OpenAI přináší novou éru personalizace umělé inteligence s uvedením vlastních verzí ChatGPT, definovaných jako GPTs. Tyto modely představují nový způsob, jak si přizpůsobit ChatGPT pro konkrétní účely – ať už pro zlepšení každodenního života, pro specifické úkoly v práci, doma, nebo pro sdílení s ostatními. Například GPTs mohou pomoci naučit se pravidla jakékoli deskové hry, vzdělávat děti v matematice, nebo navrhovat samolepky.

Vytvoření vlastního GPT je podle všeho jednoduché a nevyžaduje znalosti programování. Mohou je vytvářet jednotlivci pro osobní potřebu, firmy pro interní použití, nebo pro širokou veřejnost. Proces tvorby je stejně snadný jako zahájení konverzace, zadání instrukcí a extra znalostí a výběr funkcí, jako je vyhledávání na webu, generování obrázků či analýza dat. Ukázkové GPTs jsou již dnes dostupné pro uživatele ChatGPT Plus a Enterprise.

Vlastní aplikace ChatGPT v praxi. Co reálně člověk může s GPT dělat?

Představte si GPT jako pomocníka pro učení pravidel deskových her, výuky matematiky vašich dětí, nebo jako nástroj pro design nálepek. Možnosti jsou prakticky neomezené. Co se týče posunu vůči nám uživatelům, OpenAI cílí na uživatele de facto všech úrovní uživatelských zkušeností. Níže jen pro praktickou ukázku jeden příkladů. Nicméně můžeme očekávat, že během krátké doby se řešení dostanou i k uživatelům s nulovými, nebo velmi omezenými zkušenostmi s technologiemi. Otázkou je, jak se k tomuto trh a společnost postaví. Ale nyní jde o něco více.

Výzkum s AI asistentem pro každému vědeckého pracovníka

Mimochodem, v současné době prožíváme technologickou revoluci, která transformuje vědecký výzkum a rozšiřuje možnosti vědců na mimořádné úrovni v práci s informacemi. Vstup umělé inteligence do vědy a výzkumu signalizuje přelom, který je srovnatelný s nástupem počítačů ve dvacátém století, možná chcete-li se sítí ARPANET. Vlastní GPT modely, jako pokročilé AI asistenty, nabídnou individualizovaný přístup, který umožňuje každému vědeckému pracovníkovi efektivněji a cíleněji prozkoumávat, analyzovat a interpretovat data. A to napříč oblastmi.

GPT modely se stávají vědeckými asistenty, kteří jsou schopní nejen odpovídat na dotazy a vyhledávat informace, ale také pomáhat formulovat hypotézy, navrhovat experimenty a dokonce psát vědecké texty. Díky své adaptabilitě a schopnosti učení se modely GPT mohou stát společníky ve výzkumu, kteří se neustále vyvíjejí a přizpůsobují specifickým potřebám vědeckého pracovníka. Co víc, hypotézy bude možné ověřovat na základě dostupných vědeckých výsledků napříč historií.

Involvace AI do vědeckého výzkumu rovněž může přispět k demokratizaci vědy. GPT asistenti mohou nabídnout podporu vědcům z méně zastoupených regionů nebo institucí, kde jsou omezené zdroje, a pomoci tak překlenout mezery v globálním výzkumném prostoru. S vlastními GPT modely, které jsou navrženy tak, aby reflektovaly konkrétní znalosti a požadavky uživatelů, se otevírá cesta k přesnějšímu a rychlejšímu dosahování vědeckých objevů. Ale z druhé strany je potřeba vidět naprosto jasné nebezpečení nové formy monopolizace, a to v kontextu duševního (průmyslového) vlastnictví.

Avšak, jak všechny technologie, i vlastní GPT modely přinášejí výzvy. Musíme se zaměřit na etické aspekty, jako jsou autorství a odpovědnost za výzkumné výstupy, a zajistit, aby AI asistenti byli používáni způsobem, který podporuje integritu a transparentnost vědecké práce.

Začlenění vlastních GPT modelů do vědeckého výzkumu tak představuje nejen technologický posun, ale i posun paradigmatu v tom, jak přistupujeme k vědění a objevování. Je to cesta, která může znamenat zásadní změnu ve způsobu, jakým věda postupuje a jakým směrem se bude ubírat v budoucnosti.

GPT Obchod

Za několik týdnů také bude spuštěn GPT Obchod, který nabídne tvorbu ověřených tvůrců. V obchodě budou GPT vyhledatelné a mohou stoupat žebříčky popularity. Také zde budou zvýrazněna nejužitečnější a nejzábavnější GPT v kategoriích jako produktivita, vzdělávání a „pro zábavu“. Nové formy digitálního zboží jsou na obzoru, a jsou to i nové podnikatelské příležitosti. A především, příležitosti pro poskytovatele vzdělávání.

Ochrana soukromí a bezpečnost

Jak deklaruje OpenAI, při tvorbě GPT byl kladen důraz na soukromí a bezpečnost. Vaše data jsou pod vaší kontrolou a komunikace s GPT není sdílena s tvůrci. Byly přijaty opatření, která zajišťují dodržování pravidel užívání a prevenci sdílení škodlivého obsahu. Toto bude nicméně zasluhovat další analýzu v nadcházejících dnech a týdnech.

systémy navazují na naše stávající zajištění a mají za cíl zabránit uživatelům ve sdílení škodlivých GPTs, včetně těch, které se týkají podvodné činnosti, nenávistného obsahu nebo nevhodného obsahu. Také jsme podnikli kroky k budování důvěry uživatelů tím, že umožňujeme tvůrcům ověřit jejich identitu.

OpenAI, oficiální sdělení

Zapojení nás lidí?

Je evidentní, že OpenAI jde cestou vytvoření systému kolektivní znalosti. To, jak se model učí na našem chování zejména od jeho oficiálního spuštění, nyní dostává ještě další rozměr. Propojení na unikátní know-how, zásadní nástroj pro vzdělávací systém, kustomizace pro každého z nás je tu. Určitě vnímáte rizika, nicméně i proto je potřeba komunikovat zásadní potřebu rozvoje informační gramotnosti a kritického myšlení včetně kreativity.

ZANECHTE ZPRÁVU

Prosím vložte komentář!
Prosím zadejte jméno