerů a bazarů nebo z různých portálů nabízejících ojeté vozy jako například Mobile.de, AutoScout24, apod. Tato informace je opět velice důležitá zejména při vyjednávání o ceně:
Přehled o prodejních cenách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. Další informací, kterou nám report od CarVerticalu umí poskytnout, je seznam identifikačních a technických specifikací. V podstatě nám sděluje s jakou výbavou vůz vyjel z továrny. Tato informace je důležitá zejména při fyzické kontrole vozidla – pokud některé části výbavy chybí, nebo neodpovídají seznamu, pak se může jednat o neprofesionální opravu či neodbornou úpravu. Tyto skutečnosti by pak mohly mít v budoucnu vliv na spolehlivost vozu:
Identifikační a technické specifikace – souhrn, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
Vybavení – detailní přehled po jednotlivých položkách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. Asi nejzajímavější sekcí reportu je sekce s fotografiemi vozidla. Většinou se jedná o fotografie ze servisu nebo z pravidelné technické kontroly. V případě vzorového reportu společnosti CarVertical vidíme fotky poškození nejspíš z poslední nehody. Tato data jsou získána pravděpodobně z databáze některé z pojišťoven, která tuto pojistnou událost likvidovala:
Fotografie poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 1. Poslední položkou, kterou nám report od CarVertical může nabídnout je tzv. kontrolní seznam, který by nám měl pomoci při finální prohlídce a fyzické kontrole vozidla. Skládá se ze tří částí. V první části je na fotografiích názorně vyjádřeno, kde se nachází všechna čísla VIN. Pokud se čísla na všech kontrolních bodech neshodují, pak s nimi bylo s největší pravděpodobností manipulováno.
Krok 1 – kontrola, zda všechny čísla VIN na karoserii odpovídají, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Ve druhé části jsou sesumarizovány nejčastější poruchy a slabá místa daného modelu, někdy je zde dokonce uvedena i specifická porucha, vyskytující se pouze u určité výrobní série. Seznam opět slouží ke kontrole a může nezkušeného kupce navést na to, kam se má podívat, a na jaké problémy by se měl zaměřit.

Krok 2 – specifické nevýhody a připomínky k modelu, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

V posledním kroku se vygeneruje obecný postup kontroly při koupi vozu, modifikovaný pro ten konkrétní typ vozidla. U jednotlivých kroků je detailní návod, jak tyto kontroly správně provést.

Krok 3- standardní postup kontroly, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Závěr

Report od společnosti CarVertical je užitečným pomocníkem při koupi ojetého vozu. Nicméně není dokonalý a je potřeba ho brát pouze jako takový doplněk a indikátor toho, zda opravdu má cenu se konkrétním autem z inzerce zabývat nebo ne. Důležité je také zmínit, že ne vždy vám prodejce je ochoten poskytnout číslo VIN nebo SPZ (státní poznávací značka). Bez těchto údajů nelze report vygenerovat. Zajímavé je poměrně inovativní řešení transparentnosti dat přes hashování a blockchain, podobně jak je tomu u kryptoměn.

Zdroje

 • SAMARAKKODY, Dhanusha. Vehicle Record/History Maintenance through Blockchain Technology [online]. 2019 [cit. 2022-12-06]. Dostupné z: https://dl.ucsc.cmb.ac.lk/jspui/handle/123456789/4527. Masters Project Final Report. University of Colombo School of Computing. Vedoucí práce Dr. Kasun de Zoysa.
 • Vzorový přehled. CarVertical [online]. [cit. 2022-12-06]. Dostupné z: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

Seznam Obrázků

 1. Celkový přehled informací o vozidle zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 2. Přehled zaznamenané aktivity, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 3. Kontrola odcizení vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 4. Analýza počtu najetých kilometrů, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 5. Záznamy o poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 6. Přehled o prodejních cenách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 7. Identifikační a technické specifikace – souhrn, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 8. Vybavení – detailní přehled po jednotlivých položkách, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 9. Fotografie poškození vozidla, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 10. Krok 1 – kontrola, zda všechny čísla VIN na karoserii odpovídají, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 11. Krok 2 – specifické nevýhody a připomínky k modelu, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled
 12. Krok 3- standardní postup kontroly, zdroj: https://www.carvertical.com/cz/vzorovy-prehled

SCOAP3: Informační zdroj jako puzzle fyziky částic

0
multicolored icing on stainless steel spoon

Úvod

Informace. Na první pohled je každému z nás jasné, že se jedná o něco objemného a nekonečného. Zároveň je s přibývajícím množstvím stále více náročné s nimi pracovat a přehledně je uchovávat. Každá informace se skládá z více malých informací a tyto malé informace se poté skládají z někým nasbíraných a shromážděných dat.

Ovšem co teprve takoví vědci? Ti hledají každý den čím dál detailnější informace týkající se našeho světa, a to mnohdy až na úroveň molekul a částic. V tomto článku se dočtete o informačním zdroji, který jim umožňuje udržet si přehled o již nasbíraných informacích a objevech. Toto informační puzzle pak vědcům poskládá požadovaný obrázek segmentu fyziky částic, jimž se zabývají.

SCOAP3 – o co vlastně jde?

SCOAP3 (Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics) je projekt (webový portál), který obsahuje záznamy týkající se oblasti fyziky částic, a to z více než 3,000 knihoven, klíčových finančních agentur a výzkumných center z 43 různých světových zemí a tří mezivládních organizací. SCOAP3 tak pomáhá vědcům zkoumajícím fyziku částic pracovat na jejich projektech a udržovat si přehled o již vydaných vědeckých pracech a objevených faktech.

scoap3 title page
Obrázek 1: Úvodní strana repo.scoap3.org [zdroj: screenshot autora]

Myšlenkou SCOAP3 je publikování vydaných vědeckých prací autorů vedle jejich vlastních platforem také na jedné ucelené platformě, na které jsou tyto informace centralizovány. Práce autorů jsou ukládány v různých datových formátech, kterými jsou výhradně PDF, PDF/A či XML a jsou publikovány pod licencí CC-BY. Díky této licenci mohou být jednotlivé práce dále stahovány a dále šířeny.

Projekt SCOAP3 byl spuštěn v únoru roku 2014 a je nadále udržován a vylepšován. Celý webový portál je postaven na knihovně CERN Invenio a jeho zdrojový kód je společně s podpůrnými programy uložen na platformě Github a to s veřejnou dostupností. (1)

Partneři a jejich registrace

CERN jako hostitelská organizace projektu SCOAP3 je jako signatář smluv zodpovědný za to, aby publikovaný obsah byl v souladu se smluvními specifikacemi. Jak již bylo zmíněno v představení portálu, práce musí být ve formátu XML, PDF či PDF/A. Každá práce musí být také dostupná nejpozději do 24 hodin po jejím zveřejnění. Měla by zde pak být uvedena i autorská práva. V případě, že tomu tak není měla by se práce alespoň odkazovat na licenci CC-BY.

Pro využívání všech dostupných nástrojů, a především nelimitovaných APIs (application programming interface) projektu SCOAP3 je nutná registrace partnera projektu, kterou je možné provést pomocí registračního formuláře dostupného na webovém portálu. Po schválení této registrace společností obdrží partner email s přístupovými údaji k jeho profilu a bude mu přidělen unikátní token pro volání APIs projektu. Následně je možné se kdykoliv do portálu přihlásit z jeho domovské stránky. Díky tokenu může partner při volání služeb projektu například zobrazovat neomezené množství výsledků. Pro neregistrovaného uživatele je však tento obsah omezen na 10 výsledků. (2)

Obrázek 2: Registrační formulář pro partnery [zdroj: screenshot autora]

Nástroje SCOAP3

Portál poskytuje svým registrovaným partnerům samoobslužné funkce (nástroje) a to pro často vyhledávané dokumenty. Mezi tyto funkce patří například exportní soubor, který obsahuje všechny články a autory s afilací za dané časové období a danou zemi. Vyžádaný výsledný soubor pak ve formátu CSV obdrží partner během 5 až 10 minut na svou emailovou adresu. Dalšími nástroji jsou například export autorů či export vyhledávání, který exportuje výsledek uživatelského rozhraní. (2)

Vyhledávání a rešeršní možnosti

První možností je, že cesta uživatele, který se rozhodne hledat v informacích týkajících se fyziky částic na portále SCOAP3, začíná zadáním požadovaného výrazu do vyhledávacího pole a kliknutím na tlačítko lupy zahájit vyhledávání.

Obrázek 3: Vyhledávací lišta repo.scoap3.org [zdroj: screenshot autora]

Další možností je pak vyhledávat dle vybraných vědeckých žurnálů, či partnerských zemí projektu odkud byly vědecké práce publikovány.

Obrázek 4: Vyhledávání dle žurnálu nebo země [zdroj: screenshot autora]

Jak vyhledávání dle výrazu tak i dle výběru vede uživatele na stejnou stránku, a to na stránku s výsledky hledání.

Obrázek 5: Strana výsledků hledání [zdroj: screenshot autora]

Výsledky hledání poté můžeme filtrovat dle pěti jednoduchých nabízených filtrů. Filtrovat lze dle roku publikace práce (konkrétní nebo rozsah), země odkud pochází některý z autorů práce (užitý vztah „AND“), v jakém vědeckém žurnále práce vyšla, a nakonec si výsledky můžeme seřadit od nejnovějších či těch s největší shodou hledání požadovaného výrazu. Výsledky mohou být zobrazeny buď v pořadí sestupném či vzestupném.

Jednotlivé výsledky jsou zobrazovány v náhledu, na kterém je možné vidět jméno práce, jména autorů, datum zveřejnění práce, náhled abstraktu, žurnál, ve kterém byla publikována, formáty a DOI (digital object identifier).

Celé uživatelské rozhraní je postaveno kolem služeb API, které byly navrženy k vyhledávání dotazů a založeny na ElasticSearch v6.2.4.

Společně s fasetami filtrů je však možné použít i řetězce dotazů. Tyto dotazy lze stavět nad použitelnými poli charakteristickými pro artefakt (záznam). Patří mezi ně:

 • jurnal: časopis, ve kterém byla práce publikována
 • author: celá jména autorů
 • country: země z přidružení autorů
 • affiliation: afilace od autorů
 • control_number: interní identifikátor přiřazený záznamu (record id)
 • record_creation_date: datum kdy byl záznam poprvé přidán do databáze
 • title: název práce
 • doi: DOIs článku
 • date: datum zveřejnění
 • year: dle roku vydání

Vyhledávání lze tedy provádět nad dostupnými poli. U vyhledávání podle časopisu (žurnálu), lze zadat buď jeho celý název, jako jurnal:“Acta Physics Polonica B“ nebo pouze jeho zkratku jurnal:“APPB“. U vyhledávání podle data pak lze hledat i v rozsahu jako date:=>2022-01-02.

Řetězce lze také různě kombinovat a to za pomocí operátorů „AND“ & „OR“. Například pokud bychom chtěli vyhledat práci, jejíž autoři pocházeli z Finska a zároveň z Francie, zadali bychom řetězec – country:(Finland AND France). Pokud bychom však chtěli, aby autoři pocházeli buď z Maďarska a nebo z Ruska tak bychom zadali řetězec – country:(Hungary OR Russia).

Poslední možností úpravy vyhledávacích řetězců je tzv. negace. Tedy pokud chceme vyhledat něco co neodpovídá naším požadavkům. Provedeme tak pomocí operátoru „NOT“. Dejme tomu, že hledáme všechny práce ze všech let kromě roku 2019 – year:NOT 2019. (2)

Popis indexu

Po rozkliknutí výsledku nalezenho artefaktu je uživatel přesměrován na stránku reprezentující vybranou práci (index). Zde je poskytnut její detailní popis. Detail nabízí výčtem shora název práce, abstrakt, jméno autorů a zaštiťující instituce, datum a místo publikace, DOI, metadata (možné prohlédnout ve formátu JSON), pod jakou vyšla práce licencí, copyright a v jakých formátech je práce k dispozici.

Obrázek 6: Detailní strana nalezeného artefaktu [zdroj: screenshot autora]

Od náhledového pole se však detailní zobrazení článku až na to, že poskytuje navíc metadata a celý nezkrácený abstrakt neliší.

„Help“ a dokumentace

Jak již bylo zmíněno dříve, celý zdrojový kód tohoto projektu je uložen na platformě Github a společně s ním i jeho dokumentace ve formě Github Wiki. Jelikož je autor článku zároveň vývojářem webových služeb a s tímto nástrojem má velké zkušenosti, byl mu tento fakt velikým potěšením a bylo velice snadné se v dokumentaci jako takové orientovat. Zároveň je ale nutné říci, že práci s tímto typem dokumentace zvládne i nezkušemný uživatel a vše je v ní velice dobře popsáno. Jsou zde popsány jak uživatelské návody pro ovládání rozhraní aplikace, tak i samotná implementace vlastních API pro případ, že by někdo chtěl využít tento informační zdroj například ve svém softwarovém řešení.

Obrázek 7: Repozitář projektu repo.scroap3.org na platformě GitHub [zdroj: screenshot autora]

V navigačním menu je také tlačítko „help“, které však uživatele odkáže pouze na základní a osekané shrnutí základních pravidel a popis způsobů užití tohoto portálu.

Závěr

SCOAP3 je webový portál obsahující záznamy autorů z pole fyziky částic. Jedná se nejen o projekt zajímavý obsahem ale i o technologicky vyspělý nástroj, který je uživatelsky příjemné využívat. Zároveň je jednoduché se orientovat v jeho výsledcích našeho hledání. Nástroj ocení především uživatelé, pro které fyzika částic znamená ať už profesní cestu a nebo „hlubší hobby“. Využití tohoto nástroje pak nejvíce padne na hlavu členů jednotlivých partnerských institucí projektu a vysokých škol zabývajících se touto vědní doménou.

Zdroje

[1] Sponsoring Consortium for Open Access Publishing in Particle Physics – SCOAP3 [online]. [cit. 1.5.2022]. Dostupné z: https://scoap3.org

[2] scoap3-next, wiki, documentation – SCOAP3 Repository [online]. [cit. 24.4.2022]. Dostupné z: https://github.com/SCOAP3/scoap3-next/wiki

[3] repo.scoap3.org – SCOAP3 Repository [online]. [cit. 24.4.2022]. Dostupné z: https://repo.scoap3.org/

Seznam obrázků

Obrázek 1: Úvodní strana repo.scoap3.org [zdroj: Autor]

Obrázek 2: Registrační formulář pro partnery [zdroj: Autor]

Obrázek 3: Vyhledávací lišta repo.scoap3.org [zdroj: Autor]

Obrázek 4: Vyhledávání dle žurnálu nebo země [zdroj: Autor]

Obrázek 5: Strana výsledků hledání [zdroj: Autor]

Obrázek 6: Detailní strana nalezeného artefaktu [zdroj: Autor]

Obrázek 7: Repozitář projektu repo.scroap3.org na platformě GitHub [zdroj: Autor]

CoinMarketCap – Kryptosvět na dlani

0
silver and gold round coins
coinmarketcap

Investování do kryptoměn

Investování do kryptoměn si získává stále více fanoušků a to nejen z řad počítačových nadšenců, ale i uznávaných investorů, kteří zařazují tato aktiva do svých investičních portfolií. Trh s kryptoaktivy se řadí mezi nové segmenty a u investorů byl dlouho přehlížen. Většímu úspěchu se kryptoměnám dostalo až v roce 2017, kdy se do podvědomí širší veřejnosti vštípil zejména Bitcoin, jehož cena za jednu minci dosáhla úrovní okolo 20 tisíc dolarů – načež přišel prudký pád. Takové chování je však typické a vyšší volatilita je bezesporu, alespoň prozatím, součástí krypto trhu. Volatilita s sebou přináší potenciálně vysoké zisky v krátkém časovém intervalu, ale naopak i riziko v podobě často ještě vyšších ztrát.

Čím populárnější se tato oblast stává, tím více projektů vzniká a pro investora je obtížnější se na trhu orientovat. Pro vyvarování se špatným investičním rozhodnutím je potřeba sledovat aktuální informace a mnohdy k tomu nestačí pouze cena dané kryptoměny, ale je potřeba sledovat mnoho dalších metrik na základě kterých investor provádí konečné rozhodnutí. 

Pro sledování a vyhledávání informací, ze světa kryptoměn, existuje mnoho zdrojů. V tomto článku se zaměříme na jednu z nejpopulárnějších webových platforem pro základní analýzu kryptoměn – CoinMarketCap, který je určen nejen pro kryptoměnové investory, ale i pro všechny, kteří se o kryptoměny zajímají nebo teprve chtějí začít. Článek se bude věnovat především možnostem vyhledávání informací, popíšeme si jaké informace lze na platformě získat a jak je využít.

O platformě CoinMarketCap

CoinMarketCap je webová platforma nabízející souhrnné informace ze světa kryptoměn, které uživatelům poskytují rychlou orientaci a základní přehled o trhu. Web je mířen na globální publikum a jeho obsah je tvořen v angličtině s možností výběru jazyka dle nabídky. Založení této stránky se datuje do roku 2013 a i přes svůj úspěch a velikost zůstává autor stále neznámý. Platforma je dostupná zdarma a lze využívat i bez přihlášení, které však nabízí jisté výhody. 

Mezi základní informace na které je na webu možné narazit patří, jak již název napovídá, tržní kapitalizace kryptoměn a při vzniku stránky nebylo obsahem prakticky nic jiného. V dnešní době však platforma poskytuje celé spektrum metrik a informací, sloužící k analýze vybraných kryptoměn a ze statického webu se stává sociální platformou pro krypto komunitu.Web se neustále rozvíjí a nabízí uživatelům stále více informací a nástrojů. Odměnou této snahy je fakt, že dle webu Alexa, je CoinMarketCap.com v době psaní článku 94. nejnavštěvovanější stránkou na internetu.

Úvodní stránka

Stránka je volně dostupná na adrese https://coinmarketcap.com. Při vstupu je zobrazena úvodní obrazovka obsahující základní informace. Horní lišta1 poskytuje informaci o počtu aktivních kryptoměn a směnáren. Také je zobrazena celková tržní kapitalizace a z obchodovaný objem za posledních 24 hodin. Lišta také skrývá základní možnosti costumizace2 v podobě výběru jazyka a měny, ve které chceme informace na stránce zobrazit. Překlad do češtiny bohužel není ideální a proto nejlepší možností je ponechat výchozí nastavení – tedy jazyk angličtina a měna USD.

Obrázek 1: Úvodní stránka CoinMarketCap [zdroj: autor]

Pod horní lištou se nachází hlavní menu3 sloužící jako rozcestník. Menu obsahuje osm základních kategorií – Cryptocurrencies, Exchanges, NFT, Gravity, Portfolio, Watchlist, Products a Learn. Zmíněné kategorie a jejich záložky budou postupně procházeny a demonstrovány informace, které lze na daném odkazu nalézt.

Obrázek 2: Souhrnné informace o trhu [zdroj: autor]

Pod hlavním menu nalezneme nejnovější videa4, které platforma umísťuje na svůj YouTube kanál a také nejnovější zprávy ze světa kryptoměn s možností prokliku. Pod bannerem novinek je dále zobrazen základní souhrnný přehled informací o celém trhu5.

Obrázek 3: Žebříček kryptoměn [zdroj: autor]

Níže se již nachází žebříček kryptoměn, který je řazen defaultně dle tržní kapitalizace6 – tedy od kryptoměn, do kterých je aktuálně investováno nejvíce peněz. Kryptoměny lze řadit a vyhledávat i podle ostatních parametrů. Řazení lze snadno změnit kliknutím na libovolný sloupec. To nabízí nahlížet na seznam z různých perspektiv.

Mezi ty základní patří – Název, cena, procentuální změna za dané období, tržní kapitalizace, počet mincí v oběhu, objem obchodů za posledních 24 hodin a další. Uživatel má však možnost přidávat si vlastní parametry a to kliknutím na záložku Customize7. Zde uživatel volí atributy, dle svých preferencí. Omezením však je maximální počet vybrání 12-ti parametrů najednou. Lze také využít možnosti předpřipravených voleb8. Změny jsou aplikovány kliknutím na tlačítko Apply Changes9.

Obrázek 4: Přidání filtru [zdroj: autor]

Uživatel může žebříček nejen seřadit ale také jednoduše filtrovat a to buď dle předvolených filtrů nebo lze využit i vlastních nastavení. Kliknutím na záložku Filters10 dostane uživatel možnost filtrování11 dle jednotlivých kategorií, použitých algoritmů, platformy nebo odvětví.

Pro pokročilejší filtry je potřeba rozkliknout záložku Add Filter12. Zde má uživatel možnost zadávat rozmezí jednotlivých parametrů nebo možnost rozlišovat mezi mincí a tokenem či zobrazit pouze kryptoměny, které jsou těženy. Aplikováním filtru se žebříček aktualizuje a požadovaný výčet je zobrazen. V neposlední řadě je možné zvolit počet13 kryptoměn, které chceme v žebříčku zobrazovat, jenž vyhovují naším zadaným kritériím. 

Dále se zde nachází možnost zobrazovat seznamy kryptoměn uskupených do přednastavených kategorií14. Pod každou záložku spadá množina kryptoměn, které lze takto jednoduše zobrazit. Na výběr je z možností:

CategoriesZobrazí jednotlivé kategorie se základními informacemi a s možností dalšího rozkliknutí kategorie. Po rozkliknutí kategorie je zobrazen seznam kryptoměn spadající do této kategorie.
DeFiVyfiltruje se seznam největších tokenů z oblasti decentralizovaných financí.
NFTJsou zobrazeny mince a tokeny používané v oblasti Non-Fungible Token sestupně dle tržní kapitalizace.
MetaversePo výběru této možnosti jsou zobrazeny mince a tokeny používané v oblasti Metaverse.
PolkadotZobrazuje seznam mincí a tokenů založených na protokolu Polkadot.
BNB ChainZobrazuje seznam mincí a tokenů založených na Binance Coin Chainu.
SolanaZobrazuje mince a tokeny používané pro eco-system Solana.
AvalancheZobrazuje mince a tokeny používané v síti Avalanche.

Detailní informace

Žebříček kryptoměn poskytuje uživateli základní informace a srovnání. Pro hlubší analýzu je však potřeba přejít na detail pomocí kliknutí na vybranou kryptoměnu. Pokud požadovaná kryptoměna nelze snadno nalézt v seznamu, je možné ji vyhledat pomocí vyhledávače umístěném v horní liště webu. Vyhledávač nepodporuje logické operátory. Vyhledávat lze jednak dle názvu kryptoměny nebo tzv. tickeru.

Web nabízí detailní informace pro více než 9 tisíc kryptoměn. Množství informací samozřejmě závisí na dostupných informací. Pro demonstraci bude vybrána vlajková loď kryptoměn – Bitcoin. Po rozkliknutí či vyhledání se zobrazí stránka dané kryptoměny obsahující hlavičku, menu a postranní banner.

Hlavička obsahuje informace o ceně, odkazy15 na důležité stránky související s danou kryptoměnou, low a high16 za zvolený interval17 a další základní informace.

Obrázek 5: Kryptoměna Bitcoin – Detailní informace [zdroj: autor]

Pod částí základních informací je zobrazen vývoj ceny v grafu s možností nastavení období18. Uživatel má možnost přepnout graf do režimu TradingView19, který zobrazí svíčkové grafy, s jejichž pomocí lze provádět technickou analýzu. Daný výsek grafu lze také exportovat20 jako obrázek.

Obrázek 6: Graf vývoje ceny [zdroj: autor]

Pod grafem lze nalézt popis dané kryptoměny – co je cílem, jaké řeší problémy, čím je daná kryptoměna zajímavá apod. Text také obsahuje prokliky na klíčové pojmy, o kterých by uživatel chtěl dohledat více informací nebo si není jejich významem jist. Postranní banner shrnuje všechny statistické informace21 o ceně dané kryptoměny. A také obsahuje live chat22, kde je možné online diskutovat s ostatními uživateli.

Obrázek 7: Souhrnné statistiky [zdroj: autor]
Obrázek 8: Online chat [zdroj: autor]

Nyní se přesuneme k jednotlivým záložkám menu, které se nachází v detailu dané kryptoměny pod hlavičkou se souhrnnými informacemi a podíváme se jaké možnosti nabízí.

Market

Na záložce market23 lze nalézt informace o tom, na kterých burzách a v jakém párů se daná kryptoměna nejčastěji obchoduje a v jakých objemech. Seznamem lze filtrovat24 zvolením daného páru či měnit pořadí žebříčku kliknutím na libovolný sloupec a to stejným způsobem jako u seznamu kryptoměn.

Obrázek 9: Záložka Market [zdroj: autor]

Historical Data

Historická data25 slouží jako zpětné zrcátko, kdy je možné sledovat informace o ceně do historie. Ke každému dni jsou uvedeny základní informace o ceně a to na jakých hladinách26 kryptoměna otevírala či uzavírala nebo jaké bylo denní cenové minimum a maximum u dané kryptoměny. Dále je dostupná informace o obchodovaném objemu27 či tržní kapitalizace28 k danému dni. Pomocí tlačítka Date Range29 lze vybrat požadovaný časový úsek, který bude zobrazen.

Obrázek 10: Záložka Historical Data [zdroj: autor]

Holders

Záložka holders30 nabízí uživatelům informace o vývoji počtu bitcoinových adres31 a také informace o adresách, které drží největší množství32 dané kryptoměny. Postranní banner33následně slouží pro přehled nejpodstatnějších statistických údajů o bitcoinových adresách.

Obrázek 11: Záložka Holders – vývoj počtu Bitcoinových adres [zdroj: autor]
Obrázek 12: Záložka Holders – seznam Bitcoinových adres s největším zůstatkem [zdroj: autor]

Wallets

Wallets nabízí informace o dostupných peněženkách s proklikem na daného výrobce. Těchto informací využijí zejména uživatele rozhodující se o koupi hardwarové či nainstalování softwarové peněženky. Na základě poskytnutých dat lze provádět informovaná rozhodnutí. 

Analysis

Užitečnou záložkou pro investory je bezesporu Analysis36, která ve formě dashboardů zobrazuje podstatné indikátory značící například náladu na trhu33demografické rozložení34 transakcí apod. I zde je možnost prokliku35na další zdroje, které se problematikou zabývají hlouběji.

Obrázek 13: Záložka Analysis – zobrazení Dashboardů [zdroj: autor]
Obrázek 14: Záložka Analysis – signály trhu [zdroj: autor]

Ostatní záložky menu

News

Přináší novinky ze světa kryptoměn.

Socials

Nabízí prokliky na články na sociálních sítích o dané kryptoměně.

Ratings

Zobrazuje hodnocení stavu a důvěryhodnosti daného krypto projektu pomocí metriky FCAS.

Price estimates

Jedná se o beta verze. Komunita odhaduje budoucí cenu dané kryptoměny k určitému datu.

Být přihlášen se vyplatí!

V případě, že jste přihlášen jako uživatel, existuje zde možnost vytváření vlastních portfolií a watchlistů. Watchlist37 je užitečný zejména pro tvorbu vlastních žebříčků, do kterých uživatel může přidávat38 kryptoměny, které jsou pro něj zajímavé. Takový nástroj může uživateli ušetřit čas, který by jinak strávil filtrování či vyhledáváním daných kryptoměn.

Obrázek 15: Záložka Watchlist [zdroj: autor]

V rámci portfolia41 je pak možné jednoduše zaznamenávat39 Vaše obchody a sledovat tak vývoj40 provedených investic.

Obrázek 16: Záložka portfolio [zdroj: autor]

Další výhodou pro přihlášené uživatele je možnost přispívat do krypto komunity svými příspěvky nebo sledovat ostatní uživatele. Tuto malou sociální síť najdeme pod záložkou Gravity42 v hlavním menu.

Další možnosti…

Pro další zmapování CoinMarketCapu se vrátíme zpět na začátek a to k hlavnímu menu. Některé položky již byly přiblíženy v předchozích odstavcích. Nyní se zaměříme na ty, které ještě popsány nebyly. Kromě základního seznamu kryptoměn, který lze filtrovat dle preferencí, nabízí záložka Cryptocurrencies další podkategorie. Postupně budou představeny ty nejzajímavější a nejužitečnější z nich.

Obrázek 17: Možnosti záložky Cryptocurrencies [zdroj: autor]

Recently Added

Tato43 podkategorie, jak název napovídá, zobrazuje seznam nedávno přidaných kryptoměn na platformu. Jedna se tak převážně vždy o nové projekty a tedy tuto záložku využijí převážně spekulanti.

Gainers and Loosers

Gainers and loosers44 zobrazí mince a tokeny, kterým se za posledních 24 hodin nejvíce dařilo a také naopak ty kteří utrpěly největší ztráty. Časový úsek lze nastavovat dle uživatelova uvážení. Velmi často, a zejména v bull marketu, zde dosahují jednotlivé kryptoměny procentuálního růstu i kolem 1000 % za jediný den! Tyto informace tak mohou být dobré zejména pro to, aby uživatel věděl, jakým mincím se raději vyhýbat.

GlobalCharts

Na záložce GlobalCharts45 lze nalézt několik grafů zobrazující informace o celém trhu a to například vývoj tržní kapitalizace nebo grafické zobrazení vývoje dominance jednotlivých kryptoměn proti sobě. Zobrazení grafu lze opět měnit v závislosti na zvoleném časovém intervalu.

Historical Snapshots

Historické snímky46 nabízejí pohled do minulosti. Uživatel zde najde snímky platformy z daných časových úseků. Tyto snímky nabízejí velmi zajímavý pohled a spousty pozoruhodných zjištění. A to třeba, že kryptoměna Bitcoin je od vzniku platformy v žebříčku stále na prvním místě.

Legal Tender Countries a Fiat/Companies Ranking

Za zmínku také stojí Legal Tender Countries47, kde jsou zobrazeny státy přijímající kryptoměny jako zákonné platidlo a také predikce, které státy by se k takovému kroku mohli uchýlit.

V záložce Fiat/Companies Ranking48 lze porovnat jak si vedou největší kryptoměny v porovnání s fiat měnou či celými organizacemi. Porovnání je založeno opět na velikosti tržní kapitalizace.

Obrázek 18: Hlavní menu platformy CoinMarketCap – záložky Exchanges a NFT

Exchanges

Záložka Exchanges49 nabízí podobně jako žebříček kryptoměn, informace o burzách na kterých lze s kryptoměnami obchodovat. Tyto informace jsou obzvlášť důležité pro začínající obchodníky a před prvními nákupy je potřeba provést důkladný průzkum, zda burza na které chcete obchodovat je důvěryhodnou společností. Směnárny50 lze stejně jako kryptoměny řadit dle příslušných parametrů. Seznam je defaultně řazen sestupně dle ohodnocení Exchange Score.

Obrázek 19: Seznam směnáren [zdroj: autor]

Po rozkliknutí dané směnárny, jsou zobrazeny detailnější informace a to zejména odkazy51 na směnárnu a měnové páry52, které jsou na dané burze obchodovány. Tato informace může být rozhodujícím kritériem, pro kterou burzu se uživatel rozhodne, neboť není samozřejmostí, že na každé burze jsou obchodovány všechny kryptoměnové páry, ba naopak!

Obrázek 20: Detail směnárny [zdroj: autor]

NFT

Záložka NFT53 – po jejím výběru jsou zobrazeny jednotlivé NFT sbírky54, jenž jsou aktuálně obchodovány za nejvyšší ceny. Řazení lze jednoduše měnit kliknutím na požadovaný sloupec. Kliknutí na danou sbírku se uživatel proklikne na webovou stránku projektu, která obsahuje detailní informace. Pro možnosti filtrování je potřeba přejít kliknutím na View More55. Poté je uživatelovi umožněno základní filtrování seznamu.

Obrázek 21: Seznam NFT kolekcí [zdroj: autor]

Products and Learn

Záložky Products56 a Learn57 nabízejí pro uživatele zajímavé nástroje. Jedním z nástrojů pro pokročilou analýzu je Blockchain explorer58

Obrázek 22: Možnosti záložky Products [zdroj: autor]

Blockchain explorer

Tímto nástrojem lze analyzovat blockchain jednotlivých kryptoměn. Aktuálně jsou k analýze dostupné 4 blochainy – BTC, ETH, LTC a BNC. Uživatel má možnost analyzovat daný blockchain a míra analýzy závisí na uživatelových znalostech a schopnostech.

Na úvodní stránce jsou dostupné souhrnné informace59 o aktuální hodnotě Hashrate, počtu vytěžených bloků, počtů celkových transakcí a údaj o transakcích za sekundu.

Detailnější informace60 lze vyhledávat dle bloků, adres nebo transakcí po jejich rozkliknutí nebo pomocí vyhledávače61 v horní části obrazovky, kdy je nejprve potřeba vybrat62 příslušný blockchain ve kterém chce uživatel informace vyhledat a následně vložit číslo bloku, hash transakce či konkrétní adresu. Tyto možnosti uživateli nabízí obrovské množství detailních a technických informací. Blockchain explorer je pro analytika velmi zajímavým nástrojem, který pomáhá proniknout do světa kryptoměn.

Obrázek 23: Blockchain Explorer [zdroj: autor]

Convertor

Dalším užitečným nástrojem je Convertor63, který slouží jako kalkulačka. Uživatel pouze zvolí jakou měnu a do jaké chce převést a zadá množství. Convertor již sám hodnotu vypočítá a výsledek64 automaticky zobrazí.

Obrázek 24: Převodník kryptoměn [zdroj: autor]

Glossary

Velmi užitečným zdrojem informací je pro uživatele crypto slovník66, ve kterém lze nalézt vysvětlení pojmů, spojených nejen se světem kryptoměn. Termíny lze vyhledávat pomocí fulltextového vyhledávače dle klíčových slov či filtrovat dle abecedy.

Obrázek 25: Možnosti záložky Learn [zdroj: autor]

Alexandria

Položka Alexandria65 nabízí web se vzdělávacím obsahem, jenž obsahuje články s krypto tématikou. Vyhledávat67 lze dle klíčových slov. Následně jsou zobrazeny jednotlivé články68, mezi kterými lze navíc jednoduše filtrovat69 a to zadáním atributu jako je čas čtení, obtížnost tématiky, tematických okruhů či vybraných vzdělávacích oblastí.

Obrázek 26: Záložka Alexandria – filtrování článku [zdroj: autor]
Obrázek 27: Záložka Alexandria – seznam článků [zdroj: autor]

Závěr

Platforma CoinMarketCap poskytuje přehled o trhu kryptoměn. S její pomocí lze vyhledávat základní i detailní informace o více než 9 tisících kryptoměnách a 300 směnárnách. To z ní činí jednu z největší a nejoblíbenějších platforem v oblasti krypto světa. Platforma také poskytuje možnosti vzdělávání a shromažďuje články s tématikou kryptoměn.

Orientace na stránkách a porozumění daným ukazatelům uživatelům ušetří mnoho času a poskytuje silný nástroj pro své analýzy na jejichž základě lze provádět informovaná rozhodnutí.

Zdroje

[1] COINMARKETCAP. Ceny kryptoměn, grafy a tržní kapitalizace. [cit. 20-04-2022]. Dostupné online z: https://coinmarketcap.com

[2] TĚTEK, Josef. Coinmarketcap (VŠE, CO CHCETE VĚDĚT) – mějte přehled o kryptoměnách. [cit. 23-04-2022]. Dostupné online z: https://www.alza.cz/coinmarketcap

[3] ALEXA. CoinMarketCap.com. [cit. 25-04-2022]. Dostupné online z: https://www.alexa.com/siteinfo/coinmarketcap.com

Seznam Obrázků

Obrázek 1: Úvodní stránka CoinMarketCap [zdroj: autor]

Obrázek 2: Souhrnné informace o trhu [zdroj: autor]

Obrázek 3: Žebříček kryptoměn [zdroj: autor]

Obrázek 4: Přidání filtru [zdroj: autor]

Obrázek 5: Kryptoměna Bitcoin – Detailní informace [zdroj: autor]

Obrázek 6: Graf vývoje ceny [zdroj: autor]

Obrázek 7: Souhrnné statistiky [zdroj: autor]

Obrázek 8: Online chat [zdroj: autor]

Obrázek 9: Záložka Market [zdroj: autor]

Obrázek 10: Záložka Historical Data [zdroj: autor]

Obrázek 11: Záložka Holders – vývoj počtu Bitcoinových adres [zdroj: autor]

Obrázek 12: Záložka Holders – seznam Bitcoinových adres s největším zůstatkem [zdroj: autor]

Obrázek 13: Záložka Analysis – zobrazení Dashboardů [zdroj: autor]

Obrázek 14: Záložka Analysis – signály trhu [zdroj: autor]

Obrázek 15: Záložka Watchlist [zdroj: autor]

Obrázek 16: Záložka portfolio [zdroj: autor]

Obrázek 17: Možnosti záložky Cryptocurrencies [zdroj: autor]

Obrázek 18: Hlavní menu platformy CoinMarketCap – záložky Exchanges a NFT 

Obrázek 19: Seznam směnáren [zdroj: autor]

Obrázek 20: Detail směnárny [zdroj: autor]

Obrázek 21: Seznam NFT kolekcí [zdroj: autor]

Obrázek 22: Možnosti záložky Products [zdroj: autor]

Obrázek 23: Blockchain Explorer [zdroj: autor]

Obrázek 24: Převodník kryptoměn [zdroj: autor]

Obrázek 25: Možnosti záložky Learn [zdroj: autor]

Obrázek 26: Záložka Alexandria – filtrování článku [zdroj: autor]

Obrázek 27: Záložka Alexandria – seznam článků [zdroj: autor]

Apress.com: Schopným programátorem za několik týdnů? Více než 3700 materiálů „Jak na to“

0

Úvod

Práce programátora, business analytika či IT specialisty vyžaduje neustálé se přizpůsobování novým trendům, postupům a technik. Není zdaleka rutinní a pokud by se pracovníci v těchto oborech dále nerozvíjeli, mohli by ztratit svou konkurenceschopnost. Pro pokročilé vzdělávání v takových oblastech je Apress vhodným kandidátem pro další specializaci.

Informační zdroj Apress

Apress.com funguje jako pomocník při získávání znalostí pro data, IT či business analytiku. Server je významným pomocníkem pro zmíněné oblasti, jelikož na jednom místě poskytuje řadu užitečných publikací. Obsah webu pomáhá technologickým profesionálům ke zvýšení jejich dovedností na všech úrovních pro svou práci. Mezi klíčové vyhledávané publikace patří například programovací jazyky, vývoj aplikací nebo tvorba webových stránek. Zákazníci si knihy můžou zakoupit jak v tištěné, tak elektronické formě a lze využít i formu předplatného. 

Hlavní nabídka

Na webové stránce v příjemném kontrastu působí černá, bílá a žlutá barva s přehlednými ukazateli v horní části stránky. Jak můžeme vidět na obrázku 1, lze vybírat z položek Categories, Services, Apress Open, Blog, Write a Shop. Po pravé straně ještě máme možnost přímého vyhledávání a přihlášení ke svému účtu. 

Obrázek 1: Úvodní pohled na stránku apress. [zdroj obrázku: autor]

Vyhledávání

V současnosti web prochází proměnou, kdy možnost zakoupení publikací se přesunuje na web SpringerLink, kde si uživatelé mohou vybírat z katalogu možných knih a zakoupit je, jak můžeme vidět na obrázku 2. Standardní cestou pro vyhledávání položek je panel search v pravé vyhledávací části na stránce apress.com. Přes odkaz se následně proklikneme až na stránky SpringerLink, kdy můžeme provést námi požadované vyhledávání. Pokud nehledáme konkrétní titul, nalezneme v levé části vyhledávací panel, který rozděluje publikace na několik kategorií a subkategorií dle hledaného tématu. Řazení výsledků můžeme filtrovat dle nejnovějších či nejstarších publikací a zároveň dle data vydání. V současnosti zde nalezneme více než 3.700 titulů.

Obrázek 2: Úvodní vyhledávací stránka v prostředí SpringerLink. [zdroj obrázku: autor]

Pokud však hledáme konkrétní titul a nechceme se probírat řadou publikací, máme možnost využití pokročilého vyhledávání. Na obrázku 3 vidíme, že máme možnost nalezení požadované knihy za pomoci několika faktorů. Můžeme vyhledávat celým slovním spojením, jedním požadovaným slovem, jaká slova naopak obsahovat nemá, vyhledáváním dle autora nebo rozmezí data vydání publikace.  

Obrázek 3: Pokročilé vyhledávání na SpringerLink. [zdroj obrázku: autor]

Categories

Vrátíme-li se zpět na hlavní stránku rozebereme si, co se na stránce nachází. První položka categories rozděluje veškerý sortiment do několika kategorií, aby pomohl zákazníkovi ve vyhledávání a zároveň určí, jaká užší oblast ho skutečně zajímá. Členění je rozděleno do několika částí:

 • Apple & iOS
 • Big Data & Analytics
 • Business
 • Databases
 • Enterprise Software
 • Game Development
 • Graphics
 • Hardware & Maker
 • Java
 • Machine Learning
 • Microsoft & .NET
 • Mobile
 • Networking & Cloud
 • Open Source
 • Programming

Po zvolení jedné z kategorií se přesuneme na shrnutí dané problematiky a vybraných knížek, které jsou zákazníkovi nabídnuty pro rozvoj v dané oblasti. Na obrázku 4 můžeme vidět například kategorii Game Development pro herní vývojáře. Zde nalezneme několik publikací pro zájemce o vytváření nebo rozvoj v herním průmyslu. 

Obrázek 4: Nahlédnutí do kategorie game development a jejího popisu. [zdroj obrázku: autor]

Services

Služby, které stránka poskytuje se opět dělí na mnoho kategorií, od obecných informací, přes zákaznickou podporu až po technické recenzenty knih. U posledně zmíněného Apress vyhledává schopné recenzenty knih, které poskytují, aby kontrolovali kvalitu a upozorňovali na nedostatečné, zavádějící nebo nepřesné informace, které jsou zapotřebí v knihách upravit, viz obrázek 5. 

 • About Us
 • Academics
 • Affiliate Program
 • Book Reviewers
 • Corporate Sales
 • Customer Support
 • Events
 • Rights & Permissions
 • Source Code
 • Submit Errata
 • Technical Reviewers
Obrázek 5: Informace, jak se stát technickým recenzentem apressu. [zdroj obrázku: autor]

Apress open

Stejně jako roste poptávka po open source, tak i Apress na to reaguje a dává možnost autorům možnost publikování s open source pro všechny, kteří mají přístup k internetu. Apress autorům dává k dispozici své redakční a marketingové znalosti. Návrh knihy je stejně jako v případě standardního postupu zaslána do společnosti ke zkoumání. Autor zaplatí jednorázový poplatek a posléze je kniha digitálně přístupná.

Blog

Společnost si vede i vlastní blog obsahující náhledy knih a komentáře z technologické oblasti ze strany jejich autorů a editorů. Příkladem může být například článek na obrázku 6, o tom, zda jsou videohry hackersky napadnutelné.

Obrázek 6: Článek z blogu z apressu. [zdroj obrázku: autor]

Write

V kategorii Write shrnuje vysvětlení, na jakých principech stránka stojí a motivuje budoucí spolupracovníky a autory, aby využili služeb Apressu. Klíčovou změnou, na rozdíl od běžných poskytovatelů programátorských publikací, se společnost vůči autorům zaměřuje na otázky typu „v čem jsi expert?“ nebo „s čím máš zkušenosti z reálného světa?“.   

Shop

Pro zákazníka nejdůležitější kategorie. Zde nalezneme výběr mezi téměř 3.700 tituly, které jsou poskytnuty zákazníkům. Zákazníci se liší podle toho, zda se jedná o fyzickou osobu, firmu či univerzitní a městské knihovny.

Při výběru titulů vidíme název knihy, jméno autora, rok vydání, cenu a dostupnost z pohledu digitální či knižní verze. Při kliknutí na vybraný titul získáme úvodní informace o knize, včetně informace o autorovi a využití dané knihy. Po zakoupení je v případě digitální knihy zakoupená licence na neomezenou dobu a lze ji číst na všech zařízení.

 • Shop Apress.com
 • Booksellers
 • Bulk Sales
 • Corporate Sales
 • Librarians
Obrázek 7: Výběr publikací v eshopu. [zdroj obrázku: autor]

Závěr

Apress.com je vynikající pomocník pro začínající nebo pokročilé programátory. Ať už se zajímáte o tvorbu her, vytváření aplikací na systému iOS nebo se učíte Python, Apress poskytne více než dostatek materiálu k získání veškerých informací. Nabízí přehledný a příjemný rozcestník pro vyhledání potřebných materiálu mezi více než 3.700 tituly a v případě zakoupení digitální verze má vlastník na neomezeně volnou dobu přístup ke knize. Díky možnosti open source nabízí příležitost pro autory navázat spolupráci a vydat svou knihu. Pro začínající nebo pokročilé programátory tak rozhodně doporučuji. 

Zdroje

[1] apress.com – Apress [online]. [cit. 04.05.2022]. Dostupné z: https://www.apress.com/gp

[2] link.springer.com – SpringerLink [online]. [cit. 4.05.2022]. Dostupné z: https://link.springer.com

Seznam obrázků

Náhledový obrázek – Pixabay.com, dostupné z: https://pixabay.com/images/id-1935737/

Obrázek 1: Úvodní pohled na stránku apress. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 2: Úvodní vyhledávací stránka v prostředí SpringerLink. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 3: Obrázek 3: Pokročilé vyhledávání na SpringerLink. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 4: Nahlédnutí do kategorie game development a jejího popisu. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 5: Informace, jak se stát technickým recenzentem apressu. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 6: Článek z blogu z apressu. [zdroj obrázku: autor]

Obrázek 7: Výběr publikací v eshopu. [zdroj obrázku: autor]

PubChem: over 100 million compounds

0
Source: https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/

PubChem is a database of chemical compounds and their biological activities, published by the National Center for Biotechnology Information (NCBI), it is freely accessible and contains over 100 million compounds. Its databases are provided by the United States National Library of Medicine (NLM), which is the world’s largest biomedical library and the developer of electronic information services that delivers data to millions of scientists, health professionals and members of the public around the globe and is a component of the National Institutes of Health (NIH).

It was launched in 2004 by the National Center for Biotechnology Information (NCBI) as a free, online database of chemical structures and their associated biological activities. The database was designed to support the needs of the scientific community, including researchers, students, and clinicians. The database contains over 100 million chemical structures and associated information on their biological activities. The database is updated daily with new data from a variety of sources, including scientific journals, patents, and government databases.[1]


PubChem contains information about chemical substances and their biological activities. It also contains information on the structure and properties of these substances. Furthermore, it contains information on the synthesis, production, and use of these substances and is divided into three main sections: The first section, called the „Compound“ section, contains information on the chemical structure of a substance, as well as its physical and chemical properties. The second section, called the „BioAssay“ section, contains information on the biological activity of a substance. The third section, called the „Substance“ section, contains information on the synthesis, production, and use of a substance. Accordingly to the sections, it has three main databases: the Substance database, the Compound database, and the BioAssay databse.

Data Sources

The data comes from a variety of sources, including the US National Library of Medicine, the European Bioinformatics Institute, and the Chinese National Chemical Library. The data sources include the NIH/NCBI, EPA, FDA, and other government agencies. Besides government agencies, data is accepted from academic institutions and private companies. Contributors submit data to the database, which is then made available to the public, however contributors must first register with the site. “PubChem accepts chemical structures, names, links, spectra and associated bioassay test results.”[2] Submissions are approved by a moderator before being made public.

Data Counts

PubChem data statistics
Data statistics, image: https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/statistics

The above image, showing the current data count (screenshot taken on the 6th of May 2022), proves that the database contains over 100 million compounds and over 250 million substances. Having all this information in one place is a great resource for researchers.

Website Redesign

The website itself went through a complete redesign several years ago, with added new features and enhancements, and improved search functionality. According to their own blog, these were the key changes that had taken place: “The categorization describing the organization types providing content was simplified.  Sources of hierarchical classifications and textual annotations are now included.  There is now a unified data source table containing all primary information.  The updated interface provides new and improved capabilities to navigate as a function of data type, category, and country, while also including keyword searching, counts, and geographic visualization.”[3]

Changes also applied to the filtering capability of the website, that now include a panel summarizing by count the key aspects of the sources and offering to filter the data sources listed by type, by category, by status, and by geographic region. Sorting has also been improved allowing users to sort by record counts and by modification date.[4] These changes lead to a more user-friendly experience when using the website.

Historically, PubChem was integrated with Entrez, which was NCBI’s primary text search and retrieval system. Entrez is a search engine that allows users to search for biomedical data in the database. Entrez search results can be filtered by data type, source, or organism. Entrez search is different from regular search by allowing users to specify the database in which to search. However, users found it difficult to navigate multiple Entrez search interfaces, having to use separate interfaces for compound, substance and bioassay searches. Entrez also did not support newer content, such as patents.[5] The redesign incorporated a unified chemical search interface that supports text search across all of PubChem.

The Current search options

The current search offers looking up compounds, substances and bioassays. (There is chemical information available from hundreds of data sources and PubChem organizes them into multiple data collections, including Substance, Compound, BioAssay, Protein, Gene, Pathway, and Patent.[6]) The homepage also offers suggestions of what to try to use as searched terms (covid-19, aspirin, EGFR, C9H8O4, 57-27-2, C1=CC=C(C=C1)C=O, InChI=1S/C3H6O/c1-3(2)4/h1-2H3).

The syntax of PubChem searches has the following rules:

 • A search term can be a compound name, a compound identifier, or a chemical structure.
 • A search term can be a single word or multiple words.
 • A search term can be a phrase enclosed in double quotation marks.
 • A search term can be a regular expression.
 • A search term can be a wildcard.
 • Multiple search terms can be combined using Boolean operators.

Boolean operators

There are three Boolean operators that can be used in searches: AND, OR, and NOT. AND: The AND operator is used to combine two or more search terms so that all of the terms must be present in the results. OR: The OR operator is used to combine two or more search terms so that any of the terms can be present in the results. NOT: The NOT operator is used to exclude a term from the results.

Draw search

You can draw the structure, upload ID list, browse data or use the periodic table. Draw search provides a way to search for chemical structures. It differs from regular search by allowing users to search for structures by drawing them instead of using keywords. Draw structure uses a SMILES identifier, meaning that the user can input a SMILES string to search for a specific structure, or they can draw a structure and PubChem will attempt to generate a SMILES string that represents that structure. This can be manually change to a SMARTS query, which is a query that uses the SMARTS search algorithm.[8]

The input structure can be provided using popular line notations or drawn with the PubChem Sketcher. IT supports various types of structure searches, including identity search, 2-D and 3-D similarity searches, and substructure and superstructure searches.

Kim S, Exploring Chemical Information in PubChem, Curr Protoc. 2021., 3.5.2022, online: https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34370395/

Data Organization

Data Organization on PubChem is not consistent. There is no one answer to this question as the organization of data varies depending on the specific data set. However, in general, data here is organized into databases, which are then further divided into smaller data sets. (“Data sources submit Substance and/or BioAssay records. PubChem derives Compound records from unique structures.”[9])

Data is organized into:

 • Substances (assigned a unique Substance Identifier – SID and archived allowing the investigation of previously submitted versions),
 • Compounds (when one or more Substance records contains structures that can be standardized into same chemical structures, a single Compound record is generated with its identifier – CID, forming useful summaries of all the information available),
 • BioAssays (data describing biological assay experiments on substances, with each experiment from each data source being assigned a unique identifier – AID, these record contain active/inactive determinations of bioactivity),
 • Targets (summarizing data applicable to a given gene or protein target),
 • Pathways (information about the biological pathway, important for providing a context for biological activity),
 • Taxonomy (a curated classification and nomenclature for all of the organisms in the public sequence databases[10]),
 • Patents (information including patent title, abstracts, application and publication dates, applicant, inventor, and classification for the given substance or compound[11]).

Index

Compounds are indexed by their CAS Registry Numbers. PubChem indexes substances using a variety of identifiers, including CAS Registry Numbers, IUPAC International Chemical Identifiers, and Substance and Compound IDs. Bioassays are indexed by the target molecule, the type of assay, and the type of activity.

License

This is a free, open database that is available to the public under the terms of the Creative Commons Zero (CC0) license.[12] This license allows anyone to copy, modify, distribute, and use the data in the database without restriction. PubChem does not currently use different licenses for different parts of the database. All of the data is free to use, distribute, and modify. There are no licensing restrictions on the use of the data.

Examples of usage

Examples of PubChem usage are:

 • To find the structure of a compound (it can be used to find the structure of a compound by searching for its name or CAS number),
 • To find the properties of a compound( it can be used to find the properties of a compound, such as its melting point, boiling point, and solubility),
 • To find the toxicity of a compound (it can be used to find the toxicity of a compound by searching for its name or CAS number).

In summary, what are 5 key points one should know about PubChem? 1. It is a database of chemical information. 2. It is operated by the U.S. National Institutes of Health (NIH). 3. It contains data on over 100 million chemical compounds. 4. It is free to use. 5. PubChem is a valuable resource for scientists and researchers.

This work has used the Hardvard citation style.


[1] PubChemDocs. 2022. About. [online] Available at: <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/about> [Accessed 1 May 2022].

[2] PubChemDocs. 2022. Submissions. [online]. <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/submissions> [Accessed 1 May 2022].

[3] PubChemDocs. 2022. New PubChem [online]. <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/2016/10/25/new-pubchem-data-sources-page/> [Accessed 1 May 2022].

[4] PubChemDocs. 2022. New PubChem [online]. <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/2016/10/25/new-pubchem-data-sources-page/> [Accessed 1 May 2022].

[5] PubChemDocs. 2022. Entrez [online]. <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/advanced-search-entrez> [Accessed 6 May 2022].

[6] Kim S, „Exploring Chemical Information in PubChem“, Curr Protoc. 2021. [online]. <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34370395/> [Accessed 3 May 2022].

[7] Kim S, „Exploring Chemical Information in PubChem“, Curr Protoc. 2021. [online]. <https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/34370395/> [Accessed 3 May 2022].

[8] The SMARTS search algorithm is a heuristic search algorithm that is used to find solutions to problems with large search spaces. The algorithm is based on the idea of using a heuristic function to guide the search through the search space. The heuristic function is used to estimate the cost of reaching the goal state from the current state. The algorithm then uses this information to guide the search towards the goal state.

[9] PubChemDocs. 2022. Data organization [online]. <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/data-organization> [Accessed 3 May 2022].

[10] PubChem. NCBI Taxonomy. <https://pubchem.ncbi.nlm.nih.gov/source/22056> [Accessed 3 May 2022].

[11] PubChemDocs. Patents [online]. <https://pubchemdocs.ncbi.nlm.nih.gov/patents> [Accessed 3 May 2022].

[12] PubChem, Healthdata, <https://healthdata.gov/dataset/PubChem/dave-j5bi/data> [Accessed 6 May 2022].

Emerald Premier New Content

0

Úvod

Emerald Premier New Content je jedním z mnoha informačních zdrojů, které lze na internetu nalézt. Dnešní svět nabízí nespočet možných variant jak, kde a v jaké formě budeme získávat data a informace. Ovšem zdaleka ne každý zdroj je důvěryhodný či natolik seriózní, abychom informace z něj mohli považovat za pravdivé a nemuseli jsme se bát, že jejich převzetím nebudeme nikoho dalšího přivádět v omyl. Často je také těžké najít přesně to, co se snažíme najít. Při hledání námi zamýšlených termínů se dostaneme k výsledkům popisující zcela jinou oblast než tu, ve které se pohybujeme právě my. Skupina Emerald Publishing a jejich knihovna Emerald insight obsahují díla a práce, která obsahují relevantní informace, a jejich hledání se snaží uživatelům podstatně urychlit a zjednodušit.

Emerald Publishing

Obrázek 1: Logo skupiny Emerald Publishing, zdroj: https://www.emeraldgrouppublishing.com/

Obecné informace o službě

Společnost Emerald byla založena v roce 1967 doktorem Keithem Howardem, který byl od té doby po většinu času jejím generálním ředitelem nebo zastával pozici předsedy společnosti, jejíž oficiální název zní Emerald Group (Holdings) Limited.

V roce 2009 byl jedním z pětice vyznamenaných, když mu byla udělena medaile Princem z Walesu za uměleckou filantropii, která oslavuje jednotlivce, kteří podporují umění a oceňuje příspěvky nejinspirativnějších britských kulturních filantropů. A v roce 2011 mu udělila vyznamenání jíž přímo královna Alžběta II. A to sice OBE (Order of the British Empire) za přínos v oblasti obchodu, sportu a umění.

Na konci roku 2017 doktor Howard rezignoval na funkci předsedy, ale zůstal aktivně zapojen do strategie a směřování společnosti jako člen představenstva skupiny až do své smrti 12. srpna 2021 ve věku 89 let. (Emerald Publishing Limited, 2022a)

Stránky Emerald Publishing, jejichž součástí je i webová knihovna, nabízí také široké pole využití. Nabízí podporu autorům při dávání jejich děl a prací, k dispozici jsou postupy, podle kterých je možné správně citovat či se zdokonalovat v provádění výzkumné práce.

O knihovně

Společnost Emerald provozuje webovou knihovnu Emerald Insight. Ta poskytuje abstrakty a plné texty článků z akademických časopisů pokrývajících tematické oblasti marketingu, managementu, lidských zdrojů, kvality, ekonomiky, informačního managementu, provozu, strojírenství, výroby a majetku, vzdělávání, zdravotnictví a sociální péče. (Emerald Publishing Limited, 2022d)

Možnosti vyhledávání

V této knihovně je možné vyhledávat dvěma způsoby. Prvním způsobem je možnost vyhledávat na základě klíčových slov (jedná se o způsob quick search). Druhým způsobem je možnost rozšířeného vyhledávání neboli „advanced search“, kde je možné kombinovat více údajů o díle zároveň a také využít logických operátorů.

Quick search

Quick search neboli rychlé vyhledávání je základní způsob, kterým lze vyhledávat. Postup a způsob fungování se nijak výrazně neliší od vyhledávačů, na kterých nejspíš alespoň občas něco hledá snad každý uživatel internetu, tedy např. Googlu nebo Seznamu. Stačí tedy zadat hledaný termín a prohlížeč sám najde a zobrazí výsledky, které daný termín obsahují, a to jak přímo v názvu díla, tak ale také ve jméně autora či v textu abstraktu.

Obrázek 2: Quick search příklad, zdroj: https://www.emerald.com/insight

Na příkladu, který zobrazuje Obrázek č.2, kdy je hledán výraz „Strategy“, můžeme vidět, že vyhledávač již před spuštěním hledání – pomocí tlačítka enter, nebo kliknutím na symbol lupy – tzv. „našeptává“, tedy nabízí možné varianty výsledků, které se uživatel snaží vyhledat nejpravděpodobněji. V levé části je vidět název díla a v části pravé druh, přičemž v tomto případě se jedná jen o eBooky.

Advanced search

Možnost rozšířeného vyhledávání je možné využít kliknutím na možnost „Advanced search“ (na obrázku č.3 v pravém horním rohu). V této pokročilé variantě je možné určit jaký druh díla je hledán. V příkladu na obrázku č. 3 je zaškrtnuta varianta „All Emerald content“, tedy hledání není omezeno, ale rozsah je ponechán na všechna díla, která Emerald knihovna obsahuje. Dalšími variantami jsou např. novinový článek či případová studie. Je možné zaškrtnout více variant.

Dále již zadáváme konkrétní termíny, které chceme, aby byly hledány. K nim je vždy možné v pravé části zvolit kategorii, ve které by se měli vyskytovat. Těmito možnostmi jsou nadpis, abstrakt, autor/přispěvatel, DOI (což je zkratka pro Digital Object Identifier) nebo „All fields“, což by se dalo přeložit jako „kdekoliv“. Při najetí kurzorem na tyto možnosti se vždy zobrazí okno s popisem a příkladem dané možnosti. Také je možné k jednotlivým slovům možné přiřadit některý z logických operátorů AND, OR či NOT, které pak určují vztah těchto termínů k hledanému dokumentu. Celkem je možné ve vyhledávání použít naráz 10 termínů.

Následně je ještě možné ohraničit časové rozpětí, ve kterém byl hledaný dokument vydán. A jako poslední je možné určit, zda se mají zobrazit všechna díla v knihovně, nebo ta, která jsou volně přístupná či ta, ke kterým má právo přístupu ten daný konkrétní uživatel.

Obrázek 3: Advanced search příklad, zdroj: https://www.emerald.com/insight/advanced-search

Další možnosti

Obrázek 4: Další možnost hledání děl, zdroj: https://www.emerald.com/insight/

Obrázek č. 4 zobrazuje ještě další variantu, jak si vyhledat a prohlížet konkrétní obsah z této knihovny. Na úvodní stránce vyhledávání je možné kliknout na možnost „Browse our content“ a objeví se čtyři varianty „Books and journals“, „Case studies“, „Expert Briefings“ a „Open Access“. Při kliknutí na některou z těchto variant se vlastně také provede vyhledávání, ovšem bude nastaveno tak, aby byly vyfiltrovány jen ty díla, jež spadají pod název varianty, na kterou bylo kliknuto. Zobrazeny pak budou všechny díla v knihovně, jež jsou hledaného typu.

Zobrazení výsledků vyhledávání

Obrázek 5: Výsledky vyhledávání příklad, zdroj: https://www.emerald.com/insight

Obrázek č. 5 zachycuje stav obrazovky, který nastane po nastane, při úspěšném pokusu o vyhledání zadaných parametrů. Rozložení prvků na obrazovce neliší dle způsobu, kterým bylo vyhledávání provedeno (quick search či advanced search). Je zde šedivým písmem uveden údaj o celkovém počtu nalezených výsledků. Jedna stránka podle výchozího nastavení zobrazuje 10 výsledků, je to ovšem možné změnit na 20 či 50 výsledků. Výsledky je také možné seřadit. Po pravé straně je možné nalezené výsledky dále filtrovat, podle toho, zda k nim má uživatel přístup, podle data publikování či podle typu zdroje. U samotných jednotlivých výsledků je možné již zde vidět název díla, jméno autora, datum, kdy bylo dílo publikováno, oznámení, zda je obsah pro daného uživatele přístupný či nikoliv, a také formáty, v nichž je možné dílo získat. To může být PDF nebo také EPUB, což je formát pro e-čtečky.

Na obrázku č. 6 je vidět úvodní část zobrazené stránky po rozkliknutí konkrétního nalezeného výsledku. Zobrazeny jsou stejné údaje o díle jako již bylo popsáno u předchozího náhledu. K dispozici jsou ale také konkrétní sériová čísla např. ISBN atd. Dále je k dispozici text abstraktu díla, a také klíčová slova, jenž dílo popisují. Následuje příklad, jak zobrazené dílo správně citovat. V pravé části stránky mohou, ale nemusí být ve sloupci rozepsány názvy jednotlivých kapitol díla, tak jak jdou za sebou.

A v případě, že uživatel má k dílu přístup, může být v další části níže na stránce uveden samotný obsah díla, tedy úvod a další části včetně zdrojů, ze kterých čerpali sami autoři a které mohou uživateli být zdrojem dalších důležitých informací.

Obrázek 6: Konkrétní příklad nalezeného díla, zdroj: https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/S1569-375920180000100010/full/html

Závěr

Knihovna Emerald insight obsahuje díla vhodná pro akademickou, vědeckou a výzkumnou práci. V této práci je přiblíženo a popsáno, jak lze v této knihovně jednotlivá díla vyhledávat a zobrazovat, a také jsou přiblíženy možnosti, jak si lze tento proces usnadnit a urychlit. Především v případě „Advanced search“ lze hledání provést velmi konkrétně a detailně specifikovat, jaký typ díla je hledán.

Použitá literatura

Emerald Publishing Limited, 2022a. Our leadership team [online] [vid. 30.04.2022]. Dostupné z: https://www.emeraldgrouppublishing.com/about/our-leadership-team

Emerald Publishing Limited, 2022b. Emerald Insight
user support resources
[online] [vid. 30.04.2022]. Dostupné z: https://www.emeraldgrouppublishing.com/how-to/librarians/toolkit/emerald-insight-user-support-resources

Emerald Publishing Limited, 2022c. Emerald insight [online] [vid. 02.05.2022]. Dostupné z: https://www.emerald.com/insight/

Emerald Publishing Limited, 2022d. A shared passion [online] [vid. 02.05.2022]. Dostupné z:https://careers.emeraldpublishing.com/about/

Seznam obrázků

Obrázek 1: Logo skupiny Emerald Publishing, zdroj: https://www.emeraldgrouppublishing.com/

Obrázek 2: Quick search příklad, zdroj: https://www.emerald.com/insight

Obrázek 3: Advanced search příklad, zdroj: https://www.emerald.com/insight/advanced-search

Obrázek 4: Další možnost hledání děl, zdroj: https://www.emerald.com/insight/

Obrázek 5: Výsledky vyhledávání příklad, zdroj: https://www.emerald.com/insight

Obrázek 6: Konkrétní příklad nalezeného díla, zdroj: https://www.emerald.com/insight/content/doi/10.1108/S1569-375920180000100010/full/html

OSA publishing – najväčšia zbierka recenzovaného obsahu z oblasti optiky a fotoniky

0
green bokeh lights

Úvod

Všetci sme dnes súčasťou 21. storočia, ktoré je vyznačované neustálym pokrokom. Každý deň sa stretávame s novými technológiami, ktoré stále zjednodušujú a zefektívňujú náš život. Ak sa chceme o novinkách ohľadom týchto technológií dozvedieť čo najviac najpresnejších informácií, musíme ísť veľakrát až k samému zdroju, odkiaľ pochádzajú. Napríklad v prípade fyziky je hľadanie týchto zdrojov nevyhnutné, keďže ide o stále rozvíjajúci sa odbor, ktorý neustále prichádza s novými objavmi a výsledkami rôznych vedeckých výskumov. Práve k týmto objavom a výskumom sa dostaneme jedine vďaka publikáciám, ktoré nájdeme pomocou vyhľadávania v odborných žurnáloch.  Veľakrát ide o konkrétny odbor fyziky, ktorý sa špecializuje na určitú oblasť.

Tento článok sa bude zaoberať vyhľadávaním v Optica publishing group, pôvodne nazývanej OSA publishing. Tá obsahuje publikácie, ktoré sú zamerané na výskum v oblasti optiky a fotoniky.

Predstavenie Optica publishing group

Optica publishing group je vydavateľstvo, ktoré ponúka najväčšie množstvo recenzovaného obsahu z optiky a fotoniky. Súčasťou tohto obsahu je 19 prestížnych publikácií a množstvo publikácií a príspevkov z viac ako 835 podujatí spolu so súvisiacimi videami. V kategórii optika ponúka žurnál tohto vydavateľstva najviac citácií článkov (38%) v porovnaní s ktorýmkoľvek iným vydavateľom v tejto kategórii za rok 2021. S viac ako 400 000 článkami, príspevkami z konferencií a videami predstavuje Optica publishing group celú škálu výskumu v oblasti optiky a fotoniky z celého sveta.

Veľké množstvo obsahu Optica publishing group je spoplatnené. Ak ste súčasťou Optica members, je cena jedného článku 15 dolárov. Pokiaľ nie ste súčasťou Optica members, je cena o dosť vyššia a to až 35 dolárov za článok. Avšak na ich stránkach sa nachádzajú aj články, ktoré sú zdarma a na stránkach Optica publishing group je možné sa registrovať.

Hlavná ponuka na stránke Optica publishing group

V tejto časti si predstavíme, čo obsahuje hlavná ponuka po návšteve domovskej stránky Optica publishing group. K článkom sa môžeme dostať viacerými spôsobmi.

Obrázok 1: Hlavička webstránky obsahujúca logo, nástroj na vyhľadávanie a hlavnú ponuku [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Ako môžeme vidieť na priloženom obrázku č.1, v hlavnej ponuke sa môžeme prekliknúť na obsah Žurnálov, Konferencií alebo iných zdrojov. Taktiež sa rovno môžeme dostať k článkom, ktoré sme si označili ako obľúbené alebo ktoré sme navštívili ako posledné. Nad týmto výberom sa nachádza ešte vyhľadávač, ktorým môžeme vyhľadávať naprieč celou stránkou.

Obrázok 2: Ponuka žurnálov vydavateľstva [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

V časti žurnály je na výber 19 prestížnych publikácií spolu so 7 historickými žurnálmi, ktoré sa v minulosti prestali vydávať. Pre túto recenziu sme si vybrali prvý žurnál z tohto zoznamu zobrazenom na obrázku č.2 a to Advances in Optics and Photonics (v preklade: Pokrok v optike a fotonike).

Obrázok 3: Zobrazenie konkrétneho žurnálu a možnosť vyhľadávania v tomto žurnály [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org/aop/home.cfm]

Po prekliknutí na stránku daného žurnálu máme na výber z ďalších možností. V časti informácie o danom žurnály nájdeme základný popis spolu so zoznamom editorov daného žurnálu. V časti tutoriály nájdeme návody publikované v tomto žurnály, týkajúce sa témy optiky a fotoniky. Ďalej si môžeme prečítať o vydaniach, ktoré sú vo fáze tvorby. Nakoniec sa dostávame k aktuálnemu vydaniu alebo sa môžeme prekliknúť k všetkým dostupným vydaniam za históriu tohto žurnálu.

Ako môžeme vidieť na obrázku č. 3, tak vpravo sa nachádza aj možnosť vyhľadávania v danom žurnále. Je možné vyhľadávať podľa kľúčového slova alebo autora, zväzku, vydania alebo konkrétneho čísla stránky. Po vyplnení aspoň jedného z týchto štyroch polí sa nájde požadovaný článok. Tieto polia môžu byť vyplnené samostatne, ale s vyplnením každého ďalšieho poľa sa vyhľadávanie upresňuje.

Ako bolo už bolo spomenuté vyššie, na stránkach Optika publishing group je možné sa dostať aj k obsahu z rôznych konferencií na tému optika a fotonika. Tento obsah je tvorený video záznamami z konferencií ako aj doprovodnými článkami, ktoré z týchto konferencií vychádzajú. Čitateľ sa teda aj týmto spôsobom môže dozvedieť o najnovších trendoch, objavoch a výskumoch z tohto odvetvia.

Obrázok 4: Zobrazenie možnosti vyhľadávania podľa roku a názvu koferencie, odporučané a nové konferencie [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Na obrázku č. 4 môžeme vidieť ponuku, ktorá sa zobrazí po kliknutí na možnosť konferencie. Buď môžeme hľadať konkrétne konferencie na základe roku a názvu alebo nám vydavateľstvo ponúka nimi odporúčané či najnovšie pridané konferencie.

Obrázok 5: Vyhľadávanie konferencie podľa roku konania [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org/conferences.cfm]

Ak chceme vyhľadávať konferencie podľa roku, máme k dispozícii číselník s jednotlivými rokmi od roku 1975 až po súčasnosť. Napríklad pri výbere roku 2021 z obrázku č. 5 sa zobrazí názov konferencie, počet videí, ktoré sa ku nej viažu, akronym, lokácia konania a presné dátumy, kedy sa konala.

Obrázok 6: Vyhľadávanie konferencie podľa začiatočného písmena [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org/conferences.cfm]

Môžeme vyhľadávať konferencie aj podľa mena. Na obrázku č. 6 je vidieť, že sa dá vyhľadávať na základe začiatočných písmen. Po kliknutí na konkrétne písmeno dostaneme zoznam konferencií spolu s miestom a dátumom konania v jednotlivých rokoch od roku 1975.

Obrázok 7: Zobrazenie ponuky iných zdrojov [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Poslednou významnou časťou ponuky je časť s názvom iné zdroje, ktorá obsahuje najmä informácie pre autorov, recenzentov a knihovníkov. Ďalej obsahuje informácie k produktom a službám, publikáciám, regionálnemu obsahu a otvorenému prístupu k informáciám.

Rozšírené vyhľadávanie v databáze vydavateľstva

Ak čitateľ nenašiel to, čo hľadal v hlavnej ponuke, ktorá bola predstavená vyššie, má možnosť nájsť hľadaný článok pomocou rozšíreného vyhľadávania. Tu môže čitateľ upravovať rôzne podmienky, na základe ktorých vydavateľstvo ponúkne vhodné výsledky.

Obrázok 8: Rozšírené možnosti vyhľadávania [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Ako môžeme vidieť (obrázok č. 8), formulár na vyhľadávanie sa skladá z niekoľkých častí.

Obrázok 9: Vyhľadávanie podľa kľúčových slov alebo mena autora [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

V časti viditeľnej na obrázku č. 9, môžeme vkladať kľúčové slová. Taktiež sa dá zaškrtnúť, či chceme aby systém hľadal dané slová len v názve a abstrakte alebo v celom texte, prípadne či nám stačí len článok alebo výsledky musia okrem článku obsahovať aj obrázky, videá a datasety. Ďalšou možnosťou je upresniť hľadanie podľa mien autorov. Tu sa dá rovnako upresniť zaškrtnutím, či výsledok musí obsahovať všetky vyhľadávané mená alebo stačí len jedno z nich.

Obrázok 10: Vyhľadávanie podľa toho či je publikácia v žurnále, z konferencie alebo správy z odvetvia [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

V ďalšej časti upresňujeme na základe zaškrtnutia, či chceme vyhľadávať podľa žurnálu, konferencie alebo správy z odvetvia. Pri žurnáloch môžeme upresniť aj konkrétne, v ktorých žurnáloch chceme vyhľadávať a o aký zväzok, vydanie alebo stránku žurnálu sa má jednať. Pri konferenciách vieme upresniť názov, rok a číslo článku, pri správach z odvetvia je to rok vydania.

Obrázok 11: Vyhľadávanie podľa roku v ktorom bola publikácia zverejnená [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Znovu tu máme ďalšiu možnosť upresnenia zobrazenia výsledkov, a to v akom rozmedzí od – do v rokoch boli dané publikácie vydané.

Obrázok 12: Vyhľadávanie podľa tém, ktoré má publikácia zastrešovať [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Zaujímavou a určite veľmi dôležitou časťou rozšíreného vyhľadávania je upresnenie témy publikácií, ktorú chceme hľadať. Ak teda vôbec nevieme, aké kľúčové slová použiť alebo nepoznáme žiadnych autorov, či iné upresňujúce informácie, stále môžeme vyhľadať všetky publikácie, ktoré spadajú pod určité témy v oblasti optiky a fotoniky.

Obrázok 13: Zoznam tém, ktoré sú pre filtráciu k dispozícii [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Tému môžeme buď vpísať do priloženého vyhľadávača alebo môžeme konkrétne témy a podtémy zaškrtávať v možnosti prehľadať všetky témy.

Obrázok 14: Vyhľadávanie podľa špeciálnej kolekcie [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Poslednou časťou, kde môžeme upresniť výsledky hľadania, je časť špeciálne kolekcie, kde je na výber 7 možností, a to:

 • Energetický a Environmentálny optický expres
 • Technické a laboratórne poznámky
 • Memoranda
 • Názory
 • Recenzie
 • Pozornosť venovaná optike
 • Tutoriály
Obrázok 15: Dodatočná filtrácia nájdených výsledkov [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Na obrázku č. 15, môžeme vidieť výsledky nášho vyhľadávania, ktoré odpovedajú zadaným parametrom. Tieto výsledky si môžeme buď zoradiť podľa relevancie, abecedne alebo množstva citácií, ktoré obsahujú. Na ľavej strane máme ešte filter, kde vieme dodatočne vyfiltrovať nájdené výsledky. Znova môžeme filtrovať podľa toho, odkiaľ publikácia pochádza, to znamená zo žurnálu, konferencie alebo správy z odvetvia. Taktiež môžeme filtrovať podľa roku vydania. Tu je aj vidieť číslo, koľko výsledkov sa v danom roku nachádza. Ďalej sa nám zobrazí filter podľa autorovho priezviska, kde si vieme zobraziť všetkých autorov, ktorých naše výsledky obsahujú. A nakoniec stránka obsahuje podobný filter s témami výsledkov, kde si môžeme zobraziť všetky témy, ktoré naše výsledky obsahujú a dodatočne vyfiltrovať výsledky zaškrtnutím konkrétnych tém.

Záver

Vydavateľstvo Optica publishing group sa špecializuje na odvetvie optiky a fotoniky, z ktorého ponúka obrovské množstvo kvalitných publikácií a záznamov z konferencií. Disponujú web stránkou, ktorá je vizuálne príjemná ale hlavne prehľadná. Stránka a jej obsah je preto vhodná pre širokú verejnosť ale najmä študentov medicíny a fyziky, ktorí sa tu môžu dopátrať k veľmi zaujímavým a unikátnym zdrojom, pre ich odborné práce a štúdium. Miernou nevýhodou však môže byť množstvo plateného obsahu, ktorého cena je z môjho pohľadu celkom vysoká a pre väčšinu študentov pridrahá.

Systém vyhľadávania publikácií tohto vydavateľstva, ktorý je priamo na ich stránke je prehľadný a efektívny. V rozšírenom vyhľadávaní sme schopní dostatočne vyšpecifikovať, čo majú výsledky hľadania obsahovať. Zároveň môžeme dodatočne vyfiltrovať nájdené výsledky. Aj vďaka tomu sme schopní dostať sa k relevantným a zaujímavým zdrojom v takto špecifickom odvetví, ako je optika a fotonika.

Zdroje

[1] Optica publishing group. Opg.optica [online]. [cit. 2022-05-07]. Dostupné z: https://opg.optica.org/

Zoznam obrázkov

Obrázok 1: Hlavička webstránky obsahujúca logo, nástroj na vyhľadávanie a hlavnú ponuku [zdroj obrázku: autor , dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 2: Ponuka žurnálov vydavateľstva [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 3: Zobrazenie konkrétneho žurnálu a možnosť vyhľadávania v tomto žurnály [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org/aop/home.cfm]

Obrázok 4: Zobrazenie možnosti vyhľadávania podľa roku a názvu koferencie, odporučané a nové konferencie [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 5: Vyhľadávanie konferencie podľa roku konania [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org/conferences.cfm]

Obrázok 6: Vyhľadávanie konferencie podľa začiatočného písmena [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org/conferences.cfm]

Obrázok 7: Zobrazenie ponuky iných zdrojov [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 8: Rozšírené možnosti vyhľadávania [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 9: Vyhľadávanie podľa kľúčových slov alebo mena autora [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 10: Vyhľadávanie podľa toho či je publikácia v žurnále, z konferencie alebo správy z odvetvia [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 11: Vyhľadávanie podľa roku v ktorom bola publikácia zverejnená [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 12: Vyhľadávanie podľa tém, ktoré má publikácia zastrešovať [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 13: Zoznam tém, ktoré sú pre filtráciu k dispozícii [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 14: Vyhľadávanie podľa špeciálnej kolekcie [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Obrázok 15: Dodatočná filtrácia nájdených výsledkov [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://opg.optica.org]

Google Custom Search: Jak na vlastní search engine za pár minut

0
Google logo screengrab

Google Custom Search (nebo také Google Programmable Search Engine) je platforma poskytovaná společností Google, umožňující tvorbu search enginů pro jednu, nebo více webových stránek, nebo obrázků. Výsledky vyhledávání lze vzhledově přizpůsobit, aby byly v souladu s původním webem. Využití enginu lze také monetizovat pomocí Google AdSence účtu.

Google Custom Search lze využít dvěma hlavními způsoby. První z nich je vytvoření search enginu, který prohledává obsah jednoho konkrétního webu (site search). Druhý je vytvoření search enginu pro vyhledávání obsahu napříč webovými stránkami se zaměřením na určité téma, nebo obsah. V druhém případě lze nastavit konkrétní stránky na které se má vyhledávání zaměřit. [1], [2], [3]

Jak vytvořit search engine

Nejjednodušší způsob, jak vytvořit Programmable Search Engine je využít Control Panel. V tomto rozhraní může uživatel nejdříve vytvořit základní search engine a následně ho dále detailněji upravovat. Uživatel má také možnost stáhnout XML soubor, který umožní ještě větší volnost v customizaci. Zde může uživatel také později spravovat všechny vytvořené search enginy.

První krok pro vytvoření search enginu je přihlášení se do Control Panelu. Následně v Prohledávané weby vyplníme jeden, nebo případně více webů, které chceme, aby byly zahrnuty. Do vyhledávání je možno zahrnout jak celý web, tak jednotlivé stránky webu, nebo části webu. Dále je zapotřebí zvolit jazyk a název nového search enginu.

Obrázek 1: Vytvoření search enginu; Google Custom Search

Po vytvoření search enginu máme možnost zobrazit si HTML kód, který je následně možné vložit do kódu webu, zobrazit si search engine na webu, nebo jej dále upravovat.

Obrázek 2: Programovatelné vyhledávání; Google Custom Search

Html kód, je možné vložit do prvku <div> v části <body> svého webu, kde má být vykresleno vyhledávací pole a výsledky vyhledávání

<script async src=“https://cse.google.com/cse.js?cx=b339003d6cd7094ef“></script><div class=“gcse-search“></div>                  

V případě zobrazení search enginu na webu přes veřejnou adresu můžeme otestovat výsledky vyhledávání. V závislosti, jestli je Google Custom Search ve verzi zdarma nebo zpoplatněné se nad výsledky vyhledávání (ne)zobrazí reklama.

Obrázek 3: Výsledky vyhledávání; Google Custom Search

Ovládací panel search enginu

Nastavení search enginu

V nastavení search enginu může uživatel kromě změny názvu vyhledávače atd. nadefinovat klíčová slova. Google je následně využívá k tomu, aby výsledky vyhledávání byly co nejrelevantnější a aby byly zobrazovány stránky nejrelevantnější stránky pro daný search engine. Mělo by se jednat ideálně o slova týkající se tématu search enginu, nebo obsahu stránek, které chce uživatel propagovat. Jedna z nejdůležitějších možností je veřejná adresa, která lze následně integrovat do webové stránky. Z dalších nastavení má uživatel možnost, aby vyhledávání zahrnovalo také obrázky, anebo povolit SafeSearch. Tato možnost odlifruje explicitní, nebo nevhodné výsledky vyhledávání. Dále v záložce reklamy lze po propojení s účtem Google AdSense zpeněžit, pokud další uživatelé kliknou na reklamu ve výsledcích vyhledávání search egninu. Na úpravách search enginu lze spolupracovat s dalšími uživateli, které je možné v odpovídající záložce přidat. [4], [5], [6]

Obrázek 4: Základní nastavení Google Custom Search; Google Custom Search

Vzhled a dojem

V kategorii Vzhled a dojem můžeme upravit vizuální stránku search enginu. V rozložení lze nastavit, jestli bude například dvoustránkové, nebo v okně překrývající původní web a další. V motivech můžeme vycházet z přednastavených templatů, které upravují vzhled search boxu i výsledků vyhledávání.

Obrázek 5: Tamplety výsledků vyhledávání; Google Custom Search

V další záložce můžeme poměrně detailně nastavit vzhled výsledků vyhledávání podle představy a potřeb uživatele. Výsledný vzhled můžeme následně uložit a případně zkopírovat kód pro další integraci.

Obrázek 6: Vizuální přizpůsobení search enginu; Google Custom Search

Funkce vyhledávání

V případě, že má uživatel novou stránku, nebo nový obsah na webu, o kterém chce informovat čtenáře při vyhledávání relevantních dotazů, může využít promotions (výsledky umístěné nahoru) ke zvýraznění výsledků ve vyhledávání. V nastavení je možnost pracovat s plain textem, nebo s regulárními výrazy. Například pro vyhledávaní spojení pizzy a PSČ lze využít regulární výraz ve formátu pizza \d{5,5}. [7]

Obrázek 7: Nastavení promotions; Google Custom Search

Další možností v nastavení je upřesnění vyhledávání. Tato funkce umožňuje zpřesnění vyhledávání v souvislosti s vytvořeným štítkem. Tento štítek umožní uživatelům zúžit výsledky vyhledávání a najít obsah, který je pro ně nejvíce relevantní. V tomto případě bude u vyhledávání kormě záložky Výsledky vyhledávání, také záložka Google. [8]

Obrázek 8: Nastavení upřesnění vyhledávání; Google Custom Search

Závěr

Pro čtenáře webu může být velice frustrující, pokud je web nepřehledný a dlouho trvá najít obsah, který čtenář hledá. Tento search engine umožňuje čtenářům rychle a efektivně najít obsah, který přesně hledají. Tím lze posunout user experience webu ještě na vyšší úroveň.
V tomto článku byl popsán postup konfigurace nástroje Google Custom Search. V jednotlivých kapitolách byly rozebrány konkrétní funkcionality, jejich využití a přínos pro uživatele.
Jedná se o intuitivní nástroj, kdy základní konfigurace zabere poměrně málo času a čtenáři webů tuto funkcionalitu určitě ocení.

Zdroje

Dle normy ISO 690

[1]          Overview | Programmable Search Engine. Google Developers [online]. 10. listopad 2020 [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://developers.google.com/custom-search/docs/overview

[2]          Google Programmable Search Engine [online]. 2022 [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://en.wikipedia.org/w/index.php?title=Google_Programmable_Search_Engine&oldid=1080836688

[3]          Programmable Search Engine. Google Developers [online]. [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://developers.google.com/custom-search

[4]          Keywords – Programmable Search Engine Help [online]. [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://support.google.com/programmable-search/answer/70357?hl=cs&ctx=topic

[5]          Filtrování explicitních výsledků pomocí Bezpečného vyhledávání – Počítač – Nápověda Vyhledávání Google [online]. [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://support.google.com/websearch/answer/510

[6]          MICHAEL BREITUNG. Programmable Search Engine integration – Google Custom Search [online]. 2020 [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://www.youtube.com/watch?v=jT6fxsDmEyo

[7]          Use Promotions to highlight a page in searches – Programmable Search Engine Help [online]. [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://support.google.com/programmable-search/answer/4542640?hl=cs&ctx=topic&topic=2422886&visit_id=637873501662796564-1440779617&rd=1

[8]          Use Refinements to narrow the scope of search – Programmable Search Engine Help [online]. [vid. 2022-05-05]. Dostupné z: https://support.google.com/programmable-search/answer/4542637?hl=cs&ctx=topic&topic=2642564&visit_id=637873501662796564-1440779617&rd=1

Všechny screenshoty byly pořízené autorem článku v prostředí Google Custom Search

SciELO: Jak objevit užitečné informace z 10 zemí Jižní Afriky a Latinské Ameriky

0
green and white road sign

Úvod

V dnešní době se prakticky každý nový objev opírá, nechává se inspirovat či je založen na již nějakém dřívějším výzkumu. Tyto základy mohou pocházet přímo z daného oboru nebo mohou být z oboru příbuzného. Je tedy velmi důležité mít možnost najít si co nejvíce relevantních článků a výzkumů tak, aby byly pokryty veškeré potřeby a informační zdroje.

Kvůli těmto potřebám a důsledkům vznikají různé programy na vyhledávání různých vědeckých článků. Jedním takovým programem je i Scientific electronic library online (SciELO), který pomocí svého citačního indexu vyhledává v regionálních časopisech. Tento článek je zaměřen na tento web.

Co je Scientific electronic library online (a citation index)

Scientific electronic library online citation index (dále jen SciELO citation index) pomáhá výzkumníkům vyhledat v širším výzkumném prostředí články a tím získat ucelenější globální pohled. Je navržen tak, aby bylo snažší vyhledávat, objevovat, přiřazovat a používat vědecké literatury ve společenských vědách, umění a humanitních oborech, které jsou publikované v předních časopisech s otevřeným přístupem. [1]

Scientific electronic library online (dále jen SciELO) je program, který byl založen výzkumnou nadací v Sao Paulu pro kooperativní vydávaní časopisů s otevřeným přístupem pro výzkumníky na internetu. Tento program má podporu Národní rady pro vědecký a technologický rozvoj, zároveň je partnerem Latinskoamerického a karibského centra pro informace o zdravotních vědách. [1]

Články, které se vyhledají, jsou publikovány z výzkumů v regionálních časopisech Latinské Ameriky, Španělska, Karibiku, Jižní Africe a Portugalsku. [1]

Repozitář časopisů je schopen zviditelnit vědecké výzkumy a autory z různých zemí, zároveň je schopen odhalit souvislosti s mezinárodní literaturou. Je integrovaný s Web of Science, díky čemuž mohou výzkumníci revidovat a analyzovat relevantní obsah s další mezinárodní literaturou. Jedná se o databázi referencí na články. [2]

Věnuje se především Zemědělským vědám, biologickým vědám, exaktním vědám, vědám o Zemi, lingvistice, písmenům, fyzice umění, aplikovaným sociálním vědám, inženýrství, zdravotnickým vědám, matematice a společenským vědám. [2]

Jak vyhledávat ve SciELO

Základní vyhledávání je velmi jednoduché. Hned při otevření stránky se nabízí možnost vyhledávat články dle jednoho či více slov.

Obrázek 1: Úvodní obrazovka webu. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://scielo.org/]

Po zadání vyhledávacího dotazu se vyhledají veškeré relevantní dokumenty. Zobrazí se počet vyhledaných výsledků. Nalezené články obsahují krátký popis, abstrakt a po vybrání článku uživatele přesměrují na stránku, kde byl článek vydán.

Uživatel má po vyhledání několik možností. Mezi první patří seřazení vyhledaných článku dle různých kategorií, základní řazení je od nejnovějších publikací po nejstarší, ale je zde možnost řadit také od nejstarších publikací po nejnovější, dle relevance, od nejvíce citovaných publikací po nejméně či dle počtu zobrazení publikace (od nejvíce po nejméně zobrazení).

Obrázek 2: Možnosti řazení vyhledaných výsledků. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=toxic+waste]

Další možnost, kterou má uživatel pro zobrazené výsledky, tak je filtrace dle různých kategorií. První kategorie je dle země, je zde možnost vybrat pouze jednu položku z kategorie nebo klidně více. Zároveň lze kombinovat výběr z více kategorií tak, aby byla dosažena co nejvyšší míra preference pro vyhledávajícího. Mezi další kategorie patří deník, jazyk, rok publikace, SciELO tématické okruhy, Web of Science předmětové kategorie, Web of Science citační index, članky, které lze citovat nebo nelze citovat a nebo typ literatury.

Obrázek 3: Panel s možnostmi filtrace. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=toxic+waste]

Pokročilé možnosti vyhledávání ve SciELO

ak již bylo naznačeno v předchozí kapitole, web SciELO nabízí i možnost vyhledávání dle logických operátorů AND, OR a AND NOT. Základní vyhledávání více slov mezi sebou používá logickou spojku AND. Pokud tedy uživatel napíše toxic waste nebo (toxic) AND (waste), výsledek bude stejný, viz obrázek 4 a 5.

Obrázek 4: Vyhledání výrazu toxic waste [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=toxic+waste]
Obrázek 5: Vyhledání výrazu (toxic) AND (waste). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=toxic+waste&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+%28waste%29&lang=en&page=1]

Lze si povšimnout, že byl zobrazen stejný počet výsledků (200) a vyhledané články jsou identické. Pokud chce tedy uživatel vyhledat daný dotaz se spojkou AND, nemusí ji používat, stačí zadat více slov najednou.

Další spojka OR vyhledá uživateli všechny články, ve kterých je zmíněno slovo toxic nebo waste. Tato spojka vyhledá i články, které obsahují obě tato slova.

Obrázek 6: Vyhledání výrazu (toxic) OR (waste). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=toxic+waste&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+%28waste%29&lang=en&page=1]

Jak si lze povšimnout z obrázku 6, vyhledávací výraz našel 10 784 výsledků. Mezi nimi se objevuje i článek „Fatty acid profile variations after exposure to textile industry effluents in Indian Major Carps“, který byl výsledkem hledání i na obrázcích 4 a 5.

Poslední logickou spojkou, kterou může uživatel při vyhledávání využít, tak je AND NOT. Tato spojka funguje tak, že v případě dotazu (toxic) AND NOT (waste) vyhledá články, které obsahují slovo toxic, ale neobsahují slovo waste.

Obrázek 7: Vyhledání výrazu (toxic) AND NOT (waste). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=%28toxic%29+OR+%28waste%29&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+NOT+%28waste%29&lang=en&page=1]

Využití indexů a logických spojek ve vyhledávání

V této části bude ukázáno a popsáno reálné využití vyhledávání dle indexů a spojek tak, aby byl schopen uživatel najít to, co požaduje.

V této práci bylo již popsáno využití logických spojek, nástroj však umožňuje vyhledávání dle indexů. Seznam všech možných indexů, které lze využít, je na obrázku číslo 8.

Obrázek 8: Seznam indexů. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=%28toxic%29+OR+%28waste%29&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+NOT+%28waste%29&lang=en&page=1]

K dosažení optimálního vyhledávání lze tedy kombinací logických spojek a indexů. Pro příklad bude vybrán výraz (ti:( toxic)) AND (year_cluster:(2020)) AND (au:(Carmen)). Tento výraz má za úkol najít takové články, které mají v názvu slovo toxic (či ekvivalentní náhradu v jiném jazyce), byly vydány v roce 2020 a autorem byl člověk se jménem Carmen. Na obrázku číslo 9 si lze prohlédnout výsledek. Čím více specifických slov uživatel vyhledá, tím přesnější budou vyhledané články.

Obrázek 9: Vyhledání výrazu (ti:( toxic)) AND (year_cluster:(2020)) AND (au:(Carmen)). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=%28toxic%29+AND+NOT+%28waste%29&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28ti%3A%28toxic%29%29+AND+%28year_cluster%3A%282020%29%29+AND+%28au%3A%28Carmen%29%29&lang=en&page=1]

Závěr

Web SciELO je velmi užitečný nástroj, pokud chce uživatel sehnat co nejvíce informací. Může zde efektivně vyhledávat zdroje informací, které pocházejí z výzkumů v regionálních časopisech Latinské Ameriky, Španělska, Karibiku, Jižní Africe a Portugalsku.

Pro uživatele je vhodné, že kromě filtrování a řazení výsledků může hlavně vyhledávat pomocí logických spojek a indexů. Čím více indexů a spojek uživatel použije, tím efektivně může vyhledávat ve zdrojích potřebné odkazy a zajistit tak co nejvíce informací pro svůj výzkum. Výhodou tohoto webu je i propojení s Web of Science a možnost revidovat a analyzovat relevantní obsah s další mezinárodní literaturou.

Zdroje

[1] SciELO Citation Index – Web of Science Group. Clarivate – data, insights and analytics for the innovation lifecycle [online]. Copyright © 2022 Clarivate [cit. 07.05.2022]. Dostupné z: https://clarivate.com/webofsciencegroup/solutions/webofscience-scielo/

[2] SciELO Citation Index. Redirecting [online]. Copyright ©2021 Clarivate [cit. 07.05.2022]. Dostupné z: http://webofscience.help.clarivate.com/Content/scielo-citation/scielo-citation-index.htm

[3] SciELO.org. SciELO.org [online]. Dostupné z: https://scielo.org/

Seznam obrázků

Obrázek 1: Úvodní obrazovka webu. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://scielo.org/]

Obrázek 2: Možnosti řazení vyhledaných výsledků. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=toxic+waste]

Obrázek 3: Panel s možnostmi filtrace. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=toxic+waste]

Obrázek 4: Vyhledání výrazu toxic waste [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=toxic+waste]

Obrázek 5: Vyhledání výrazu (toxic) AND (waste). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=toxic+waste&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+%28waste%29&lang=en&page=1]

Obrázek 6: Vyhledání výrazu (toxic) OR (waste). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=toxic+waste&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+%28waste%29&lang=en&page=1]

Obrázek 7: Vyhledání výrazu (toxic) AND NOT (waste). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=%28toxic%29+OR+%28waste%29&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+NOT+%28waste%29&lang=en&page=1]

Obrázek 8: Seznam indexů. [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=%28toxic%29+OR+%28waste%29&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28toxic%29+AND+NOT+%28waste%29&lang=en&page=1]

Obrázek 9: Vyhledání výrazu (ti:( toxic)) AND (year_cluster:(2020)) AND (au:(Carmen)). [zdroj obrázku: autor, dostupné z: https://search.scielo.org/?q=%28toxic%29+AND+NOT+%28waste%29&lang=en&count=15&from=0&output=site&sort=&format=summary&fb=&page=1&q=%28ti%3A%28toxic%29%29+AND+%28year_cluster%3A%282020%29%29+AND+%28au%3A%28Carmen%29%29&lang=en&page=1]

Chemical Hazards in Industry: Chemická data na dlani

0
round clear glass on white paper

Úvod

V dnešní době se na internetu nachází velké množství informací a běžný člověk již nestíhá ověřovat, zda se jedná o pravdivou informaci, či nikoliv. Z hledání, zpracování a předávání informací se pomalu, ale jistě stává speciální disciplína, která bude mít v budoucnu čím dál větší uplatnění na trhu práce. Právě k usnadnění hledání a předávání informací uživateli slouží informační zdroje, kde je možné informace shromažďovat a ověřovat, z jakých pochází zdrojů a dále určovat jejich pravdivost a relevantnost. Jedním takovým informačním zdrojem je Chemical Hazards in Industry, který slouží jako primární zdroj informací pro práci s chemickými látkami v chemickém průmyslu (a nejen to).

O informačním zdroji Chemical Hazards in Industry

Chemical Hazard in Industry je informační zdroj, který se zaměřuje na bezpečnostní a zdravotní rizika související s různými chemickými látkami, se kterými se lidé setkávají v chemickém průmyslu. Dostupné jsou zde také informace o legislativě či ochranných prostředcích nebo o samotném skladování chemických látek. Tento informační zdroj pokrývá informace z primárních zdrojů včetně klíčových vědeckých a odborných časopisů zabývající se tématy bezpečnostních a zdravotních rizik u chemických látek. Zdrojů je mnoho, avšak pro příklad jsou uvedeny následující primární zdroje: American Journal of Industrial Medicine, Chemical & Engineering News, Chemical Engineering & Technology, Environmental Science & Technology, Fire Risk Management, Industrial Health, Journal of Applied Toxicology, apod.

Přístup k informačnímu zdroji je z České republiky možný po registraci za poplatek, který je účtován dle délky předplatného (1 rok, 2 roky nebo 3 roky) a typu předplatného (student, či běžný člen, a další). V případě studentského předplatného vychází roční členství v přepočtu na cca 600 Kč za rok. Pro běžného člena je cena poněkud vyšší, a to v přepočtu cca od 2 600 Kč za roční předplatné. Tyto ceny jsou uváděny pro uživatele (student i běžný uživatel) se základními funkcionalitami a přístupy. V případě, že uživatel potřebuje více, než základní funkcionality a přístupy, může cena předplatného vystoupat v řádu tisíců výše. Avšak pro drtivou většinu uživatelů postačí základní přístup k tomuto informačnímu zdroji.

Další možností přístupu do informačního zdroje je prostřednictvím instituce, která vlastní licenci nebo pomocí České akademické federace eduID, která nabízí přihlášení přes velké množství českých vysokých škol (především chemicky zaměřených), či Národní technické knihovny, kde si může zařídit účet takřka každý a díky tomuto ušetří uživatel většinu výše uvedené částky za přístupy při registraci k informačnímu zdroji.

Vyhledávání

Informační zdroj Chemical Hazard in Industry má na první pohled velmi jednoduché vyhledávání (viz Obrázek 1), za kterým se skrývá množství možností, jak a podle jakých kritérií lze vyhledávat.

Obrázek 1: Úvodní stránka Chemical Hazards in Industry a vyhledávání [zdroj: autor]

V horní liště je možné vybírat mezi jednotlivými zdroji, jako jsou články, knihy či databáze, ze kterých budou čerpány informace. Každý zdroj je možné po rozkliknutí filtrovat a dále vyhledávat. Zajímavou a užitečnou funkcionalitou může být odběr článků, který lze nastavit také v horní liště na kartě „Alerts“. Uživatel zadá e-mailovou adresu, na kterou chce dostávat upozornění a následně si vybere tématiku časopisů, knih nebo internetových článků ohledně kterých chce upozornění odebírat. Upozornění lze nastavit jak na přidání nového článku, knihy nebo časopisu, tak na jakoukoliv úpravu již existujících objektů. Díky těmto upozorněním má uživatel vždy přehled a nejnovější informace pro jeho sledovanou tématiku.

Pro články je filtrování stanoveno na základě těchto tří kritérií:

 • zda se jedná o aktuální či archivovaný článek,
 • předmět článku (např. obecná chemie, materiály a polymery, nanověda, …),
 • rok publikace článku.

Po aplikaci filtrů jsou výsledky seřazeny podle data přidání od nejstaršího po nejnovější (řazení lze změnit i pro opačné pořadí) v podobě odkazu na vybraný článek týkající se tématu. Rozkliknutím článku jsou přehledně zobrazeny základní informace o článku (autor, počet stran, rok vydání, …) a pomocí tlačítka lze článek zobrazit nebo stáhnout v PDF formátu. 

Obrázek 2 Filtrování článků [zdroj: autor]

V případě knih je vyhledávání podobné, jako u článků. Knihu je možné vyhledat podle klíčových slov, autora nebo ISBN. V databázi je nyní (04/2022) uloženo 2 270 knih. Dále je možné vyhledávat relevantní výsledky podle následujících filtrů:

 • knižní série,
 • období publikace,
 • předmět,
 • rok publikace,
 • začátek názvu knihy od A do Z.

Po rozkliknutí vybrané knihy jsou zobrazeny základní informace (ISBN, rok vydání, autor, …) o knize včetně stručného shrnutí obsahu knihy. Dále si lze knihu zakoupit jako celek nebo lze odkoupit pouze část knihy (např. pouze jednu kapitolu). Ceny knih a kapitol se pohybují různě od stovek až po tisíce korun.

Obrázek 3 Filtrování knih [zdroj: autor]

Pokud se chce uživatel omezit pouze na jednu databázi ze které chce čerpat informace, je možné přejít do následujících databází, kde je možné vyhledávat podle klíčových slov:

 • ChemSpider,
 • The Merck Index,
 • MarinLit.

Nyní je důležité popsat hlavní funkcionalitu, a to je vyhledávání v celém informačním zdroji, které není omezené na databáze, knihy, či články ale čerpá ze všech dostupných primárních zdrojů na vyhledávaný dotaz. Vyhledávat lze pomocí tzv. Quick search (rychlé vyhledávání), Advanced search (pokročilé vyhledávání) nebo Browse by subject (vyhledávání podle předmětu). Každému z těchto tří vyhledávání bude věnována speciální podkapitola, kde bude vysvětleno, jak vyhledávání funguje a jakým způsobem na informačním zdroji Chemistry Hazard in Industry lze vyhledávat.

Quick search

Vyhledávání pomocí Quick search vyhledá každou knihu nebo článek, který je podobný vyhledávanému dotazu v těchto atributech u uloženého textu v informačním zdroji: 

 • titulek,
 • abstrakt,
 • jméno autora článku/knihy/textu,
 • DOI (Digital Object Indentifier),
 • klíčová slova.

Hledaný výraz se vypisuje do pole „Quick search“, který je vidět na Obrázku 1. Jedná se o vyhledávání, které je pro většinu uživatelů používáno jako primární vyhledávání jejich dotazů. Výsledky vyhledávání lze poté řadit podle relevantnosti nebo datumu přidání. Vyhledat konkrétní zdroj je rychlé, jednoduché a uživatelsky přívětivé. 

Browse by subject

Vyhledávání podle předmětu je uživatelsky velmi jednoduché. Uživatel si vybere z předem určených předmětů vyhledávání a výsledky si poté může seřadit podle relevance nebo datumu přidání. Nevýhodou může být velký počet vyhledaných výsledků (většinou v řádu tisíců) a neirelevantnost, která může být způsobena chybného zařazení textu do předmětu v databázi informačního zdroje. Zorientovat se ve všech výsledcích může zabrat více času i přes seřazení výsledků podle relevance či datumu přidání příspěvku. Kombinovat vyhledávání „Quick search“ a „Browse by subject“ není doporučováno. Ke kombinaci vyhledávání různých kritérií slouží pokročilé vyhledávání (Advanced search), které je popsáno níže v podkapitole.

Obrázek 4 Předměty vyhledávání [zdroj: autor]

Advanced search

Pokročilé vyhledávání je užitečné v případě velkého omezení na výsledky pro vyhledávání jako je například: datum zveřejnění textu, klíčová slova, předmět vyhledávání, zdroj literatury, autor nebo kombinace všech těchto atributů, což je asi nejefektivnější možností. Čím více je omezen dotaz na vyhledávání, tím větší bude celková doba, než se vyhledá požadovaný dotaz. Kompletní seznam atributů, podle kterých lze vyhledávat je zobrazen na Obrázku 5. Popsání jednotlivých atributů je uvedeno níže v jednotlivých podkapitolách.

Obrázek 5 Pokročilé vyhledávání [zdroj: autor]

Free text

Vyhledávání podle „Free text“ (tj. volný text) je totožné s vyhledáváním Quick search. Výsledky vyhledávání jsou podobné zadanému dotazu podle předem stanovených polích (uvedeny v podkapitole „Quick search“). Defaultně je vybráno vyhledávání v nadpisu a abstraktu, lze se ale omezit pouze jen na titulek textu.

Chemical name

Veškeré chemické názvy, které jsou použité v textech informačního zdroje jsou uloženy v databázi. Pokud začne uživatel psát chemický název, je zobrazen seznam veškerých názvů obsahující zadané písmenko nebo výraz. Po kliknutí na požadovaný chemický název je přidán do vyhledávání. Počet vyhledávaných chemických názvů není omezený. Jedná se o velmi příjemnou funkcionalitu pro uživatele, který nemusí vypisovat celý název a může tak předejít například překlepu u chemického názvu.

Keyword

Veškeré záznamy v informačním zdroji Chemical Hazards in Industry mají přiřazeny klíčová slova. Tento atribut zajišťuje vyhledávání právě podle těchto slov. Přidání klíčového slova do vyhledávání je jednoduché – stačí napsat počáteční písmena klíčového slova a na základě toho je zobrazen seznam slov, které jsou již zaznamenané v databázi informačního zdroje. Přidat lze neomezené množství klíčových slov a uživatelsky je to velmi přívětivé. Napovídání klíčových slov, které se již nachází v databázi předchází případným překlepům a zvětšují efektivitu a rychlost celého vyhledávání.

Subject category

Vyhledávání podle předmětu je stejná funkcionalita, která byla popsána výše ve stejnojmenné podkapitole. Seznam kategorií lze vidět na Obrázku 4. Důvod, proč se tento atribut nachází i v pokročilém vyhledávání je kombinace s ostatními atributy, která slouží k přesnosti vyhledávání. Vyhledávat je však možné pouze podle jedné kategorie.

Literature source

Vyhledat podle zdroje literatury je uživatelsky přívětivé, stačí zadat počáteční písmeno zdroje a následně je zobrazeno menu všech zdrojů uvedených v databázi Chemical Hazards in Industry, které v sobě obsahují zadané písmeno. Lze vybrat více zdrojů literatury, avšak čím více zdrojů, tím déle může trvat zobrazit relevantní výsledky.

Authors

Vyhledávání textů podle jejich autorů lze podle křestního jména, příjmení či dle obou těchto atributů zároveň. Přidání autora do vyhledávání lze jednoduše po stisknutí tlačítka „Add author“. Počet autorů k vyhledávání je neomezený. Výsledky lze opět řadit podle data přidání textu nebo relevance. 


Date added

Vyhledat text podle data přidání je velmi jednoduché. Nachází se zde dvě textové pole „Od“ a „Do“.  Po kliknutí na ikonu kalendáře je možné vybrat požadované datum. Obě pole nemusí být vyplněna, postačí pouze jedno vyplněné pole. Pomocí tlačítka „Clear date“ jsou smazány oba datumy a je možné zadat datumy nové. Nevýhodou může být to, že datum nelze vepsat ručně, ale musí být vybráno z vyskakovacího okna, které informační zdroj nabízí (viz Obrázek 6). V případě, že uživatel klikne na měsíc a rok (na Obrázku 6 možnost „April 2022“), je možné rychleji vybírat mezi měsíci a roky. Tato funkcionalita není moc intuitivní, avšak pokud uživatel potřebuje vybrat roky více do minulosti, je vhodné právě tuto funkcionalitu využít.

Obrázek 6 Okno pro výběr datumu [zdroj: autor]

Závěr

Chemical Hazards in Industry je velmi intuitivní a uživatelsky přívětivý informační zdroj, co potěší skupinu uživatelů, kteří pracují s chemickými látkami nebo přímo v chemickém průmyslu. Práce s ním je svižná a velmi přehledná. Texty, které se nachází na informačním zdroji se dají považovat za velmi důvěryhodné, jelikož Chemical Hazard in Industry čerpá hlavně z primárních zdrojů v dané problematice. Obsahuje několik funkcionalit, které usnadňují vyhledávání požadovaného dotazu. Většině uživatelů, kteří tento informační zdroj používají postačí vyhledávaní přes tzv. Quick search, což je nejjednodušší cesta, jak se dopátrat k potřebným informacím. Pro náročnější uživatele je k dispozici pokročilé vyhledávání, které má dostatečné množství parametrů (lze je mezi sebou kombinovat) na to, aby uživatel našel požadovaný zdroj, se kterým chce pracovat. Je nutno však mít na paměti, že čím více je zadáno parametrů k vyhledávání, tím delší může být doba k vyhledání výsledků.

Zdroje

[1]       pubs.rsc.org – Chemical Hazards in Industry [online]. [cit. 2022-04-22]. Dostupné z: https://pubs.rsc.org/lus/chemical-hazards-industry

Seznam obrázků

OBRÁZEK 1: ÚVODNÍ STRÁNKA CHEMICAL HAZARD IN INDUSTRY A VYHLEDÁVÁNÍ [ZDROJ: AUTOR]

OBRÁZEK 2 FILTROVÁNÍ ČLÁNKŮ [ZDROJ: AUTOR]

OBRÁZEK 3 FILTROVÁNÍ KNIH [ZDROJ: AUTOR]

OBRÁZEK 4 PŘEDMĚTY VYHLEDÁVÁNÍ [ZDROJ: AUTOR]

OBRÁZEK 5 POKROČILÉ VYHLEDÁVÁNÍ [ZDROJ: AUTOR]

OBRÁZEK 6 OKNO PRO VÝBĚR DATUMU [ZDROJ: AUTOR]