O projektu IG

Informační gramotnost dnes patří mezi hlavní požadavky nejen v profesním světě, ale hraje významnou roli i v osobní rovině. Záplava informací, informační exploze chcete-li, způsobila na jedné straně téměř absolutní dostupnost informací, na straně druhé ovšem absolutní zvýšení požadavků na schopnost informace hledat, nacházet, rychle a účinně je analyzovat a posléze je využít v náš prospěch.

Projekt Informační gramotnost (IG) si klade za cíl přinášet nové trendy v oblasti práce s informacemi se zaměřením na všechny aspekty on-line, ale i off-line informační světa. Na tomto webu naleznete aktualizovaný blog s různými tipy, triky, postřehy, rychlými návody, komentáři a myšlenkami, jak si v dnešním světě informací můžete usnadnit život, pokud budete správně hledat a především nacházet informace, které potřebujete.

Proč IG?

Důvodů, které předcházely spuštění tohoto projektu, bylo samozřejmě vícero. V prvé řadě se jedná především o autorovy zkušenosti ze školení mnoha desítek firem a zaměstnanců v oblasti Competitive Intelligence (metody sledování konkurence a trhu) a zjištění absence klíčových vhodných návyků pro získávání relevantních informací. Za další jsou to zkušenosti z akademické půdy, v rámci které jsou informace naprosto nedílnou součástí výzkumu, vývoje a úspěchu studentů na všech úrovních vzdělání, přičemž je třeba demonstrovat mnohdy unikátní přístup do různých elektronických zdrojů.

Věřím, že tento projekt bude sloužit nejen těm, kteří mají rádi zkoumání informačního světa.

Jan Černý

Autor projektu